Menu

Co zrobić, żeby dziecko się śmiało – kiedy dziecko się śmieje?Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat – jest to niewątpliwie jedno z piękniejszych zdań opisujących siłę dziecięcego uśmiechu. Z całą pewnością uśmiech dziecka jest jednym z najbardziej wyczekiwanych przez rodziców momentów! Pierwszy śmiech dziecka oznacza, że maluch staje się coraz bardziej świadomy, a także towarzyski. Często śmiech jest dla dziecka sposobem na nawiązywanie kontaktu z otoczeniem.

Śmiech dziecka niezwykle pozytywnie wpływa zarówno na jego samopoczucie, jak i zdrowie oraz rozwój. Pozwala także na wyładowanie niepotrzebnego stresu czy niepokoju. Maluchy bardzo pozytywnie reagują na widok twarzy rodziców. Jest to zatem znakomity sposób na to jak rozśmieszyć małe dziecko. Wystarczy bowiem w trakcie zabawy zasłonić twarz rodzica, a następnie ukazać się dziecku, które z całą pewnością okaże nam mnóstwo uśmiechu i radości.

Co ciekawe, śmiech pozwala także likwidować napięcie oraz zwiększa poziom endorfin. Dzięki temu dziecko może złagodzić drobne dolegliwości bólowe. Co więcej, w przypadku maluchów bardzo często śmiech umożliwia im pobudzenie perystaltyki jelit, dzięki czemu łatwiej im pozbyć się uczucia zaparcia. Kolejnym pozytywnym działaniem wywoływanym przez śmiech dziecka jest poprawa krążenia krwi, dotlenienie mózgu dziecka, a także wzmocnienie jego odporności.

Jak rozśmieszyć dziecko?

Poczucie humoru u dziecka pojawia się już około pierwszego roku życia. Z początku do rozbawienia dziecka wystarczą jedynie różnego rodzaju głosy, czy też miny rodziców. Dziecko zareaguje także na różnego rodzaju zabawne sytuacje, a równie często będzie szukać samodzielnie okazji do radości, nawet poprzez wykonywanie ruchów czy min, gdy dostrzeże, że rodzice śmieją się z jego zachowania w określonych sytuacjach.

Jak zapewne wiesz, poczucie humoru to niezwykle istotna cecha, która umożliwia dziecku w późniejszym etapie jego życie, budowanie kontaktów społecznych. Co więcej, śmiech dziecka znacznie uściśla więź pomiędzy nim a rodzicami. Jeżeli słyszysz, że Twoje dziecko często się śmieje, możesz mieć pewność, że maluch czuje się bezpiecznie w Twoim towarzystwie. Śmiech dziecka, tak jak każdego z nas, jest związany z pozytywnymi emocjami. Dlatego też chcąc rozśmieszyć swoje dziecko, warto samemu być osobą uśmiechniętą.

Śmiech dziecka pomaga mu także w zapamiętywaniu i poznawaniu wszelkich nowych rzeczy oraz bodźców, poprzez wpływanie emocji na zdolności poznawcze. Gdy dziecko śmieje się, możesz mieć pewność, że zapamięta to co mu pokazujesz, bądź też mówisz do niego.

Jak rozbawić dziecko?

Jak widzisz śmiech ma nie tylko pozytywny wpływ na rozwój Twojego dziecka, ale także wiele innych zalet! Bez wątpienia, śmiech jest zaraźliwy, dlatego też warto próbować zarazić nim swoje dziecko. Malucha można rozbawić na wiele sposobów. Dzieci pozytywnie reagują na wszelkiego rodzaju interakcje cielesne takie jak dawanie buziaków, cmokanie, łaskotanie czy dmuchanie na brzuszek. Świetnie sprawdzi się także rytmiczne kiwanie głową na boki, robienie zabawnych min, a nawet udawane kichanie. Zapewne wiesz, że równie ciekawą propozycją będzie także zabawa w “akuku”!

Dzieci na etapie rozwoju niezwykle szybko i łatwo przyswajają różnego rodzaju dźwięki. Dlatego też świetnym sposobem na zabawę z dzieckiem będzie delikatne klaskanie, nucenie, czy też opowiadanie dziecku wierszyków! Naturalnym etapem w życiu każdego dziecka jest naśladowanie dźwięków oraz zachowań rodziców. Wspomniane zabawy są także idealnym sposobem na zaznajomienie dziecka ze światem zewnętrznym.

Pamiętaj, że niemowlę może rozbawić praktycznie wszystko. Co więcej, Twoje dziecko często samo będzie tworzyć sytuację, w których zauważy szczęśliwego rodzica. Jest to niezwykle ważne z uwagi na fakt późniejszego rozwoju oraz budowanie poczucia własnej wartości, jak i odwagi u dziecka. Dziecko szczęśliwe, to dziecko pewne siebie, odważne i towarzyskie, właśnie dlatego tak ważne jest umożliwienie dziecku poznawania świata poprzez śmiech i radość.

Dodaj komentarz