Menu

Obowiązki dziecka w domu – jak dostosować je do wieku?



Dorastanie dziecka to przede wszystkim zabawa, dzięki której pociecha uczy się nowych rzeczy. Nie można jednak zapominać, że rozwój malca powinien się wiązać z przygotowaniem go do dorosłego życia. Z tego powodu warto systematycznie wprowadzać nowe obowiązki domowe, którymi będzie się on zajmować. To nauczy go odpowiedzialności i utrzymywania porządku. W niniejszym tekście przybliżymy to, jakie obowiązki domowe dziecka mogą być wprowadzane zależnie od jego wieku.

Na wstępie warto zaznaczyć, że samo słowo „obowiązek” kojarzy się często negatywnie. Warto więc odrobinę odczarować ten zwrot, ponieważ dziecko powinno zrozumieć, że wykonywane przez nie zadania są docenieniem jego samodzielności, powiększeniem zaufania, a także pomocą dla rodziców. Z tego powodu to właśnie słowo „pomoc” jest lepszym określeniem.

Obowiązki dziecka w domu – jak zachęcić malucha?

Warto przygotowywać dziecko do domowych obowiązków, jeszcze zanim zacznie je wykonywać. Trzeba mieć świadomość, że największymi bohaterami malca są jego rodzice, dlatego dobrze jest bawić się już z np. dwuletnim dzieckiem w sprzątanie, gotowanie i realizację innych domowych czynności. Dzięki temu malec nie będzie traktować później tych zadań jako coś, co „musi” zrobić. Można także zapraszać pociechę do asystowania podczas regularnego odkurzania etc.

Obowiązki domowe odpowiednie do wieku dziecka

Oczywiście, pociecha nie powinna od razu wykonywać skomplikowanych czynności, ponieważ lepiej sprawdzi się tutaj metoda małych kroczków. Na przykład już trzyletni maluch może robić takie rzeczy jak samodzielne sprzątanie po zabawie, wrzucanie brudnej odzieży do kosza na pranie czy zanoszenie do zlewu naczyń użytych podczas jedzenia posiłku. Co istotne, na tak wczesnym etapie dziecko powinno być chwalone za każdą podjętą czynność w zakresie obowiązków, ponieważ na mierzenie ich efektów przyjdzie jeszcze czas. W tym wieku malec powinien zrozumieć, że w obowiązkach domowych nie ma nic złego i nietypowego.

W wieku około 5–6 lat można nauczyć dziecko nakrywać do stołu czy ścierać kurze. Maluch jest już także w stanie pomagać w robieniu i noszeniu zakupów, a także samodzielnie dbać o swoją higienę (początkowo pod kontrolą rodziców). Można do tego dodać wynoszenie śmieci.

Obowiązki dziecka w domu – 7-letniego – mogą być bardziej skomplikowane. W tym wieku maluch chodzi już do szkoły, a ta wymaga przecież większej samodzielności. Z tego powodu malec może już sprzątać swój pokój, robić sobie kanapki, odkurzać dom, zmywać naczynia czy pomagać rodzicom w przygotowywaniu obiadu. Dobrze też nauczyć pociechę codziennego pakowania się do szkoły.

Później obowiązki dziecka w domu – 10-letniego – mogą dotyczyć trudniejszych zagadnień takich jak skoszenie trawy w ogrodzie, przygotowanie mniej skomplikowanego posiłku (np. jajecznicy na śniadanie), wyprowadzenie psa na spacer, zrobienie drobnych zakupów (jeśli sklep jest blisko). Nastolatek może natomiast wykonywać wszystkie te prace, co rodzic.

Obowiązki domowe dziecka – produkty, które to ułatwią

Kuchnia dla dzieci Wader z piekarnikiem 13 akc.

To bardzo ciekawy i nieskomplikowany produkt, który może być używany nawet już przez trzyletnie dziecko. Dzięki tej zabawce w podświadomości malucha zapisze się ciąg przyczynowo skutkowy – żeby zjeść, należy najpierw przygotować jedzenie, a później pozmywać po sobie naczynia. Komplet składa się ze stanowiska kuchennego z piekarnikiem, akcesoriów i zlewu.

Zestaw Do Gotowania 13 Elementów Stal Nierdzewna Masterkidz

Ten komplet będzie pełnił podobną funkcję, ale w tym przypadku malec otrzymuje zabawki wykonane ze stali nierdzewnej. Realistyczna zabawa w naśladowanie rodziców na pewno przyczyni się do jego rozwoju i przygotuje do późniejszego samodzielnego gotowania.

Klein Zestaw do sprzątania Vileda + Wiaderko

Ten zestaw sprawdzi się nie tylko w ramach zabawy – może się przydać podczas prawdziwego sprzątania! Komplet wykonano na licencji znanej marki Vileda. Znajdują się w nim mop z wiaderkiem, szczotka na kiju, zmiotka i szufelka oraz atrapa detergentu.

Dodaj komentarz