Menu

Karmienie BLW – jakie krzesełko wybrać?Odżywianie jest bardzo ważne dla każdego człowieka, a szczególnie dzieci, by mogły prawidłowo się rozwijać. Przez pierwsze miesiące życia niemowlę karmione jest najczęściej mlekiem matki, jednak kiedy jest już bardziej samodzielne, warto przetestować sposób karmienia BLW. Czym jest ta technika i dlaczego warto wyposażyć się w dobre krzesełko do karmienia dla dzieci?

BLW to angielski skrótowiec rozwijający się na Baby-led weaning. Oznacza metodę wprowadzania pokarmu do diety dziecka odżywianego dotychczas wyłącznie mlekiem. Mówiąc w skrócie, wiąże się ona z pozwalaniem niemowlęciu na sięganie po podsunięte mu jedzenie, by samodzielnie wybrało rodzaj i ilość pożywienia.

Poprawne BLW polega na podsuwaniu dziecku różnych produktów jednocześnie. To pociecha zadecyduje, co zechce zjeść. Dzięki temu maluch może do pewnego stopnia samodzielnie kontrolować swoją dietę. Wedle teorii dziecko będzie sięgało po te składniki odżywcze, których aktualnie mu brakuje. Badania opublikowane w 2012 roku potwierdzają, że przy stosowaniu BLW rzadziej występuje otyłość u dzieci w porównaniu z tymi, które były karmione łyżeczką.

To nie wszystko, ponieważ serwowane łyżeczką papki są zwyczajnie nudnym pokarmem. Spożywanie posiłków jest dla dziecka znacznie bardziej atrakcyjne przy wykorzystaniu BLW, ponieważ nie tylko pozwala na samodzielność, ale też pozwala poczuć różne faktury. Jedzenie może przecież być miękkie, chrupiące, ciągnące etc. W tym przypadku dziecko może również jeść w swoim tempie i powoli poznawać struktury, kolory.

Przez pierwsze tygodnie nie jest łatwo, ponieważ dziecko przede wszystkim będzie się bawić pożywieniem, a więc je lizać, ssać, rzucać. W tym przypadku nadal warto karmić pociechę mlekiem. Po czasie jednak maluch będzie jadł coraz więcej. Początkowo warto stawiać na miękkie owoce i warzywa, przy tym wręczać malcowi wodę do popijania. Twardsze np. warzywa można podgotować. Produkty powinny zostać pokrojone w taki sposób, by umożliwić dziecku jedzenie.

BLW powinno się wprowadzać najczęściej w okolicach 6 miesiąca życia. Nadal jednak dobrze, gdy karmienie piersią trwa co najmniej do 12 miesiąca. To tylko proponowany wiek, ponieważ najważniejsze jest to, by maluch potrafił stabilnie siedzieć, chwytać i połykać jedzenie.

Jakie krzesełko do karmienia BLW?

Jakie wybrać krzesełko do karmienia? Opinie rodziców potwierdzają, że krzesełko do karmienia BLW powinno posiadać tackę z wysokimi brzegami. W pewnym stopniu ogranicza to możliwość rozrzucania pokarmu. Należy cały czas pamiętać, że niemowlę ma być samodzielne, a więc nadmierna pomoc i asekuracja rodzica nie są potrzebne. Produkt powinien być więc regulowany i wyposażony w różnego rodzaju zabezpieczenia, by maluch nie wypadł. To nie wszystko, ponieważ odpowiednie krzesełko do karmienia musi być wygodne, więc warto stawiać wyłącznie na sprawdzone produkty.

Jakie krzesełko do karmienia dla dzieci kupić?

Milly Mally Krzesełko Active Sea 0245


Ten produkt posiada regulowane siedzisko i  podpórkę na nogi. Wyposażono go też w pasy bezpieczeństwa. Kółka ułatwiają przesuwanie krzesełka, a tacka z wysokim brzegiem ogranicza wypadanie jedzenia.

MILANO Jumbo

Ten model wyróżnia tacka podzielona na swego rodzaju sektory, co ułatwia dzielenie proponowanych owoców, warzyw etc. Tapicerka jest miękka i łatwo się ją czyści. Kółka ułatwiają przenoszenie produktu. To nie wszystko, ponieważ można go prosto i szybko złożyć, co ułatwia np. umieszczenie krzesełka do karmienia w samochodzie.

MILANO Panda

To krzesełko do karmienia posiada bardzo ładny nadruk na tapicerce, który przedstawia pandę. W tym przypadku również zastosowano „Sektory” na tacce. Podnóżek i krzesełko są regulowane i tutaj też można szybko złożyć krzesełko celem transportu. Szerokie nogi zapewniają stabilność, a dziecko jest zabezpieczane przez pasy bezpieczeństwa i barierkę krokową. Zestaw zawiera wkładkę dla mniejszych pociech.

Dodaj komentarz