Na pewno każdy rodzic pragnie, by zabawa jego dziecka dawała nie tylko frajdę, ale też czegoś uczyła i pozytywnie wpływała na rozwój. Obecnie na rynku dostępnych mamy wiele produktów spełniających te kryteria, a każdego roku opracowywane są kolejne, jeszcze bardziej rozbudowane zabawki. Jest jednak pewna grupa zabaw rozwojowych, które nie tylko się nie starzeją, ale też nadal pozostają niesamowicie skuteczne w swojej roli, a należy do nich układanie puzzli. Dla dzieci to ponadczasowa niezwykle zajmująca zabawa, która uczy rozpoznawania i dopasowywania kształtów oraz wzorów, a do tego świetny pomysł na prezent. Puzzle sprawdzają się też świetnie w przypadku dorosłych jako trening umysłu. Jakie dokładnie korzyści płyną z takiej zabawy?
Małe dzieci każdego dnia chłoną informacje z otaczającego je świata. Poznają nowe rzeczy i zjawiska. Przy tym zależy zaznaczyć, że to, co robią maluchy, wpływa na całe ich życie. Nie bez powodu tak wielu słynnych kompozytorów swoją przygodę z muzyką zaczynało w wieku dziecięcym. Oczywiście, puzzle to nie instrument, jednak zabawa za ich pomocą jest wyjątkowo rozwijająca.
Puzzle to mówiąc prosto np. obraz, który podzielono na kilka mniejszych elementów, które przy odpowiednim dopasowaniu pozwalają na połączenie. Mogą być wykonane z wielu materiałów, czyli na przykład drewna, plastiku, tektury, gąbki. Ilość oraz wielkość owych elementów wpływa na trudność układania.
Jak układać puzzle? Zazwyczaj należy na podstawie nadrukowanego na pudełku wzoru ułożyć wszystkie elementy tak, by stworzyły pożądaną grafikę. Oczywiście, w niektórych sytuacjach można mieć do czynienia z trudniejszymi produktami, wymagającymi na przykład stworzenia modelu 3D. Tradycyjne układanie puzzli jest jednak dosyć proste.
Układanie puzzli przede wszystkim uczy dzieci logicznego myślenia. Pociecha musi przecież ze wstępnego chaosu stworzyć logiczną całość, na podstawie obserwacji oraz prób i błędów. Maluch podczas układania skupia się, ćwiczy pamięć. Z tego powodu rozwija się także cierpliwość dziecka, które zrozumie, że czasami rozwiązanie jakiejś sytuacji wymaga większej ilości czasu. Ważna jest tutaj rola rodzica, ponieważ musi on w razie frustracji malca wyjaśnić, że nic się nie stało, i doradzić, żeby spróbowało ponownie.
Małe pociechy podczas układania puzzli mogą także rozwinąć swoje zdolności manualne, ponieważ wymaga to ciągłego chwytania i precyzyjnego dopasowywania elementów. Oczywiście, dla takich dzieci przewidziane są mało skomplikowane produkty, składające się z niewielkiej liczby owych elementów.
Puzzle to również świetna zabawa, ponieważ umieszczane na nich grafiki często są kolorowe, radosne. Do tego dochodzi fakt, że malec odczuje na pewno satysfakcję po uporaniu się z puzzlami.
Dodatkowo podczas ich układania dziecko może zacząć uczyć się, jak działa współpraca, jeśli rodzić będzie mu pomagał podczas całej zabawy.
Rodzic musi przede wszystkim ocenić to, na jakim etapie rozwoju jest jego dziecko. Można przecież kupić puzzle składające się z 5 elementów, 50, 100, a nawet kilku tysięcy. Zazwyczaj na opakowaniach znaleźć można informacje na temat zalecanego wieku, ale czasami mogą występować pewne niezgodności w tym zakresie. Zły wybór może skutkować dla jednego dziecka znudzeniem, ponieważ ten będzie zbyt prosty, natomiast inne pociechy mogą się zdenerwować i zaprzestać zabawy, gdyż nie będą mogły sobie z puzzlami poradzić. Jakie modele są szczególnie polecane?
Ten model jest przeznaczony dla najmłodszych, ponieważ składa się z 5 elementów o różnych kształtach, kolorach i rozmiarach. Produkt posiada także podstawę ułatwiającą układanie. Świetnie sprawdzi się jako pierwsze puzzle w życiu dziecka! Puzzle te są także ekologiczne, ponieważ wykonano je z drewna.
Te puzzle są wykonane z ekologicznego materiału, którym jest drewno bukowe. Grafika przedstawia scenerię rodem z dziecięcego science fiction – ukazuje statek kosmiczny, rakietę, planety, dzieci itd. Całość składa się z 16 elementów oraz podkładki.
W tym przypadku dziecko może liczyć nie tylko na korzyści płynące z układania zwyczajnych puzzli, ale też naukę alfabetu. Każdy element posiada nadrukowaną literę, a zadaniem dziecka jest ułożenie ich we właściwej kolejności. Złożony produkt posiada kształt stojącego pionowo ślimaka.
Starsze dzieci mogą skorzystać z modeli 3D! Będzie to również ciekawe układanie puzzli dla dorosłych, ponieważ model składa się ze 113 elementów i wymaga dobrego zorientowania przestrzennego.