Myślenie logiczne to niezwykle przydatna umiejętność, która ułatwia naukę oraz przetwarzanie informacji, a także przydaje się w codziennym życiu. Polega na zauważaniu związków przyczynowo-skutkowych, co bez odpowiednich ćwiczeń jest często trudne dla wielu osób. Z tego powodu warto je rozwijać u dzieci już od najmłodszych lat. Jak nauczyć dziecko logicznego myślenia?
Nauka logicznego myślenia dla dzieci to coś, o czym warto myśleć już w przypadku najmłodszych maluchów. Fakty naukowe mówią bowiem, że potrafimy kojarzyć fakty na podstawie niewielkiej ilości informacji już w wieku dwóch lat!
Małe dzieci uwielbiają poznawać świat i cały czas szukają nowych doznań. Warto to wykorzystać i poprzez zabawę kształtować u nich tę ważną umiejętność, która zapewni im prawidłowy rozwój.
Samodzielne przygotowanie takich zabaw dla dziecka w domu wcale nie jest trudne. Wystarczą podstawowe przedmioty i wyobraźnia, aby zaangażować malucha w twórczą, rozwijającą zabawę.
Jedną z najprostszych gier jest wymyślenie zestawu pięciu słów, z których jedno nie będzie pasować do pozostałych. Należy zapytać dziecko o podanie tego słowa. Można także poprosić o uzasadnienie wyboru, co będzie kształtować umiejętność argumentacji, a także wzmocni pewność siebie.
Podobną grą na ćwiczenie umiejętności argumentacji będzie wyobrażenie sobie rejsu na bezludną wyspę. Każdy członek rodziny podaje trzy przedmioty, które zabierze ze sobą i wyjaśnia dlaczego.
Inną zabawą, do której wystarczy nasza wyobraźnia, będzie wymyślenie słowa, o którego wyjaśnienie poprosimy nasze dziecko. Warto mu podpowiedzieć, aby powiedziało na przykład, do czego dana rzecz służy, jakie są jej podstawowe cechy, w jakiej sytuacji się pojawia. Można także zapytać je o znane mu synonimy.
Równie kreatywną zabawą będzie szukanie analogii. Podajemy dziecku dwie listy słów i prosimy je, aby puściło wodze wyobraźni i opowiedziało nam, w jaki sposób dwa słowa wybrane z list się ze sobą mogą łączyć.
Świetnym rozwiązaniem będą różne pomoce, w które możemy się zaopatrzyć – łamigłówki, zgadywanki, a także gry planszowe czy szachy. Na rynku jest ich naprawdę wiele, a przeznaczone są dla dzieci w konkretnym wieku i podzielone są zazwyczaj na poziomy trudności. Nauka logicznego myślenia dla dzieci przy pomocy różnych akcesoriów zaangażuje także ich wzrok oraz włączy do działania ruch.
Specjalne gry planszowe oraz szachy czy warcaby to także świetny pomysł, żeby dziecko spędziło czas z rówieśnikami, jednocześnie się rozwijając. Gdy chcemy zintegrować ze sobą rodzeństwo lub całą rodzinę, to także doskonałe rozwiązanie. Zapewnią one nie tylko dużą dawkę frajdy, ale nauczą również analizowania sytuacji.
Za każdym razem, kiedy dziecko poznaje coś nowego i pokonuje trudności, w jego mózgu powstają nowe połączenia neuronowe. Im jest ich więcej, tym łatwiej przychodzi późniejsza nauka, ponieważ łatwiej jest połączyć nową informację z czymś już wcześniej znanym. Zachęcamy do sprawdzenia naszych gier logicznych – kliknij TUTAJ.
Logiczne myślenie wpływa na zwiększenie szans na lepszą przyszłość dziecka. Dzięki temu, że nauka staje się czymś przyjemnym, nasza pociecha ma lepsze możliwości w kontekście studiów, a także przyszłej pracy.
Ważne, żeby proponowane dziecku aktywności były systematyczne, różnorodne i ciekawe, ale również stanowiły pewną trudność, co pozwala trenować inteligencję.
Nie należy jednak zapominać o pewnej ważnej kwestii – chwaleniu dziecka za osiągane postępy. Badania psychologiczne pokazują, że osoba, która uważa się za mało inteligentną, gorzej sobie radzą z różnymi zadaniami i ponoszą porażki. Dzięki regularnemu treningowi logicznego myślenia oraz budowaniu poprzez nie pewności siebie u dziecka sprawisz, że nie będzie się bało podejmować wyzwań, a to przyniesie mu wiele sukcesów.
Pamiętaj, że na naukę logicznego myślenia nigdy nie jest za późno!