Menu

Jak zachęcić dziecko do ruchu na świeżym powietrzu – 5 sposobówCoraz więcej dzieci cierpi na nadwagę i otyłość. Wynika to z faktu, iż maluchy coraz mniej czasu spędzają w ruchu. Jeśli chcesz, aby Twoja pociecha uniknęła problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, skorzystaj z naszych sposobów na namówienie dziecka do aktywności na świeżym powietrzu.

Jak zachęcić dziecko do ruchu na świeżym powietrzu? 5 sposobów

Obecnie dzieci stronią od spędzania wolnych chwil na świeżym powietrzu. Znacznie lepszą rozrywką jest dla nich zabawa na tablecie, smartfonie czy komputerze. Należy jednak pamiętać, że maluchy, które dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej i leżącej, są narażone na wiele chorób m.in. astmę oraz zwyrodnienie stawów. Jeśli chcesz namówić dziecko do ruchu, pokaż mu, jak świetnie może się bawić na zewnątrz. Wiadomo, że każdy maluch jest inny. Nie wszyscy są wielbicielami jazdy na rowerze czy gry w piłkę nożną. Z tego względu warto pokazać dziecku różne dyscypliny sportowe.

Daj dziecku wybór

Zastanawiasz się, jak zachęcić dziecko do ruchu? Otóż najlepiej dać mu wybór. Maluch powinien spróbować różnego rodzaju aktywności, aby mógł znaleźć tę, która sprawia mu największą frajdę. Warto zacząć od dyscyplin, niewymagających zakupu drogiego sprzętu. Na początku możesz je zabrać na boisko lub basen. Jeśli te rodzaje aktywności nie sprawdzą się w przypadku Twojego maluszka, warto spróbować tańca. Wśród dzieci dużą popularnością cieszy się także jazda na rolkach, rowerze oraz na hulajnodze. Jeśli nie chcesz lub nie możesz zainwestować w sprzęt, skorzystaj z usług wypożyczalni.

Daj dziecku przykład

Dzieci to mali obserwatorzy, którzy nieustannie próbują naśladować swoich rodziców. Pokazując maluchowi, że aktywność fizyczna daje wiele frajdy, z pewnością przekonasz go do ruchu. Warto wprowadzić sport do codziennej rutyny wszystkich członków rodziny. Oczywiście nie trzeba biegać w maratonach, wystarczy zabrać bliskich na przejażdżkę rowerową lub wspólnie udać się na basen. Jeśli ruch będzie częścią życia rodzinnego, to dziecko zapewne polubi tę formę aktywności.

Pamiętaj, że jeśli chcesz, aby Twój maluch rozpoczął przygodę ze sportem, musisz go do tego odpowiednio zmotywować i zainspirować. Jeżeli zamiast aktywności fizycznej będziesz wybierał leżenie na sofie i oglądanie telewizji, możesz być pewien, że dziecko skopiuje takie zachowanie. Zatem wprowadź do Waszego życia choć niewielką ilość sportu. Sięgnijcie po rowery, rolki, paletki do badmintona lub wybierzcie inną aktywność, która sprawi, że nie tylko wprawicie ciała w ruch, ale również spędzicie miło czas w rodzinnym gronie.

Kibicuj swojemu maluchowi

Twoje dziecko zainteresowało się daną dyscypliną? Wspieraj je całym sercem i chwal nawet za najmniejsze osiągnięcia. Powtarzaj maluchowi, że dzięki pracy, może osiągnąć ogromny sukces. Nigdy nie komentuj negatywnie jego porażek, gdyż szybko się zniechęci. Pamiętaj, że za sprawą wsparcia rodziców buduje ono pewność siebie i jest mniej podatne na załamania psychiczne.

Połącz sport ze zabawą

Monotonne bieganie czy jazda rowerem nieciekawą trasą z pewnością nie przekonają malucha do aktywności fizycznej. Jeśli zastanawiasz się, jak zainteresować dziecko sportem, połącz wysiłek z zabawą. Świetnym przykładem jest podróżowania interesującymi szlakami. Na wycieczkę warto zabrać lornetkę i pokazać maluchowi otaczającą przyrodę. Ciekawą opcją jest również wybranie się z dzieckiem na basen i zakupienie zabawek wodnych. Na naszej stronie, możesz zamówić różnorodne sprzęty do nauki pływania. Posiadamy produkty w fantazyjnych kształtach oraz zabawki z motywami bajkowymi, które zachwycą każdego malucha. Sprawdź sam.

Nie zmuszaj dziecka do aktywności, która nie sprawia mu frajdy

Wielu rodziców zastanawia się, czy zmuszać dziecko do sportu. Otóż tę opcję należy w pełni odrzucić, gdyż można uzyskać efekt odwrotny od pożądanego. Jeśli Twój maluch nie znalazł jeszcze aktywności, która sprawia mu frajdę, daj mu czas. Nie każde z nich fascynuje się popularnymi dyscyplinami sportowymi. Jeżeli chcesz pomóc maluchowi odnaleźć ulubioną aktywność, proponuj mu różnorodne dyscypliny, lecz nigdy nie naciskaj. Ponadto nie spełniaj swoich marzeń kosztem dziecka. Nawet jeśli marzyłaś o tańczeniu baletu lub byciu zawodową łyżwiarką, nie zmuszaj malucha do uprawiania tych dyscyplin, gdyż możesz całkowicie zrazić go do sportu.

Dodaj komentarz