Menu

W jakich kolorach kupować zabawki dla dzieciWybór odpowiedniej zabawki dla dziecka, która ucieszy naszego malucha, nie jest łatwym zadaniem. Jednak jeśli jeszcze dodatkowo weźmiemy pod uwagę kolor produktu, podjęcie właściwej decyzji okazuje się nie lada wyzwaniem. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele zależy od barwy kupowanej przez nas zabawki i jak duży wpływ ma ona na rozwój naszego dziecka. Niektóre odcienie pomagają stymulować maluchowi jego prawidłowe rozwijanie się, natomiast inne mają znaczące oddziaływanie na jego psychikę. Dlatego decydując się na konkretny produkt, powinniśmy także wziąć pod uwagę zróżnicowanie kolorystyczne zabawek naszego potomka.

Rola kolorów w życiu dziecka

Jeśli zastanawiamy się, dlaczego kolory mają tak istotne znaczenie w życiu naszego malucha, musimy wziąć pod uwagę ich znaczącą rolę w odkrywaniu przez niego swoich zmysłów. Mają one ogromny wpływ na jego samopoczucie oraz odczuwane przez niego emocje, dlatego są szczególnie ważne i warto je wykorzystywać do stymulowania naszego dziecka. Kiedy zdamy sobie sprawę z tego, że barwy mają wpływ na naszego malucha już od momentu urodzenia, będziemy mogli wykorzystać tę wiedzę w sposób odpowiedni dla jego rozwoju. W dalszej części artykułu dowiemy się więcej na temat kolorów w życiu dziecka.

Kolory stymulujące rozwój dziecka

Barwami, które w największym stopniu oddziaływują na naszego malucha są:

  • czerwień, która działa pobudzająco, a nawet drażniąco ze względu na swoją intensywność,
  • zieleń, która jest niezwykle relaksującym i uspokajającym odcieniem, dzięki czemu wpływa pozytywnie na odpoczynek dziecka,
  • żółć, która podobnie jak czerwień ma na celu pobudzenie dziecka, jednak w sposób zdecydowanie mniej agresywny,
  • czerń, która nie przyczyni się do poprawy nastroju u malucha, a może mieć na niego negatywny wpływ i zwiększać poczucie smutku.

Wymienione powyżej kolory są barwami, które mają największe znaczenie dla naszego potomka, dlatego warto zastanowić się nad ich odpowiednim wyborem przed zakupem zabawki. Jeśli zależy nam na pobudzenie zmysłów dziecka do działania, ważne jest zastosowanie poszczególnych barw w jego pokoju, a także we wspólnie wykonywanych czynnościach. Zabawy sensoryczne będą idealnym rozwiązaniem, które pomoże w stymulacji praktycznie wszystkich zmysłów malucha, co przełoży się na jego prawidłowy i kreatywny rozwój, i wpłynie wspaniale na jego wyobraźnię. Ponadto dzięki tworzeniu prac oraz zabaw przy wykorzystaniu barw dziecko staje się bardziej otwarte na sztukę, której piękno jest szczególnie istotne w kształtowaniu wrażliwości u najmłodszych.

Kolory, a psychika dziecka

Powinniśmy pamiętać, jak ważne jest stopniowe wprowadzanie barw do życia naszego maleństwa. Noworodki najlepiej reagują na neutralne, cieliste barwy, ponieważ kojarzą się im one ze skórą matki. Dzięki temu są pozytywnie odbierane przez maleństwo. Możemy także do jego odpowiedniej stymulacji wykorzystać kolor zielony i niebieski, które działają uspokajająco i odprężająco, dzięki czemu nasz maluch poczuje się bardzo dobrze. Doskonałym sposobem jest wpływ na dziecko poprzez ubieranie go w różne odcienie, a także pokazywanie mu zabawek zróżnicowanych kolorystycznie. Pamiętajmy jednak, aby nie zakładać niemowlakowi zbyt jaskrawych barw, ponieważ może to przynieść odwrotne skutki i wywołać więcej szkody niż pożytku. Dlatego tak ważna jest równowaga i brak przesady w kwestii kolorów.

Rola kolorów w życiu dziecka – podsumowanie

Odpowiednio wybrane kolory zabawek mają wpływ na zróżnicowanie postrzegania świata przez naszego malucha i wpływają pozytywnie na stymulację jego prawidłowego rozwoju. Dlatego kupując ubrania i zabawki, powinniśmy przywiązywać uwagę nie tylko do ich funkcjonalności, ale także konkretnych barw. Dzięki nim dziecko od najmłodszych lat odkrywa świat i uczy się nowych rzeczy. Ponadto barwy mają duże znaczenie we wprowadzaniu malucha w przepiękny świat sztuki, który uczy go wrażliwego i empatycznego spojrzenia na wszystko, co go otacza i pomaga w otwartym podejściu do drugiej osoby. Nie zapominajmy jednak, że powinniśmy je wprowadzać regularnie, ponieważ zbyt duża intensywność kolorów może wywołać u niemowlaka negatywne skutki.

Dodaj komentarz