Menu

Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?Moment, w którym dziecko zaczyna załatwiać się do nocniczka jest przełomowy zarówno dla szkraba, jak i rodzica. Należy jednak pamiętać, że nie można tworzyć presji i naciskać, ponieważ dziecko się zniechęci. Dlatego warto podchodzić do tej zmiany na spokojnie i co ważne – stopniowo.

Jak nauczyć dziecko sikać na nocnik?

Istnieje kilka ważnych kwestii, o które warto zadbać w sytuacji uczenia dziecka załatwiania się do nocnika.

Wybór nocnika

Bardzo istotnym elementem przy nauce dziecka załatwiania się do nocnika jest wybór odpowiedniego nocnika. Ważne, żeby dziecko czuło się bezpiecznie w jego otoczeniu. Może być w kształcie zwierzaka, które lubi Twoje dziecko albo z jakimś motywem, który będzie mu się dobrze kojarzył. Nie powinno to sprawiać problemu ze względu na duży wybór na rynku.

Warto też postawić w pierwszej kolejności na nocnik, który stawiany jest na podłogę. Dzieci z zasady czują się pewniej, jak dostaną swój przedmiot do załatwiania się, niż będzie to bardziej dostosowana toaleta dla dorosłych. Nakładka na sedes może stresować dziecko zbyt dużymi nowościami dlatego nocnik może okazać się pewnego rodzaju elementem pośredniczącym.

Nie musisz umieszczać nocnika w łazience. Pozwól dziecku na obcowanie zaznajomienie się z nowym przedmiotem. Wystarczy, że położysz go w rogu pokoju dziecka. Poczuje ono, że jest to jego przedmiot i bezpiecznie będzie mogło z niego korzystać. Oczywiście nie nastąpi to od razu, ale nie ma co się przejmować, każde dziecko potrzebuje innej ilości czasu na opanowanie różnych kwestii.

Pierwsze elementy nauki – jak nauczyć dziecko na nocnik siadać?

Oczywiście nie można oczekiwać, że Twoje dziecko będzie wiedziało wszystko na ten temat. Dobrym pomysłem będzie opisanie każdego etapu. Pozwoli to na lepsze zrozumienie. Posadź dziecko na nocniku i pozwól oswoić mu się z nowym przedmiotem. Początkowo może się to odbywać przez pieluszkę czy ubranie. Zostaw dziecku w tej kwestii dowolność, żeby działało w swoim tempie.

Staraj się nie oceniać pociechy, jeśli jej się coś nie uda, gdyż skutecznie może to ją zniechęcić do podejmowania dalszych prób. Pamiętaj o tym natomiast, aby po każdym dobrze wykonanym działaniu ją chwalić. To z kolei stanie się motywacyjnym bodźcem, który może nawet prowadzić do szybszych postępów.

Kolejnym elementem tego, jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika, będzie pokazanie mu, że przed siadaniem na nocniczek trzeba ściągnąć dolną część garderoby. Możesz sadzać dziecko na nocnik np. przed czasem kąpieli. Dziecko oswoi się wtedy z dotykiem nocnika nagą skórą.

Ciekawym aspektem będzie też próba przekazania dziecku czym różnią się słowa mokry i suchy. Można nawiązywać do tych kwestii podczas mycia rączek. Wykształć w dziecku nawyk mycia rączek po toalecie. Bez względu na to, czy załatwiło się, czy nie. Jest to niezwykle istotne, ponieważ pozwala na wpojenie mu utrzymywania odpowiedniej higieny po wizycie w toalecie. Jeśli jednak dziecko zrobi kupkę do pieluchy możesz umieścić ją w nocniku, tłumacząc pociesze, gdzie powinna się ona znajdować. Staraj się nie przedstawiać dziecku za dużo informacji czy nie tworzyć niepotrzebnej presji.

Często pytaj dziecko czy musi zrobić siusiu bądź kupkę. Te bardziej pewne poinformują Cię o tym od razu, jednak w przypadku bardziej nieśmiałych, będzie trzeba o to pytać i zwracać uwagę na ewentualne sygnały, które mogą wysyłać. To niezwykle ważne, aby je wyłapywać.

Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika w 7 dni?

Zastanów się, czy tydzień jest wystarczającym okresem, aby Twoja pociecha zaczęła się załatwiać do nocniczka? Każde dziecko jest inne i potrzebuje więcej bądź mniej czasu na opanowanie nowych czynności czy po prostu przyzwyczajenie się do zmian. Warto obserwować dziecko i nie zmuszać go, gdy ocenimy, że nie jest to jednak odpowiedni czas na tego typu zmiany. Staraj się przejawiać dużą dozę wyrozumiałości i chwal dziecko, nawet po czynnościach nie do końca zakończonych powodzeniem. Jeśli pieluszka dziecka będzie już od dłuższego czasu sucha, z powodzeniem możesz przetestować czy bielizna także taka będzie.

Dodaj komentarz