Menu

5 najlepszych zabawek do nauki kolorówMałe dzieci muszą przyswoić wiele informacji. Każdego dnia chłoną wiedzę i poznają świat. Niewątpliwie jedną z podstawowych rzeczy, których musi się nauczyć każda pociecha, jest nauka kolorów. Zwykle odbywa się to na zasadzie zabawy z rodzicem, z wykorzystaniem różnych przedmiotów. W poniższym artykule znajdziesz propozycje zabawek do nauki kolorów oraz pomysły, jak skutecznie nauczyć malucha rozróżniania barw.

Nauka kolorów dla dzieci

Nauka kolorów może się odbywać w zasadzie z użyciem jakichkolwiek przedmiotów, które będą przyciągały uwagę dziecka swoją intensywnością odcieni. Dobrze jednak wiedzieć, że warto skorzystać z zabawek. Jest to związane z faktem, że pociecha będzie chętniej używać danej rzeczy, ponieważ będzie jednocześnie bawić się oraz obcować z różnymi barwami. Zaleca się rozpoczęcie nauki w okolicy 3-roku życia, kiedy malec płynnie mówi, natomiast intensywne kolory mogą otaczać malucha już od okresu niemowlęcego.

Nauka kolorów – 3-latki

W przypadku 3-latków i młodszych dzieci warto wybierać zabawę opartą na zgadywaniu. Można, np. poprosić malucha, żeby pokazał trzy zielone rzeczy lub przyniósł jedną czerwoną zabawkę. Warto skorzystać z produktów, które wyróżniają się mnogością barw, ale tylko podstawowych (pochodne mogą być za trudne do zapamiętania).

Nauka kolorów dla 4-latka

Starsze dziecko może na przykład dostać zadanie, żeby narysować zieloną rzecz, czerwony owoc, żółty kwiat itp. Pomysłów jest naprawdę sporo. Na tym etapie warto postawić na bardziej skomplikowane barwy, a więc pytać malca o odcienie jak malinowy, łososiowy czy turkusowy. Dobrze wiedzieć, że tego rodzaju zabawy świetnie wpływają na pamięć i logiczne myślenie.

Nauka rozróżniania kolorów może być świetną zabawą. Wymienione wyżej pomysły wymagają w większości przypadków obecności rodzica, jednak można poprosić malca, żeby stworzył jakąś konstrukcję, używając tylko zielonych i żółtych klocków, co zajmie mu więcej czasu, a Ty będziesz mieć chwilę wytchnienia.

Nauka kolorów – zabawki

SMALL FOOT Sortowanie Obrazków – Układanka

To bardzo ciekawy produkt, który może dać frajdę młodszym, ale też starszym dzieciom. Jak go jednak wykorzystać do nauki rozróżniania kolorów? Zadaniem malucha jest odnalezienie właściwych obrazków oraz dopasowanie ich zgodnie z grafikami na niewielkich listwach, jednak można to uprościć tylko do zgodności kolorystycznej. Dzięki temu podczas zabawy będzie się rozwijać sprawność manualna malca, a także jego logiczne myślenie.

SMALL FOOT Drewniane Koraliki do Nawlekania

Drewniane koraliki do nawlekania również mogą się świetnie sprawdzić. Można na przykład stworzyć zabawę polegającą na tym, że zadaniem dziecka będzie stworzenie dla mamy bransoletki albo naszyjnika z dwóch określonych kolorów. Później można motywować pociechę do użycia barw chłodnych lub ciepłych. W komplecie znajduje się naprawdę dużo elementów, dlatego zestaw na pewno zapewni dziecku ogrom zabawy. Co ciekawe, nawlekanie koralików dobrze wpływa na wyobraźnię i podobnie jak wcześniejszy produkt – zwiększa sprawność manualną.

SMALL FOOT Duże Klocki – Tęcza

Ta kolorowa tęcza jest przemyślana dla najmłodszych dzieci. Składa się ze sporych klocków, dlatego maluch może bawić się w sposób bezpieczny i dopasowany do swoich predyspozycji. Nawet dwulatek może bawić się z opiekunem w pokazywanie barw. Jest to tęcza, a więc znajdują się na niej wszystkie podstawowe kolory. Co więcej, produkt można wykorzystać do tworzenia różnych ciekawych konstrukcji, ponieważ całość wykonano z drewna.

SMALL FOOT Puzzle Drewniane Krokodyl

Ten uroczy krokodyl jest również dobrym pomysłem na zabawę z maluchem w kontekście pokazywania barw. Nauka rozróżniania kolorów w tym przypadku może też dotyczyć segregacji poszczególnych klocków pod względem konkretnego odcienia – barwy powtarzają się. To jednak nie wszystko, ponieważ zabawka ma nadrukowane litery w kolejności alfabetycznej, dlatego może wesprzeć dziecko podczas jego pierwszych podejść do nauki czytania czy budowania wyrazów.

Dodaj komentarz