Menu

Zabawa w emocje – jak rozwijać empatię i inteligencję emocjonalną?



Inteligencja emocjonalna jest bardzo ważna w życiu i jeśli nie będzie odpowiednio rozwijana od najmłodszych lat, może nieść za sobą konsekwencje przez całe życie. Istnieją jednak proste sposoby, dzięki którym można wspomóc dziecko w owym rozwoju. W niniejszym wpisie poznacie zabawki i zabawy rozwijające inteligencję emocjonalną pociechy!

Czym w ogóle jest ta inteligencja emocjonalna?

Inteligencja emocjonalna dotyczy umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami, nazywania swoich emocji czy odnajdowania motywacji do samorozwoju. Wybitny psycholog Daniel Goleman w swojej publikacji z 1996 roku nazywa inteligencję emocjonalną sumą pięciu składników, którymi są: samoświadomość, motywacja, kierowanie emocjami, empatia i dobre układanie relacji z innymi.

Omawiana inteligencja emocjonalna kształtuje się od narodzin dziecka, które chłonie otaczający świat. Nie tylko z czasem zaczyna świadomie łączyć płacz z powodem płaczu, ale też reakcje otoczenia na tę czynność. Okazje się, że maluchy często chwalone za młodu są bardziej pewne siebie i swojej wartości. Inteligencja ta wpływa praktycznie na całe życie, dlatego warto jej nie lekceważyć, wychowując własne dziecko.

Najsilniejszy rozwój inteligencji emocjonalnej ma miejsce w wieku przedszkolnym.

Emocje – rozwijające zabawy dla dzieci

Istnieją różne zabawy rozwijające inteligencję emocjonalną. Powinny uczyć malucha np. nazywania własnych emocji i łączenia ich z powodem występowania. Można na przykład ćwiczyć przed lustrem robienie różnych min przedstawiających owe emocje, a zadaniem malca jest ich odpowiednie nazywanie.

W wieku przedszkolnym dziecko rozwija się najmocniej pod tym względem, dlatego warto rozmawiać w domu o tym, jak wyglądają relacje malucha z rówieśnikami, czy zdarzają się kłótnie i dlaczego, jak można im zaradzić, czy złość jest w danej sytuacji naturalnym zjawiskiem. Malec może niechętnie dzielić się informacjami, dlatego warto robić to w formie zabawy – można narysować na kartce dwa obrysy rąk, a zadaniem pociechy będzie wymienienie pięciu rzeczy (po jednej na palec), które były dzisiaj miłe i pozytywne, a także pięć negatywnych. Jednocześnie rodzic może zauważyć, czy przypadkiem nie przeważają te drugie, co pozwala na odpowiednią reakcję. Takie zabawy emocjonalne połączone z rozmową z dorosłym świetnie wpływają na omawianą inteligencję!

Świetną zabawą jest narysowanie lub skorzystanie z książeczki przedstawiającej twarze dotyczące zróżnicowanych emocji. Należy wybrać konkretną emocję i odegrać z dzieckiem scenkę, w której będzie ona motywem przewodnim. Następnie rodzic wyjaśnia, co jest złego i dobrego w danych emocjach oraz mówi, jak sobie z nimi radzić, jak je zrozumieć.

Dla rozwoju empatii natomiast świetna jest zabawa z maskotką lub lalką. Dzięki temu dziecko może poczuć się niczym rodzic, a więc opiekun. Poprzez naśladowanie będzie karmić podopiecznego, kołysać do snu, rozmawiać.

Zabawki rozwijające inteligencję emocjonalną

SMALL FOOT Lalka Emilia


Ta lalka jest świetnym sposobem na rozwój empatii i rozpoznawania emocji. Dziecko musi podczas zabawy odgrywać różne scenki, na przykład kiedy dzidziuś płacze, kiedy dzidziuś jest głodny. Swoją wiedzę opiera na obserwacji rodziców, ponieważ samo na czas zabawy staje się opiekunem. Dzięki temu wykształca się u malca troska o innych i umiejętność reagowania na ich emocje (np. w przypadku płaczu należy pocieszyć).

SMALL FOOT Gra 4 W Rzędzie – gra planszowa


Świetnym pomysłem okazują się być gry planszowe. Dziecko będzie bawiło się z drugą osobą, dlatego będzie rozwijało się pod względem budowania relacji, ale nie tylko, ponieważ dochodzi do tego nauka umiejętności przegrywania oraz wygrywania. Dołącza do tego samodzielność – maluch sam zadecyduje, jaką strategię obrać podczas rozgrywki.

SMALL FOOT Pluszowy Lis

Pluszak nieprzypadkowo często zostaje pierwszym przyjacielem dziecka. Co prawda działa tutaj podobny mechanizm, jak w przypadku lalki, jednak maluch zwykle traktuje maskotkę na równi. Z  tego powodu będzie nie tylko się nią opiekować, ale też rozmawiać, zwierzać z trosk.

Dodaj komentarz