Menu

Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?Na dziecięcym talerzu może pojawić się wiele, choć nie wszystkie elementy są szczególnie lubiane przez najmłodszych. Maluchy mają swoje preferencje, które niestety często nie pokrywają się z zaleceniami rodziców. Z tego względu pojawiają się pewne odmienności między tym, co dziecko chce jeść, a tym, co tak naprawdę powinno. Rodzice często zastanawiają się, jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw. Istnieją na to skuteczne sposoby, ale trzeba odpowiednio podejść do tego tematu.

Jak przekonać dziecko do warzyw i dlaczego maluch nie chce jeść ich sam?

Spór dzieci z rodzicami o to, co powinno znaleźć się na talerzu, dotyczy tak naprawdę wszystkich grup wiekowych. Już maluchy rozpoczynające swoją przygodę ze stałymi pokarmami szybko zaczynają sygnalizować, kiedy wcale nie mają zamiaru zjeść określonego produktu. O ile taka sytuacja dotyczy jedynie wybiórczych preferencji smakowych, raczej nie ma się czym martwić. W takim przypadku raczej bezcelowe będzie zastanawianie się nad tym, jak namówić dziecko do jedzenia warzyw. Każdy z nas ma przecież swoje preferencje smakowe, polegające na tym, że nie wszystkie produkty po prostu lubimy. Zatem nakłanianie dziecka na siłę do określonego pokarmu nie ma większego sensu. Maluch, tak jak dorosły, ma prawo do swoich wyborów jedzeniowych. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy wykluczenie dotyczy całej grupy produktów, w szczególności warzyw. Są one podstawową składową zdrowej i pożywnej diety, dlatego ich odrzucenie powinno być jasnym sygnałem alarmowym dla rodziców, a zarazem bodźcem do jak najszybszego działania. Warto wtedy zastanowić się, jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw, a następnie wdrożyć określone działania w życie.

Jak namówić dziecko do jedzenia warzyw?

Zachęcenie dziecka do spożywania warzyw może nie być proste, szczególnie jeśli bardzo odmawia ono zjedzenia jakichkolwiek rodzajów. Zastanawiając się nad tym, jak zachęcić dziecko  do jedzenia warzyw, warto przede wszystkim włączyć elementy zabawy. To bez wątpienia najskuteczniejszy sposób, który działa również w innych dziedzinach życia. Aby dziecko przekonało się do jakiejś aktywności lub po prostu do jedzenia określonych pokarmów, możesz jak najbardziej wprowadzić element zabawy. Dobrze jest wykorzystać go przy przygotowywaniu uroczych kanapek – z warzyw możesz bez żadnego problemu wykonać buzię postaci z bajek czy pyszczek ulubionego pupila dziecka. Jednak to nie koniec możliwości w zakresie tego, jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw. Doskonale sprawdza się również wykorzystywanie praktycznych narzędzi do wykrawania określonych wzorów. Ten sposób doskonale sprawdza się szczególnie w przypadku twardych warzyw, które jak najbardziej można poddać wykrawaniu. Starsze dzieci warto zaangażować w sam proces, aby miały one poczucie, że w równym stopniu przygotowują swój posiłek.

Jak przekonać dziecko do warzyw poprzez zabawę?

Wspólne przygotowywanie posiłków jest doskonałą okazją do tego, aby urozmaicić plan dnia dziecka, a jednocześnie znacznie przyczynić się do poszerzenia jego preferencji smakowych. Niestety natłok codziennych obowiązków czasem nie pozwala na organizowanie wspólnego gotowania razem z dzieckiem. Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw w takiej sytuacji? Istnieją metody, które można wprowadzić również poza kuchnią. Najlepszą z nich jest oczywiście kreatywna zabawa, pomagająca dziecku dobrze oswoić się z tematyką zdrowej diety. Jej zaletą niewątpliwe jest to, że można ją zainicjować w dowolnym miejscu, w odróżnieniu od faktycznego przygotowywania posiłków. Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw poprzez zabawę? W tym celu warto wykorzystać gotowe zestawy warzyw w formie zabawek. Dzięki bogatej możliwości wyboru dziecko nie tylko oswoi się z tematem zdrowej diety, ale także pozna najważniejsze nazwy popularnych warzyw. Dobrym pomysłem jest także wprowadzenie przygotowywania posiłków w formie zabawy, nad którą dziecko ma kontrolę. Zabawkowy zestaw do krojenia stanowi najlepsze uzupełnienie wyposażenia pokoju dziecka.

Dodaj komentarz