Menu

Kolory do pokoju dziecięcego – jakie wybraćKażdy rodzic zdaje sobie sprawę, że pokój dla dziecka musi być przytulny i bezpieczny. Ponadto powinien on być przygotowany tak, aby dziecko chętnie spędzało w nim czas zarówno podczas zabawy, jak i odpoczynku. Kluczową, a często pomijaną w przypadku pokojów dziecięcych kwestią, jest panujący w nich motyw kolorystyczny. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, aby absolutnie każdy element wystroju, zabawka czy ubranko były dopasowane pod kolor ścian, ale o wprowadzenie odpowiedniej równowagi i harmonii, dzięki której to miejsce będzie kojarzyć się dziecku z przyjemnością.

Młodzi rodzice często pytają nas: jakie kolory do pokoju dziecięcego będą najlepsze? Z tego względu postanowiliśmy przygotować poniższy artykuł, w którym zawarliśmy odpowiedź zarówno na to, jak i inne pytania związane z kolorystką w pokoju dziecka. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, do zapoznania się z jego treścią.

Kolorystyka pokoju dziecięcego – czemu jest tak istotna?

Jak już wspomnieliśmy, pokój dziecka powinien kojarzyć się mu z czymś przyjemnym, z miejscem, gdzie może się w spokoju pobawić i miło spędzić czas, a także odpocząć. Oprócz tego, kolory w pokoju dziecięcym odgrywają jeszcze inną ważną rolę, otóż mają one wpływ na wyobraźnię i kreatywność Twojej pociechy. Oprócz tego niektóre oddziałują na jej samopoczucie – uspokajają, nastrajają optymistycznie i pobudzają umysł do pracy. Właśnie z tych względów należy dołożyć wszelkich starań, aby dobrać odpowiednie kolory do tego wyjątkowego pomieszczenia.

Kolory do pokoju dziecięcego – jakie będą najlepsze?

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które wywoła takie same reakcje u każdego malucha. Wynika to chociażby z faktu, że każde dziecko jest inne i każdy z nas nieco inaczej postrzega różne kolory.

To, jakie kolory do pokoju dziecięcego będą, najlepsze zależy m.in. od wieku dziecka. Dla noworodka najlepiej sprawdzą się kolory kontrastowe. Wynika to z faktu, że ich wzrok dopiero się kształtuje i w pierwszych miesiącach życia w ogóle nie rozróżniają niektórych kolorów (najbardziej pastelowych). Reagują za to na mocno odstające od siebie barwy, a zatem kontrast będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem. Polecane są takie połączenia, jak np. żółty z czarnym.

U nieco starszych dzieci wiele osób stosuje już podział kolorów ze względu na płeć. I tak pokój małej dziewczynki najczęściej ma kolory pastelowego różu, mięty lub beżu, a pokój chłopca to z kolei odcienie zieleni lub niebieskiego. W przypadku rodzeństwa zadanie jest nieco łatwiejsze, ponieważ można się zdecydować na jasne szarości lub ponownie kontrastowe zestawienia np. czerni z bielą.

W przypadku nastolatków powinniśmy pozwolić im dobrać kolor ścian w pokoju samodzielnie. To pomieszczenie często odzwierciedla bowiem ich charakter i ma to dla nich duże znaczenie.

O czym warto pamiętać przy doborze kolorystyki pokoju dziecięcego?

Odpowiednio dobrane kolory to nie wszystko. Puste ściany w pokoju może i sprawiają wrażenie, że w danym miejscu jest więcej przestrzeni, jednak w zdecydowanej większości przypadków na dłuższą metę się nie sprawdza i zaczyna przytłaczać. Dlatego nie można zapomnieć o umieszczeniu na ścianach zdjęć, obrazków czy różnego rodzaju ozdób, które wzbogacą całą aranżację.

Wolną przestrzeń na ścianach można wykorzystać też w bardziej praktyczny sposób – umieszczając na nich półki na różne rzeczy. Wspaniałym rozwiązaniem będą np. półki w nietypowych kształtach, które od razu rzucają się w oczy. Nie tylko posłużą do przechowywania książek, gier czy innych drobiazgów, ale także będą wtedy stanowiły istotny element wystroju pomieszczenia.

Kolory akcesoriów do pokoju dziecięcego także mają ogromne znaczenie. Niektórzy wolą mieć wszystko pod kolor, a inni zaś chcą stawiać na kontrasty. Warto jednak przemyśleć to, jakiej barwy mają być ustawione w pokoju dziecka akcesoria, i dobrać je tak, aby jak najlepiej pasowały pod względem wyglądu, ale były także praktyczne.

Dodaj komentarz