Wychowywanie dzieci to jedno z najtrudniejszych i najbardziej odpowiedzialnych wyzwań, jakie stoi przed wszystkimi rodzicami. Żeby odpowiednio ukształtować młodego i świadomego istotnych wartości człowieka, powinniśmy być nie tylko cierpliwi i wyrozumiali, ale również opiekuńczy, a jednocześnie stanowczy. Dziecko powinno czuć w nas oparcie, co pozwoli na skuteczne budowanie wzajemnych relacji, które w przyszłości zaowocują dobrym kontaktem i wzajemnym szacunkiem. Niestety w życiu każdego rodzica przychodzi moment, w którym musi zmierzyć się on z wieloma trudnościami. Jedną z nich jest pierwsze kłamstwo, które może być związane z wieloma aspektami. Co zrobić, jak dziecko kłamie?
Wychowywanie dziecka jest odpowiedzialnym zadaniem, którego nie jesteśmy w stanie się od nikogo nauczyć. Na drodze pojawia się wiele trudności, z którymi staramy się sobie, jak najlepiej poradzić, aby nasze pociechy wyrosły na mądrych, odważnych i empatycznych ludzi. Kłamstwo jest jednym z elementów, dość często pojawiających się na różnych etapach dorastania. Jednak, aby jemu zaradzić, nie powinniśmy wzbudzać w dzieciach negatywnych odczuć, a tym bardziej stosować kar. Nie przyniesie to dobrych rezultatów, a może w znacznym stopniu osłabić relację z potomkiem, co jeszcze bardziej oddali nas od siebie.
Dlatego, kiedy zaobserwujemy u naszego potomka pierwsze kłamstwa, powinniśmy bacznie się mu przyglądać, a także poszukać ich przyczyny. Być może maluch skłamał nas ze strachu przed karą, złością lub niezadowoleniem. W takim przypadku warto popracować również nad sobą, aby nasze dziecko nie obawiało się przyznać nam do złej oceny, zjedzenia zbyt dużej ilości słodyczy czy pobicia się z kolegą. Przywiązywanie uwagi już od najmłodszych lat do relacji i naszych reakcji względem potomka, sprawi, że w późniejszym okresie pociecha, zamiast przekazać nam kolejne kłamstwo, opowie prawdziwą historię, z której wspólnie znajdziemy optymalne wyjście.
Kiedy dziecko kłamie, często wzbudza w nas to uczucie lęku, a niejednokrotnie złości. Jednak uczucia te, choć niezwykle realne, nie powinny nami kierować. Każde działanie ma swoją przyczynę, a my, jako odpowiedzialni rodzice, powinniśmy poszukać jej również w sobie. Dobry przykład dla malucha pokaże mu, że kłamstwo może nie być najlepszym rozwiązaniem, a przyznanie się do winy nie wywoła złości czy nader negatywnych skutków. W końcu, jak możemy oczekiwać od dziecka prawdomówności, jeśli sami często kłamiemy, a nasz potomek jest tego świadkiem? Dziecko kłamie notorycznie z pewnej przyczyny, a jej poznanie umożliwi nam subtelne naprowadzenie pociechy na właściwe tory. Pomocnym sposobem na poradzenie sobie z pierwszymi kłamstwami ze strony dziecka może być stosowanie pochwał za szczerość czy dotrzymywanie obietnic, co nauczy go, że słowa wiele znaczą, a my nie rzucamy na wiatr nic nieznaczących zapewnień.
Kłamstwo zawsze ma swoją przyczynę, dlatego przed przystąpieniem do działania, warto, abyśmy zastanowili się, co mogło je spowodować. Dziecko nie zacznie nas kłamać bez żadnego powodu, a niejednokrotnie sami kreujemy przyczynę takiego zachowania ze strony malucha. Najczęstszymi powodami, dla których nasza pociecha stosuje kłamstwa, są brak zaufania, poczucia bezpieczeństwa, więzi z rodzicem czy strachu wynikającego z obawy przed karą. Kiedy nasze dziecko boi się przyznać do błędu, wynika to z wzajemnych relacji, które prawdopodobnie nie są dość stabilne czy silne. Jednak my, jako rodzice możemy to zmienić, ale nie powinniśmy zapominać, że wszystkie nasze zbyt gwałtowne, a przede wszystkim wciąż powtarzające się reakcje mogą mieć niekorzystny wpływ na malucha, który pozostanie w nim przez długi czas.
W takiej sytuacji warto, abyśmy rozważyli każde nasze zachowanie i zamiast karać dziecko, sami w sobie poszukali przyczyny jego kłamstwa. Dobry kontakt z potomkiem zaowocuje szczerością oraz zaufaniem, które z pewnością będą miały wpływ na brak kłamstw ze strony naszego dziecka.