Menu

Rozszerzanie diety niemowląt – wskazówki



Odpowiednia dieta dla naszego maleństwa jest kluczowym czynnikiem dla jego prawidłowego i zdrowego rozwoju. Dlatego warto dobrze przemyśleć i zastanowić się, jakie składniki powinniśmy wprowadzić, aby zapewnić mu właściwe funkcjonowanie i odkrywanie nowych smaków. Pamiętajmy jednak, że jest to bardzo ważny etap w życiu naszego dziecka, dlatego nie powinniśmy podchodzić do niego bez pozyskania potrzebnych informacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na czym polega rozszerzanie diety u niemowląt, zapraszamy Cię do zapoznania się z kolejną częścią artykułu.

Rozszerzanie diety niemowląt

Prawidłowe żywienie niemowląt ma znaczący wpływ na ich późniejsze życie, ponieważ to właśnie podczas jego pierwszych miesięcy rozwija się wiele nowych umiejętności. Wszystkie wprowadzane składniki powinny być dobrze przemyślane i dostarczane według schematu. W codziennym rozszerzaniu diety maluszków nie ma miejsca na eksperymenty i samowolne wymyślanie posiłków. Nie zapominajmy także o tym, że zbyt wczesne wprowadzenie dodatkowych smaków może powstrzymać niemowlę przed chętnym spożywaniem mleka matki, które ma niebagatelne znaczenie w pierwszych miesiącach życia dziecka. Ważne, aby rozszerzanie diety u niemowląt odbywało się stopniowo i z rozsądkiem. Nie powinniśmy wprowadzać zbyt wielu pokarmów za wcześnie, ale także nie możemy zrobić tego za późno, ponieważ maluch do prawidłowego rozwoju potrzebuje więcej wartości odżywczych niż te znajdujące się w mleku matki.

Rozszerzanie diety niemowlaka po 4 miesiącu

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia nie powinniśmy rozszerzać diety dziecka aż do 6 miesiąca życia. Dopiero około 4 miesiąca u niemowląt dojrzewa przewód pokarmowy i nerki, a maluchy są gotowe na przyjmowanie pokarmów stałych. Jeśli chcemy spróbować w tym okresie wprowadzić do ich diety nowe składniki, pamiętajmy, aby robić to w minimalnych ilościach. Najlepiej zacząć od jednej łyżeczki dziennie, tak, abyśmy mogli uważnie obserwować reakcję. Przygodę z rozszerzaniem diety malucha możemy rozpocząć od zmiksowanych warzyw i owoców, a także od zmielonych kaszek przeznaczonych dla niemowląt. Żeby dostarczyć odpowiednich wartości odżywczych naszemu maleństwu, warto do posiłków dodawać także dokładnie zmielone mięso, które zawiera w sobie żelazo. Jajka dostarczą maluchowi odpowiednie tłuszcze, które pozytywnie wpłyną na jego rozwój, a ryby dzięki wysokiej zawartości białka zapewnią jego organizmowi kwasy tłuszczowe omega 3, które są niezbędnym składnikiem zbilansowanej diety.

Rozszerzanie diety u niemowląt

Jeśli zastanawiamy się nad rozszerzeniem diety  po 4 miesiącu u naszego malucha musimy pamiętać, że warto robić to w sposób powolny oraz rozważny. W momencie, kiedy pojawiają się u nas obawy z tym związane, możemy wstrzymać się i poczekać jeszcze kilka tygodni.  Oczywiście jest to kwestia indywidualna i zależy od rodzica. Warto obserwować reakcje i potrzeby naszego niemowlaka, a w razie potrzeby skonsultować się ze specjalistą. Niestety zbyt szybkie wprowadzanie nowych produktów może skutkować pojawieniem się alergii lub problemów ze zdrowiem. Dlatego jeśli zdecydujemy się na ten krok po 4 miesiącu powinniśmy bardzo powoli i stopniowo rozszerzać dietę naszego dziecka.

Nie możemy także zapominać o odpowiednim zmieleniu jedzenia, które musi być całkowicie gładkie i pozbawione grudek. Należy przez cały czas obserwować reakcję malucha, aby zareagować w odpowiednim czasie. Pamiętajmy, że dla dziecka są to zupełnie nowe smaki, dlatego możemy spodziewać się różnego rodzaju min – od skawaszenia po uśmiech. Niejednokrotnie maleństwo może wypluć podawany pokarm, jeśli ten nie przypadnie mu do gustu lub po prostu będzie potrzebowało więcej czasu, aby się z nim oswoić. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy wybrać się do pediatry, który zbada dzidziusia i doradzi nam w kwestii jego prawidłowego żywienia. Ważne jest wprowadzenie określonych pokarmów w odpowiednim czasie, bez zbędnego pośpiechu, ale także opóźnień. Możemy zacząć od papki z warzyw lub owoców i po kolei wzbogacać posiłki o zmiksowaną rybę czy mięso.

Dodaj komentarz