Menu

Skoki rozwojowe niemowląt



Pierwszy rok życia dziecka jest najbardziej intensywnym pod względem rozwoju. Pierwsze miesiące wiążą się z największymi różnicami w kontekście postrzegania, myślenia, wykształcania emocji. Można odnotować 7 różnych skoków rozwojowych w okresie niemowlęcym, a każdy z nich może u dziecka powodować niepokój, płacz i problemy ze snem. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, co dzieje się w tym czasie w główkach ich dzieci. Czytając dalej dowiesz się, czym są i jak charakteryzują się skoki rozwojowe u niemowląt.

Czym są skoki rozwojowe?

Skokami rozwojowymi nazywa się najbardziej przełomowe momenty w życiu niemowlęcia do ukończenia pierwszego roku życia. W tym czasie każdy dzień oznacza rozwój dla umysłu dziecka, sprawiając, że malec coraz mocniej zaczyna dostrzegać i odbierać bodźce z otaczającego go świata. Niemowlę nie tylko zdobywa nowe umiejętności, ale kształtują się też jego emocje. Kreowanie zdolności analitycznych i rozwój zmysłów sprawiają, że dziecko jest zaniepokojone swoim stanem, z tego właśnie powodu najmłodsi płaczą i są niezadowoleni. Skoki rozwojowe dziecka mają miejsce co kilka tygodni, z kolei każdy następny trwa dłużej.

Skoki rozwojowe – kalkulator

Pierwszy skok rozwojowy: 5 tydzień
Drugi skok rozwojowy: 7-9 tydzień
Trzeci skok rozwojowy: 11-12 tydzień
Czwarty skok rozwojowy: 14-19 tydzień
Piąty skok rozwojowy: 22-26 tydzień
Szósty skok rozwojowy: 33-37 tydzień
Siódmy skok rozwojowy: 41-48 tydzień

Powyższe przedziały są ogólną sugestią, ponieważ każde dziecko rozwija się w innym tempie, dlatego nie powinien powodować obaw fakt, że jedno dziecko nie potrafi jeszcze tego, co jego rówieśnik. Ile trwa skok rozwojowy? Na początku jest to kilka dni, jednak wraz z wiekiem, czas ten się wydłuża. To trudny, ale ciekawy okres, ponieważ rodzicowi może się wydawać, że w jedną noc dziecko nauczyło się aż kilku nowych rzeczy! Warto wspomagać ten rozwój dając pociesze odpowiednie zabawki.

Skoki rozwojowe – objawy i charakterystyka

Pierwszy skok rozwojowy – 5 tydzień

W okolicach piątego tygodnia swojego życia, dziecko zaczyna się robić bardziej pobudzone i uważne, ponieważ jego zmysły są bardziej wyostrzone.
Zupełnie zmienia się to, jak niemowlę odbiera bodźce zmysłowe, co może dla niego być powodem do niepokoju. Również w tym czasie pociacha zaczyna uśmiechać się pierwszy raz lub robi to częściej, niż dotychczas. Po piątym tygodniu pojawiają się też pierwsze, prawdziwe łzy. Rozwija się układ pokarmowy, przez co niemowlę rzadziej ma problemy z trawieniem, czyli na przykład rzadziej ulewa.

Dobrze kupić dziecku pluszaka, na przykład Szumiś Lena z aplikacją. To wyjątkowy produkt, ponieważ posiada inteligentny mechanizm, który poinformuje Cię, kiedy dziecko będzie płakało. Zabawka emituje też szumy i może łączyć się z telefonem rodzica.

Drugi skok rozwojowy – 7-9 tydzień

Tutaj dziecko poznaje wzory, zarówno w smaku, jak i w zapachach i dźwiękach, tj. pociecha rozumie, że dźwięki wysokie głosu kobiecego najpewniej należą do mamy. Jest też świadome swojego ciała, przez co zaczyna machać nóżkami i rączkami, ogląda ludzkie twarze. Kiedy dziecko lubi słuchać muzyki, to oznacza właśnie drugi skok rozwojowy. 8 tydzień to najczęściej opisywany czas jego występowania. Niemowlę również stara się chwytać rzeczy, ale ma słabą koordynację ruchów.

Dziecku można sprezentować grzechotkę, np. VIGA 50396.

Trzeci skok rozwojowy – 11-12 tydzień

Dziecko staje się bardziej wyczulone na bodźce zewnętrzne takie jak chociażby różnice w tonie głosu. Odwraca główkę oraz śledzi wzrokiem różne zjawiska i bawi się rączkami. W tym czasie zaczyna też wkładać wszystko do buzi, dlatego uważaj na przedmioty małe. Bawi się też tworząc bąble ze śliny, piszczy zmieniając ton głosu. Nudzi się np. patrząc w ten sam punkt. Pociecha odbija się też nóżkami i podnosi się do pozycji siedzącej.

Dobrze postawić na zabawkę, która będzie pozwalała dziecku odbierać nowe bodźce zmysłu dotyku, dlatego świetnie może sprawdzić się Small Foot Pluszowa Magiczna Kula.

Czwarty skok rozwojowy – 14-19 tydzień

W tym czasie dziecko może więcej marudzić. Zaczyna za to podejmować próby raczkowania, podnosi tułów, przekłada przedmioty z ręki do ręki, uderza zabawkami o podłoże i rzuca nimi, reaguje na własne imię, zaczyna rozumieć poszczególne słowa, odpycha rodzica podczas karmienia, kiedy się naje. Wystawia język i wymawia nowe dźwięki.

Żeby dostarczać dziecku wielu bodźców, warto kupić zestaw instrumentów SMALL FOOT. Nawet, jeżeli dziecko od razu nie użyje wszystkich, to na pewno przydadzą się w przyszłości.

Piąty skok rozwojowy – ile trwa gorszy nastrój dziecka? 22-26 tydzień

Marudzenie – tym charakteryzuje się ten skok rozwojowy. Jak przetrwać skoro może ono potrwać nawet 4 tygodnie? Trzeba uzbroić się w cierpliwość, to dla pociechy bardzo ważny czas. Dziecko w tym czasie lubi też eksperymenty. Na przykład kiedy ma pod ręką włącznik światła, najpewniej skończy to się pewnego rodzaju dyskoteką! Pociecha rozumie też i boi się odległości od swoich rodziców, czyli kiedy np. tata wychodzi z domu, malec zaczyna płakać. Niemowlę umie także machać rączką na powitanie lub pożegnanie. Zaczyna używać kciuka i raczkować.

Jako, że dziecko używa kciuka i więcej rozumuje, może zacząć swoje przygody w piaskownicy. Zestaw SMALL FOOT przyda się też w przyszłych miesiącach życia pociechy, która najpewniej wszystkich narzędzi od razu nie użyje. Warto natomiast spędzać z nią czas na zewnątrz, a piaskownica jest świetnym miejscem.

Szósty skok rozwojowy – 33-37 tydzień

Ósmy miesiąc życia dziecka charakteryzuje się znacznym rozwojem intelektu. Niemowlę niejako zaczyna pojmować świat dorosłych, dostrzega logikę w pewnych zjawiskach i znajduje cechy wspólne w bodźcach dostarczanych przez świat zewnętrzny. Na przykład pojęcie „kot” rozumie nie tylko jako konkretny zwierzak znajdujący się w domu, ale każde inne stworzenie tego gatunku. Za pomocą gestów stara się pokazywać swoje emocje i okazuje uczucia zabawkom.

Warto w tym czasie uczyć nowych rzeczy i słów, dlatego dobrze sprawdzą się książeczki z obrazkami, np. KS13 Wieś.

Siódmy skok rozwojowy – 41- 48 tydzień

W czasie około 46. tygodnia dziecko bawi się jeszcze bardziej kreatywnie, na przykład układa wieże z klocków, zamiast je burzyć. Rozumie zdarzenia i wie, jaka reakcja będzie miała miejsce po danej akcji. Chwyta kredki i stara się rysować, szuka ukrytych przedmiotów i samodzielnie ukrywa inne. Daje rodzicowi spróbować to, co samo je. Pociecha również naśladuje odgłosy zwierząt i uczy się mówić „nie”, kiedy czegoś nie chce. W tym czasie zaczyna się także nauka chodzenia, maluch też wspina się na meble.

Warto pomóc dziecku w nauce chodzenia, zaopatrując je w chodzik SMALL FOOT Bear Walker. Co więcej, zabawka ta nie spełnia wyłącznie funkcji chodzika, ale pomaga dziecku rozróżniać kształty, ćwiczyć motorykę i logikę.

Dodaj komentarz