To, w jakich warunkach przebywa dziecko od najmłodszych lat, w dużym stopniu je kształtuje. Każdy opiekun oczywiście chce, by rozwój malucha był skuteczny i pozytywnie rzutował na przyszłość. Z tego powodu powstało wiele metod wychowawczych, takich jak na przykład Montessori, czyli sposób cieszący się ostatnimi czasy szczególną popularnością. W niniejszym tekście znajdziesz krótką charakterystykę tej techniki oraz zabawki utrzymane w jej duchu, zapraszamy!
Zanim przejdziemy do samych zabawek, warto powiedzieć kilka słów o samej metodzie. Montessori to nurt wychowawczy, który polega przede wszystkim na obserwowaniu malucha. To ważne, ponieważ każde dziecko powinno mieć indywidualny tok nauczania, przystosowany do jego potrzeb i predyspozycji. Nie powinno się uczyć i wymuszać różnych aktywności na siłę, dzięki czemu buduje się umiejętność skupienia i pracy w komfortowych warunkach. Istotny jest fakt, że opiekunowie i opiekunki (np. w przedszkolach czy żłobkach) nie pełnią tylko funkcji wychowawców, ale też partnerów. Co ciekawe, dzięki temu znacznie rozwija się samodzielność i samoocena maluchów, ale też inteligencja emocjonalna dotycząca pełnienia różnych ról w społeczności. Podczas różnych zabaw czy zadań nie stosuje się również kar ani nagród. Mówiąc w skrócie, Maria Montessori (twórczyni tej metody) sugeruje, by wychowanie opierało się na skupieniu na indywidualnych predyspozycjach każdego dziecka i spokojnym rozwoju.
Jak się do tego wszystkiego mają zabawki Montessori? Co to jest zgodność z tą metodą? Przede wszystkim zabawki powinny rozwijać, nie tylko bawić. Oczywiście, można zakładać, że niemal wszystkie produkty dla dzieci czegoś uczą, jednak nie zawsze skutecznie. Wspomniana skuteczność natomiast jest obniżona przez fakt, że liczne modele są wyjątkowo skomplikowane, choćby pod względem kolorystyki czy mnogości funkcji – dochodzi wtedy do przebodźcowania, które jest niezgodne z metodą Montessori. Według słynnej lekarki maluchy potrzebują zabawek nieskomplikowanych, które dają gwarancję odpowiedniego skupienia się na walorach edukacyjnych produktu.
Zabawki zgodne z Montessori to więc produkty proste, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i wzorów oraz użytych materiałów. Poleca się stosowanie modeli z naturalnych surowców, przede wszystkim drewna.
W przypadku najmniejszych dzieci warto postawić na prostotę (np. kupując grzechotki). W tym czasie maluch powinien się uczyć chwytania i poznawać różne faktury i kolory.
Zabawki Montessori dla rocznego dziecka mogą już być bardziej skomplikowane. Dobrze w tym przypadku sprawdzą się proste, drewniane puzzle czy pętle motoryczne.
W przypadku dwulatków można już postawić na bardziej skomplikowane puzzle, sortery i inne produkty ćwiczące logiczne myślenie.
Na wstępie przypominamy, że metoda Montessori wymaga indywidualnego podejścia do dziecka, dlatego sugerowany wiek jest – jak wskazuje sam termin – jedynie sugestią. Rodzic musi więc przede wszystkim obserwować malucha.
To bardzo ciekawa zabawka, która przede wszystkim pełni funkcje pętli motorycznych. Może być też wykorzystana jako grzechotka, ponieważ koraliki będą wydawały charakterystyczne dźwięki.
Zjeżdżalnie dla samochodzików to świetne zabawki dla rocznych lub 2-letnich dzieci. Uczą prostych zjawisk fizycznych, a przy tym skupiają uwagę, a więc ćwiczą koncentrację.
Ten produkt składa się z klocków i balansującej podstawy. Walce powinny być układane na bazie w kolejności narzuconej przez kostkę dołączoną do opakowania. Zadaniem dziecka jest użycie wszystkich klocków w taki sposób, żeby nie spadły przez zbytnie przechylenie się żabki.
Zabawa drewnianymi puzzlami wpływa na logiczne myślenie (dziecko musi dopasować klocki do właściwych podstaw) i koordynację ręka-oko. Powyższa propozycja od Small Foot idealnie spełnią swoją rolę.