Menu

Jak pomóc dziecku w nauce pisania liter?



Małe dzieci muszą uczyć się wielu nowych umiejętności, które przydają się przez całe życie. Niewątpliwie jedną z nich jest pisanie. Warto jednocześnie mieć świadomość, że można wesprzeć malucha – i to za sprawą zabawy! W takim razie jak nauczyć dziecko pisać i jakie produkty będą pomocne?

Pisanie jest bez wątpienia jedną z najbardziej przydatnych umiejętności. Małe dzieci nieraz mają problem z nauką, która wcale jednak nie musi być nieprzyjemna, zwłaszcza w przypadku użycia różnego rodzaju zabawek, które będą zachęcać do ćwiczeń.

Pisanie samo w sobie jest łączeniem liter w słowa. Z tego powodu malec powinien na samym początku oswoić się ze wszystkimi literami, dzięki czemu będzie mieć “narzędzia” do późniejszego tworzenia słów. Przez to poleca się przede wszystkim produkty, które edukują pod tym kątem, a więc pokazują litery alfabetu i pozwalają na wejście z nimi w interakcję.

Pisanie literek – dzieci lubią się bawić!

Istnieje bardzo wiele zabawek nawiązujących do pisania liter. Ciekawym rodzajem są puzzle lub układanki, które wymagają ułożenia klocków z literkami zgodnie z kolejnością alfabetyczną.

Dzięki poznaniu alfabetu, maluch może powoli podejmować pierwsze próby samodzielnego pisania. Jednakże nauka pisania liter powinna zaczynać się od wytłumaczenia i pokazania dziecku sposobu trzymania przyboru piśmienniczego. Warto cały czas pamiętać, że każdy malec powinien uczyć się w swoim tempie.

Ćwiczenie pisania warto zacząć od krótkich i nieskomplikowanych słów. Mogą to być znane dobrze maluchowi wyrazy, takie jak “mama” czy “tata”. Do nauki pisania konkretnych liter można wykorzystać wspomniane układanki. Można to potraktować jako zabawę! Rodzic będzie wybierał losowe litery i kładł je przed malcem, którego zadaniem będzie odwzorowanie ich na papierze.

Jak nauczyć dziecko pisać? Przydatne produkty

Puzzle Edukacyjne Drewniana Układanka Alfabet Literki Viga Toys

To bardzo ciekawy produkt, który na pewno urozmaici pisanie literek. Dzieci korzystające z zabawki mają za zadanie ułożyć litery w podstawie. Znajdują się na niej żłobienia, dzięki czemu zadanie nie będzie trudne. Co więcej, dzięki temu malec będzie rozwijać swoją sprawność manualną. Dziecko pozna litery dwoma zmysłami, a więc nie tylko wzrokiem, ale też dotykiem. Całość została wykonana z drewna pochodzącego z ekologicznych upraw, dlatego produkt jest przyjazny dla środowiska.

SMALL FOOT Puzzle Drewniane z Alfabetem – Wąż

Ten wesoły wąż składa się z 27 elementów. Większość z nich posiada nadruk kolejnych liter alfabetu. Jest to więc świetna zabawka do nauki, ponieważ zadaniem dziecka będzie złożenie układanki w całość i to w wymaganej kolejności. Ten produkt także został stworzony z drewna, a więc jest przyjazny dla środowiska.

Viga 50674 Sensoryczna tablica – nauka alfabetu

Ten produkt także przydaje się w nauce alfabetu, jednak na tej tablicy poszczególne litery powielają się, dlatego można z nich układać wyrazy. Co więcej, korzystanie z zabawki wymaga strategicznego przesuwania klocków – wpływa to pozytywnie na sprawność manualną malucha, ale też logiczne myślenie oraz kreatywność. Dziecko może na przykład ułożyć swoje imię lub inne, dowolne słowo.

Zestaw Drewnianych Magnetycznych literek 40 elementów VIGA

To komplet niewielkich magnesów, które zostały wykonane z drewna. Warto mieć świadomość, że magnetyczne zabawki przyciągają uwagę dzieci, dlatego malec na pewno będzie chętnie korzystać z tego produktu. Można je przytwierdzić na przykład do lodówki lub innej, metalowej powierzchni.

SMALL FOOT Zestaw Drewnianych Długopisów (6szt.)

Do nauki pisania dziecku potrzebne będą przybory piśmiennicze. Z tego powodu ten zestaw sprawdzi się doskonale. Nie są to zwyczajne długopisy, ponieważ przyciągają uwagę ciekawym wzornictwem. Zatyczka każdego z nich to główka uśmiechniętej postaci.

Dodaj komentarz