Menu

Jak nauczyć dziecko samodzielnego spania w łóżeczku?



Kiedy dziecko pojawi się w domu chcemy spędzać z nim jak najwięcej czasu, jednak w pewnym momencie okazuje się, że nadszedł czas, żeby dziecko poszło spać. Jednak, co jeżeli dziecko nie chce spać w swoim łóżeczku, a zamiast tego ciągle chce spać ze swoimi rodzicami? Okazuje się, że problem ten jest bardzo częsty, a próba jego rozwiązania może sprawić wiele kłopotów i nerwów. W związku z tym pojawia się pytanie jak przyzwyczaić dziecko do spania w łóżeczku, a także jak oduczyć dziecko spania z rodzicami? Z tego powodu przygotowaliśmy ten artykuł, w którym przedstawimy sposoby na nauczenie dziecka samodzielnego zasypiania.

Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?

Normalny sen to coś, czego rodzicom bardzo brakuje w momencie kiedy w ich życiu pojawia się dziecko, oprócz tego sen jest niezbędnym elementem prawidłowego rozwoju u najmłodszych, dlatego należy zapewnić im jak najlepsze warunki do spokojnego snu. Na początku spanie z dzieckiem we wspólnym łóżku wydaje się dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie trzeba zrywać się z niego i biec do drugiego pokoju, żeby sprawdzić, czego potrzebuje, kiedy dziecko jest od razu obok, jego matka może od razu je nakarmić, dlatego jest to bardzo wygodne rozwiązanie na początek. Oprócz tego dzieci bardzo lubią spać w łóżku z rodzicami, ponieważ czują się tam bezpiecznie i blisko swoich opiekunów. Ten stan nie może, jednak trwać wiecznie i w pewnym momencie konieczne będzie podjęcie działań, które sprawią, że dziecko nie będzie musiało spać ze swoimi rodzicami, a zamiast tego w swoim łóżeczku. Dostępnych jest wiele metod, które mają na celu pomoc w nauce samodzielnego zasypiania, jednak trzeba podkreślić, że nie wszystkie dzieci będą reagowały na nie w taki sam sposób.

Jak przyzwyczaić dziecko do spania w łóżeczku? – stosowane metody

Poniżej przedstawiamy różne metody stosowane przez rodziców w celu nauczenia ich dzieci spania we własnych łóżeczkach:

  1. Metoda 3-5-7, ten sposób uważany jest za kontrowersyjny, ponieważ polega na pozostawienie dziecka najpierw na 3 potem na 5 i finalnie na 7 minut samego w łóżeczku. W momencie kiedy dziecko zostanie samo najprawdopodobniej zacznie głośno płakać, jednak ta metoda opiera się na tym, żeby wytrzymać i nie wchodzić przed upływem czasu. Kontrowersyjność metody wynika z tego, że wielu psychologów uważa, że może ona być szkodliwa dla dziecka i je straumatyzować.
  2. Zamontowanie przyjemnego oświetlenia w pokoju, które będzie działało na dziecko uspokajająco, a także zapewni mu poczucie bezpieczeństwa. Można również zamontować w pokoju malucha urządzenie wyświetlające różnego rodzaju wzory na ścianie lub suficie.
  3. Przed położeniem dziecka spać warto stopniowo je wyciszyć, kilka godzin przed spaniem zmienić zabawy na spokojniejsze, może w tym pomóc puszczenie jakiejś uspokajającej muzyki, a także wyłączenia ekranów na przykład od telewizora, czy komputera. Po położeniu dziecka do łóżka warto będzie przeczytać mu bajkę lub jakąś opowiedzieć. Jednak musisz uzbroić się cierpliwość, ponieważ często może trwać to dłużej niż byśmy chcieli.
  4. Oprócz tego, jeżeli chcemy, żeby dziecko szybciej i głębiej zasnęło należy zapewnić mu jak najlepsze warunki w pokoju. Dlatego trzeba się upewnić, że temperatura jest odpowiednia, ponieważ jeżeli dziecku będzie za ciepło lub za zimno może się budzić. Oprócz tego dobrym pomysłem będzie również wywietrzenie pokoju, zanim postanowimy położyć malucha do spania, świeże powietrze na pewno poprawi komfort dziecka.
  5. Doskonale sprawdzają się Szumisie, czyli zabawki emitujące między innymi szum biały, który przypomina maluchowi odgłosy, które go otaczały jeszcze w brzuchu matki. Dzięki temu pociecha czuje się bezpieczniej oraz spokojniej, tym samym łatwiej zasypiając.

Niestety odpowiadając na pytanie jak nauczyć dziecko samodzielnego spania nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wpływ na to, jak Twoje dziecko będzie znosiło próby nauki samodzielnego spania ma bardzo wiele czynników. Bardzo ważne jest jednak upewnienie się, że problemy z samodzielnym zasypianiem dziecka nie wynikają przypadkiem z jakichś poważnych względów takich jak, chociażby koszmary nocne, niewygodne łóżeczko, czy głód. Pamiętaj, że proces nauki może okazać się długi i uciążliwy, dlatego koniecznie musisz uzbroić się w spore pokłady cierpliwości i pamiętać, że złość nie przyniesie pozytywnych efektów.

Dodaj komentarz