Menu

Jak zachęcić dziecko do samodzielnego czytania?Czytanie jest jedną z najważniejszych umiejętności, które pobudza wyobraźnię, kształtuje charakter czy poszerza wiedzę. Dlatego tak istotne jest nie tylko czytanie książek przez rodziców, ale również zachęcanie dzieci do samodzielnego wykonywania tej kreatywnej czynności. Jak zmotywować dziecko do czytania, aby mogło czerpać z niego maksymalne korzyści?

Jak zachęcić dziecko do samodzielnego czytania? Skuteczne porady

Zachęcanie dzieci do czytania książek jest istotną sprawą, nad którą warto się pochylić. Czytanie niesie za sobą szereg pozytywów, dlatego ważne, abyśmy zachęcali do niego nasze pociechy, co z pewnością wpłynie korzystnie na ich rozwój oraz samopoczucie. Istnieje wiele skutecznych sposobów, dzięki którym nasz maluch z zaangażowaniem i chęcią sięgnie po ulubione książki, jednak, aby tak się stało, powinniśmy go w tym wspierać i kierować jego uwagę na właściwie wybory. Pierwszym elementem, który możemy wykorzystać do wzbudzenia w dziecku zainteresowania czytaniem książek, jest stopniowe oswajanie go z czynnością. Regularne wieczorne czytanie może przyczynić się do zwiększenia ciekawości ze strony malucha, który sam zechce najpierw oglądać, a następnie czytać ulubione baśni czy opowiadania.

Do zachęcenia malca możemy wykorzystać proste, krótkie książeczki, dzięki czemu nie zniechęci się zbyt szybko, a próba ich przeczytania nie wywoła u niego poczucia znudzenia. Niewielkie i zwięzłe kartonowe książeczki mogą być wspaniałym pomysłem, który nie tylko ułatwi dziecku oswojenie się z czytaniem, ale również wpłynie na zapoznanie się z nowymi gatunkami zwierząt, roślin czy nazwami przedmiotów.

Doskonałym pomysłem będzie również zakup książeczek z naklejkami, które dodatkowo zaciekawią malucha i sprawią, że połączy on przyjemne z pożytecznym. Ciekawe kartonowe książki Fisher Price również wzbudzą w potomku chęć poznawania nowych postaci, co wynika z ich przystępnego przedstawienia i szerokiej palety barw.

Skutecznym rozwiązaniem wpływającym na pobudzenie zainteresowania malucha czytaniem, jest zabieranie go w ulubione miejsca lub czytanie podczas czynności, które lubi wykonywać. W ten sposób dziecko poczuje się swobodnie, a książki będą kojarzyły mu się z przyjemnością.

Jak zachęcić dziecko do czytania? Praktyczne rozwiązania

Zastanawiając się nad pytaniem – jak przekonać dziecko do czytania, często na myśl nie przychodzą nam żadne rozwiązania. Wbrew pozorom wystarczy, że użyjemy odrobiny wyobraźni, co z pewnością zauważy nasz potomek. Kiedy damy naszemu dziecku wybór, może okazać się, że jego radość z czytania znacząco wzrośnie. Maluchy już od najmłodszych lat wykształcają w sobie potrzebę autonomii, dlatego narzucanie im pewnych kwestii spotyka się z dużym buntem, nawet ze strony najmłodszych. Powinniśmy pamiętać również o byciu cierpliwym, ponieważ nic tak nie zniechęci dziecka do ponownego sięgnięcia po książkę, jak nasze pretensje oraz narzucanie mu nauki czytania. Wzbudzi to nie tylko niechęć, która może pozostać w potomku przez bardzo długi czas, ale negatywnie przełoży się na wzajemne relacje, co nie ułatwi codziennych kontaktów i budowania trwałej więzi rodzica z dzieckiem.

Dlaczego warto motywować dziecko do czytania?

Czytanie książek niesie za sobą wiele korzyści, dlatego powinniśmy stopniowo i zgodnie z potrzebami dziecka zachęcać je do samodzielnego podejmowania tej fascynującej czynności. Czytanie wspaniale poprawia pamięć, wzbudza zainteresowanie losem bohaterów oraz ich odczuciami. Ta niesamowita czynność uczy malucha samodzielności oraz zachowań społecznych, które są niezwykle istotnymi aspektami jego rozwoju. Co więcej, pochłonięte przygodami ulubionych postaci dziecko relaksuje się oraz odpoczywa od codziennych obowiązków, a wybór odpowiednich książek pogłębia jego wiedzę o obyczajach, otoczeniu oraz samym sobie.

Dodaj komentarz