Menu

Co robić gdy dziecko jest zazdrosne o rodzeństwo?Występowanie zazdrości o rodzeństwo jest powszechnie znanym problemem, który trapi wiele rodzin posiadających więcej niż jedno dziecko. W związku z pojawieniem się zazdrości dziecka o rodzeństwo może występować wiele problemów, które jeśli nie zostaną rozwiązane w odpowiedni sposób mogą się pogłębiać i nie zniknąć nawet kiedy dziecko stanie się już dorosłe. Z uwagi na to, że wielu rodziców zastanawia się skąd bierze się tak silna zazdrość dzieci o rodzeństwo, a także nad tym, jakie są sposoby radzenia sobie w takiej sytuacji przygotowaliśmy poniższy artykuł, w którym doradzimy jak można skutecznie rozwiązać taki problem. Zapraszamy do lektury!

Dziecko zazdrosne o rodzeństwo – przyczyny

Zazdrość o drugie dziecko pojawia się najczęściej w momencie, kiedy pojawia się nowy członek rodziny, to właśnie wtedy starsze dziecko zaczyna czuć się zagrożone, ponieważ ma problem ze zrozumieniem, dlaczego poświęca się mu mniej uwagi niż jego nowemu bratu lub siostrze. Oczywiście przekierowanie uwagi na kolejne dziecko jest naturalne ze względu na znacznie większą potrzebę opieki nad niemowlakiem, należy jednak pamiętać, że pierwsze dziecko niekoniecznie musi to zrozumieć, i że trzeba wytłumaczyć mu całą sytuację. Problem ten może dotyczyć wszystkich dzieci, ale najczęściej dotyczy dotychczasowych jedynaków, którzy mogą obawiać się o to, że w związku z narodzinami nowego dziecka ich rodzice przestaną się nimi zajmować, a nawet kochać.

Co zrobić gdy dziecko jest zazdrosne o rodzeństwo?

Przede wszystkim dobrym pomysłem jest przyzwyczajanie dziecka do tego, że w domu pojawi się kolejny członek rodziny jak najwcześniej. W tym celu można między innymi pokazać mu zdjęcie USG, na którym widać przyszłe rodzeństwo. Warto jest spróbować zaangażować swoje dziecko w różne kwestie związane z pojawieniem się niemowlaka na przykład poprzez wspólne myślenie nad imieniem, czy czytanie bajek z dzieckiem w ciąży. Im Twoje dziecko jest starsze, tym łatwiejsze powinno być wytłumaczenie mu zaistniałej sytuacji, jednak bez względu na wiek należy uświadamiać je w kwestii tego, że nowe dziecko będzie potrzebowało dużo opieki, zdecydowanie nie można ukrywać przed nim informacji o tym, że będzie miało rodzeństwo.

Można znaleźć wiele przykładów na to, jak ułatwić swojemu dziecku proces oswajania się z nową rzeczywistością, jednym ze sposobów może być na przykład podarowanie dziecku prezentu i powiedzenie, że to od nowego dzidziusia. Często skuteczne okazuje się tłumaczenie dziecku, że noworodek nie jest tak samodzielny jak on i, że dlatego potrzebuje więcej opieki, starsze dziecko w tej sytuacji poczuje się docenione i będzie chciało udowodnić, że faktycznie tak jest. Musisz rozmawiać ze swoim dzieckiem, odpowiadać na jego pytania i tłumaczyć wszystkie ważne kwestie. Nie wolno okazywać dziecku złości ani obwiniać go za to, że jest zazdrosne tylko wytłumaczyć mu, dlaczego tak nie wolno w przyjazny i spokojny sposób. Dobrym pomysłem jest również wygospodarowanie czasu, który będziecie spędzać sami, żeby Twoje dziecko wiedziało, że dla niego też zawsze znajdziesz chwilę. Najlepszym rozwiązaniem będzie też wspólne spędzanie czasu całą rodziną i zaangażowanie starszego dziecka w różne interakcje z młodszym.

Zazdrość o rodzeństwo, a agresja

Niestety często zdarza się tak, że zazdrosne dziecko zaczyna zachowywać się agresywnie w stosunku do malucha lub otoczenia. W takiej sytuacji bardzo ważne jest to, żeby wykazać się dużą cierpliwością i spokojem w tłumaczeniu dziecku, dlaczego nie wolno tego robić. W tym wypadku należy stosować wskazówki wymienione wcześniej, ale czasami może to nie być wystarczające, dobrą praktyką jest chwalenie dziecka nie tylko za rzeczy związane z niemowlakiem, ale również w innych aspektach. Warto zróżnicować tematy rozmów i pochwalić dziecko, chociażby za jakiś rysunek lub coś, co udało mu się zbudować. Należy obserwować i zapobiegać sytuacjom, w których dziecko na przykład podszczypuje lub szturcha niemowlaka, ale nawet w takiej sytuacji nie wolno na nie krzyczeć. W skrajnych przypadkach można również skorzystać z pomocy specjalisty.

Dodaj komentarz