Menu

Lista emocji dla dzieci – poradnik



Kiedy nasze dziecko pojawia się na świecie, staramy się zapewnić mu jak najlepszą ochronę i szczęście. W okresie dorastania w jego życiu pojawia się wiele emocji, które chcemy zrozumieć. W tej sytuacji pomocne może być stworzenie listy emocji dla dzieci. Dzięki temu w łatwiejszy sposób możemy je przybliżyć i rozpoznać. Jest to bardzo ważne, ponieważ możemy pomóc dziecku w odkryciu i nazwaniu odczuwanych przez nie emocji. Żeby w prawidłowy sposób poradzić sobie z występującymi u naszego dziecka emocjami, musimy nauczyć się, co i jak czujemy, a także potrafić nadać tym uczuciom nazwę. W dalszej części artykułu poznamy listę trudnych emocji, a także listę emocji dla dzieci.

Emocje pozytywne i negatywne – lista

W naszym życiu każdego dnia pojawia się ogrom emocji wynikających z przeżywanych przez nas sytuacji. W zależności od tego, czy nasze potrzeby są zaspokajane, czy też nie, wzbudza to w nas negatywne bądź pozytywne uczucia. Jednymi z lepszych odczuć wynikających z dobrego samopoczucia i radości są zadowolenie, spełnienie, satysfakcja, przyjemność, duma, rozbawienie, czy entuzjazm i czułość. Z kolei do negatywnych emocji możemy zaliczyć gniew, obawę, lęk, rozgoryczenie, czy skrępowanie i zmieszanie. W przypadku najmłodszych warto pomóc im w opisaniu i nazywaniu emocji, które przekładają się na ich życie, nastrój oraz bezpieczeństwo. Dzięki temu uczymy nasze dzieci wspólnej rozmowy, a także odkrywania i mówienia o swoich emocjach. Ponadto zbliżamy się do naszych pociech i budujemy z nimi silną więź, która wpływa na jakość wzajemnych relacji.

Uczucia i emocje – lista

Lista, zwana także mapą emocji, pomaga nam w pracy i codziennej rozmowie z dzieckiem. Dzięki takiej liście dziecko może zrozumieć, co aktualnie dzieje się w jego ciele i jak sobie z tym radzić. Tak opracowane listy emocji dla dzieci obejmują kilka obszarów, do których przyporządkowane są konkretne odczucia. W ich zakres wchodzą:

  • złość (wzburzenie, irytacja, gniew, zniecierpliwienie),
  • radość (sympatia, wdzięczność, ożywienie, serdeczność),
  • smutek (rozpacz, przygnębienie, apatia, ból),
  • strach (nieśmiałość, przerażenie, niepewność, zagubienie),
  • a także emocje złożone zawierające między innymi uczucia takie jak: wstyd, poczucie winy, tęsknotę, rozczarowanie i wiele innych.

Lista emocji dla dzieci – poradnik

Jest to przydatne i potrzebne narzędzie pomagające odnaleźć się w całej gamie różnego rodzaju emocji i uczuć. Czasami jest trudno je rozpoznać, zwłaszcza dziecku, które dopiero się wielu z nich uczy i nie wie jeszcze, jak je nazwać i, w jaki sposób sobie z nimi radzić. Dlatego lista pozytywnych i negatywnych emocji pomoże dowiedzieć się, co wywołuje w nim pewne uczucia i dlaczego się tak czuje.

Dzięki wspólnym rozmowom możemy wpłynąć na rozwiązanie wątpliwości naszej pociechy dotyczącej analizy i odnalezienia źródła złego lub dobrego samopoczucia. Takie działania znacznie ułatwiają znalezienie w sobie odpowiedzi i w efekcie rozwiązanie problemu. W przypadku najmłodszych jest to nieco trudniejsze, dlatego wymaga pomocy ze strony dorosłego, który przeprowadzi je przez cały proces, zada właściwie pytania i ułatwi znalezienie odpowiedzi.

W trudnych sytuacjach, w których dziecko nie potrafi poradzić sobie z tym co czuje, a my jesteśmy wobec tego bezradni, warto skonsultować się ze specjalistą. Kompetentna i wykwalifikowana osoba wyjaśni nam, co w takich chwilach możemy robić i, jakich rad oraz wsparcia udzielić naszemu potomstwu. Jest to kluczowa kwestia wynikająca z dbałości o bezpieczeństwo i komfort psychiczny dziecka. Psycholog doradzi nam także, w jaki sposób rozmawiać, wspierać i analizować zachowanie potomka. W takich sytuacjach bardzo ważna jest szybka reakcja, która może pogłębić naszą wzajemną relację. Nie bójmy i nie wstydźmy się prosić o pomoc, zwłaszcza jeśli chodzi o prawidłowy rozwój i całe życie naszej pociechy. Specjalista nauczy nas prawidłowego podejścia i działania w sytuacjach kryzysowych.

Ważne jest, aby nie bagatelizować, uczuć i emocji dziecka i, aby je niezależnie od rodzaju w pełni akceptować. Przekłada się to na późniejszą jakość relacji z dzieckiem i budowanie z nim silnej więzi. W takich sytuacjach niezwykle przydatna jest lista uczuć i emocji dla dziecka.

 

Dodaj komentarz