Menu

Jeździk dla dziecka – kiedy i jaki wybrać?Jeździk to nie tylko gwarancja świetnej zabawy dla dziecka, ale również nieoceniona pomoc w ogólnym rozwoju – w tym w utrzymywaniu równowagi, rozwoju koordynacji ruchowej oraz wielu innych ważnych aspektach.

Gdy dziecko chce postawić swój pierwszy krok…

Na krótko przed ukończeniem pierwszego roku życia większość dzieci potrafi samodzielnie siadać, więc przychodzi kolej na wykonanie kolejnego kroku… a w zasadzie pierwszego. Wtedy bowiem maluch pragnie już stanąć na własnych nogach i śmiało maszerować w świat.

Wielu rodziców zastanawia się, od kiedy jeździk dla dziecka powinien zagościć w domu. Ze względu na średnie tempo rozwoju dzieci, najczęściej decydujemy się sprezentować go naszemu maluchowi na pierwsze urodziny. Jeździk sprawi, że szybko sam stanie na nogi!

Jaki jeździk dla rocznego dziecka wybrać? O czym trzeba pamiętać?

Przede wszystkim należy wybrać taki jeździk, który będzie posiadał odpowiednio wąskie siedzisko. Jeżeli będzie ono za szerokie, wiąże się to z niebezpieczeństwem, że dziecko będzie koślawić kolana oraz stopy, co może wpłynąć na powstawanie schorzeń i zaburzeń w rozwoju.

Pozostając w temacie siedziska – można znaleźć modele wyposażone w takie, które będzie miało regulowaną wysokość. Dzieci rosną jak na drożdżach, a dzięki temu jeździk będzie sprawiał Twojemu maluchowi frajdę przez dłuższy czas. Łatwiej też będzie przekazać je innemu dziecku, gdy Twoje już całkowicie z niego wyrośnie.

Przed zakupem nie zapomnij sprawdzić, czy dany jeździk jest przeznaczony dla dzieci o wadze, którą ma aktualnie Twoja pociecha. Da Ci to pewność, że pojazd będzie odpowiednio stabilny i nie będzie się przechylał, co mogłoby być niebezpieczne dla dziecka. Tylko dobrze dobrany do wieku i wagi jeździk umożliwia korzystne wzmocnienie mięśni nóg i tułowia.

Jaki jeździk na roczek dziecka jest odpowiedni? Rodzaje jeździków

Jeździki to bardzo popularne zabawki, a zawdzięczają to swojej uniwersalności oraz temu, że wiążą się dobrą zabawą i zachętą do ruchu oraz szeregiem korzyści dla rozwoju.

Na rynku znajdziemy jednak wiele rodzajów jeździków i nie wszystkie będą odpowiednie dla rocznego brzdąca. W przypadku tak małego dziecka najlepsze będą jeździki-pchacze ze względu na bezpieczeństwo.

Jeździki-pchacze są odpowiednio ciężkie i wyważone, co umożliwia dziecku swobodne pchanie, ale również pozwala zachować stabilność. Wpływają korzystnie na kształtowanie prawidłowej postawy ciała oraz utrwalają poprawne ułożenie stópek podczas chodzenia.

Prowadnica jeździka przyda się także rodzicom w trakcie dłuższych i krótszych spacerów.

Jaki jeździk wybrać dla starszych pociech?

Dla starszych dzieci, które czują się już dość pewnie w chodzeniu polecamy natomiast jeździki-rowerki oraz te, które imitują większe pojazdy.

Według producentów jeździków, które przypominają wyglądem trójkołowy rowerek, takie zabawki będą odpowiednie nawet dla dzieci do piątego roku życia. Tutaj można już zaszaleć i zainwestować w model wyposażony w różne gadżety, których dziecko będzie z radością używać

Świetną zabawką będzie też jeździk-samochodzik, w którym Twoje dziecko poczuje się jak prawdziwy kierowca odlotowego auta, wozu policyjnego, skutera czy traktora. Takie pojazdy rozwijają koordynację ruchową malucha, ale też pobudzają wyobraźnię i zachęcają do podejmowania aktywności fizycznej, co zaprocentuje w jego rozwoju.

Podczas wyboru takiego autka również należy pamiętać o tym, aby był on dobrze wyważony. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której nasza pociecha odpychając się czy nawet siedząc, przewróci się niebezpiecznie do tyłu.

Zalety jeździków – co mogą dać Twojemu dziecku?

Zazwyczaj decydując się na kupno jeździka, kierujemy się chęcią wspierania dziecka w nauce samodzielnego chodzenia. Jest to niewątpliwie główna korzyść, ale ta uniwersalna zabawka ma do zaoferowania znacznie więcej.

Oprócz nauki stabilnego poruszania się zapewnia ogromną dawkę zabawy, a także pomaga rozwijać jak najlepszą koordynację ruchową, co przyda się dziecku w uprawianiu sportu, a także na co dzień. Używanie jeździka wspomaga również pracę mięśni, a nawet przyczynia się do rozwoju pracy mózgu.

Dodaj komentarz