Menu

Jak zachęcić dziecko do rysowaniaKażdy odpowiedzialny rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Jedni rodzice postanawiają zapisać swoją pociechę na dodatkowe zajęcia językowe, a inni z kolei zapewniają swojemu dziecku treningi sportowe. Twój maluch wykazuje zainteresowanie sztuką, ale nie wiesz jak zachęcić dziecko do rysowania?

W poniższym artykule przedstawimy Ci zabawy z rysowaniem, które mogą okazać się doskonałym sposobem na zainteresowanie Twojego dziecka tym tematem. Jeżeli Twoja pociecha wykazuje jakieś predyspozycje w tym kierunku, to warto je wesprzeć, gdyż może się okazać, że masz w domu przyszłego, wielkiego artystę lub artystkę. Nauka rysowania może być przyjemna, a także satysfakcjonująca – zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom będziesz wiedział jak zachęcić dziecko do rysowania, a także nauczyć go ćwiczyć tak, by Twoja pociecha się rozwijała. Pamiętaj jednak, by nie zmuszać swojego dziecka do niczego, gdyż to może w konsekwencji prowadzić do pojawienia się niepotrzebnych problemów lub nawet całkowitego odwrócenia się malca od tego pomysłu.

Zabawy z rysowaniem dla dzieci, czyli jak zachęcić dziecko do rysowania

Jeżeli Twoje dziecko jest bardzo małe, to świetnie sprawdzi się malowanie rękami i stopami na dużym arkuszu papieru. Na rynku możesz znaleźć farby, które są całkowicie bezpieczne w kontakcie ze skórą. Dzięki temu Twoje dziecko będzie mogło poznać strukturę farby, a także stworzyć swoje pierwsze dzieło sztuki! Takie aktywności warto wykonywać z każdym dzieckiem, gdyż zajęcia plastyczne pozytywnie wpływają na ogólny rozwój każdego młodego człowieka.

W przypadku nieco starszych dzieci warto rozważyć zakup specjalnych kolorowanek i książeczek, gdzie łącząc pojedyncze punkty, tworzy się jakiś obrazek. Dzięki temu Twoje dziecko będzie mogło popracować nad swoimi zdolnościami manualnymi. Pamiętaj, żeby doglądać swojej pociechy przy każdej takiej czynności – w razie gdyby nie mogła sobie z czymś poradzić. Nie chodzi jednak o zbytnie podpowiedzi – w końcu Twój maluch ma się czegoś nauczyć!

Nauka rysowania – kiedy warto wysłać swoje dziecko na zajęcia rysunku?

Na rynku możesz spotkać się z ofertami szkół rysunku, które dzieci przyjmują już od wieku właściwie przedszkolnego. Być może zastanawiałeś się kiedy będzie najlepszy moment na to, by wysłać swoje dziecko na takie zajęcia? Decyzja dotycząca tego tematu powinna zależeć przede wszystkim od Twojego malucha. Jeżeli wyraził on chęć na uczestnictwo w takich zajęciach – nie zwlekaj i zapisz go na nie.

Twoje dziecko będzie mogło rysować i malować pod okiem doświadczonego artysty. Dzięki temu pociecha będzie mogła intensywnie się rozwijać. Jeżeli dziecko wykazuje duże zainteresowanie sztuką – warto również byś zadbał także o jego rozwój intelektualny. Stworzono wiele filmów edukacyjnych dotyczących wybranych zagadnień sztuki, które będą odpowiednie dla dzieci w każdym wieku. Jeżeli Twoje dziecko woli spędzać czas w domu – możesz zakupić dla niego specjalne książki przeznaczone do nauki rysunku. Dzięki nim pociecha będzie mogła we własnym zakresie powiększać swoje umiejętności rysunkowe. 

Jak skutecznie zachęcić dziecko do rysowania?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej – nie warto niczego robić na siłę. Jeżeli Twoje dziecko wyraża jakiekolwiek zainteresowanie rysunkiem – wystarczy, że będziesz mu pokazywać interesujące zabawy i zagadnienia, które to zainteresowanie mogą przeobrazić w gorącą pasję. Wspólne oglądanie bajek animowanych, które były ręcznie rysowane, a także omawianie tego w trakcie może okazać się świetnym rozwiązaniem.

Jednak nic tak nie motywuje jak udane ćwiczenia, więc zachęcaj swoje dziecko do rysowania poprzez zapewnienie mu zabaw z tym związanych. Możecie czasem wspólnie usiąść do stołu i porysować razem, nawet jeżeli nie czujesz się w tym pewnie. Twoje dziecko prawdopodobnie uzna, że to, co stworzysz, jest najpiękniejsze, niezależnie od efektu, a przy okazji może uda Ci się je zainteresować nauką rysunku.

Dodaj komentarz