Menu

Jak zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola?Rozpoczęcie nauki w przedszkolu to duży krok w życiu każdego malucha. Nie zawsze jest on łatwy, szczególnie z uwagi na dość niespodziewaną zmianę otoczenia i całego trybu dnia. Często rodzice zaczynają zastanawiać się, co zrobić, gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Jako dorosły możesz znacznie ułatwić swojemu dziecku adaptację do nowej sytuacji wykorzystując kilka prostych kroków. Przeczytaj, jak to zrobić.

Co zrobić jak dziecko nie chce iść do przedszkola – przyczyny zachowania dziecka

Pójście do przedszkola jest dużym krokiem, które często przez dorosłych określane jest jako wejście w kolejny etap rozwoju. Od przedszkolaka oczekuje się już pewnej dozy samodzielności, przejawiającej się także w zdolności do spędzenia połowy dnia poza domem. Niestety, oczekiwania rodziców w tym względzie mogą zostać szybko zweryfikowane przez zachowanie dziecka. Dorośli nie zawsze wiedzą, co zrobić, żeby dziecko chętnie chodziło do przedszkola, a przede wszystkim skąd bierze się niechęć pociechy do spędzania czasu poza domem. Rozpoznanie przyczyn takiego zachowania jest kluczowe do wprowadzenia odpowiednich działań, które z pewnością ułatwią wszystkim życie. 

Dziecko może nie chcieć iść do przedszkola głównie ze względu na zmianę otoczenia. W przedszkolu musi ono nawiązywać relacje z nowymi koleżankami i kolegami, co może nie być łatwe, szczególnie jeśli jest przyzwyczajone do innego towarzystwa. Dziecko czuje się w pewien sposób przymusowe oderwanie ze swojego bezpiecznego środowiska, w którym nauczyło się spędzać cały swój czas. Konieczność znalezienia swojego miejsca w dużej grupie z pewnością nie jest dla malucha zadaniem łatwym. Jeśli więc zastanawiasz się, co zrobić jak dziecko nie chce iść do przedszkola, miej na uwadze trudności, z jakimi musi mierzyć się Twoja pociecha. Zrozumienie jej uczuć oraz potrzeb jest pierwszym krokiem do ustabilizowania sytuacji.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola i rozstawać się z rodzicami

Oprócz konieczności adaptacji w grupie jedną z największych przeszkód, jakie może napotkać maluch, jest wymóg rozstania się z rodzicami na przynajmniej połowę dnia. Taka sytuacja może być największym ciosem dla dziecka, szczególnie jeśli spędzało z nimi wiele czasu przed przedszkolem. Co mówić, gdy dziecko nie chce iść do przedszkola właśnie z tego powodu? Przede wszystkim nie starać się zbywać jego uczuć. Wręcz przeciwnie – konieczne jest okazanie zrozumienia i wsparcie. Warto zapewnić dziecko, że rodzice bardzo mocno je kochają i podkreślić przy tym, że maluch zostanie odebrany z przedszkola o konkretnej porze. Do zbudowania bezpiecznej przestrzeni konieczne jest ścisłe przestrzeganie tych reguł, dlatego pamiętaj, aby się nie spóźniać i dotrzymywać danego dziecku słowa.

Co zrobić, żeby dziecko chętnie chodziło do przedszkola?

Z uczęszczaniem do przedszkola może wiązać się wiele trudnych emocji, szczególnie jeśli dziecko nie jest przyzwyczajone do tak dużej  zmiany otoczenia. Jeśli zauważysz, że dziecko przejawia taką niechęć i zastanawiasz się, co zrobić, jak dziecko nie chce iść do przedszkola, możesz postawić przede wszystkim na oswajanie tematu przez zamianę go w zabawę. Aby dziecko polubiło chodzenie do przedszkola, należy przedstawiać to miejsce jako coś fajnego, co nierozerwalnie kojarzy się z zabawą i pełnym rozrywki czasem. Przedszkolakowi przydadzą się przede wszystkim przybory szkolne, które pozwolą dziecku rozwijać umiejętności artystyczne oraz manualne. Dziecko, posiadając swoje własne akcesoria, może dużo płynniej wejść w nową rolę. Piękne przybory intrygują żywymi kolorami oraz nawiązaniami do bajek i bajkowych postaci, co stwarza jednoznaczne skojarzenie przedszkola z zabawą.

Co mówić, gdy dziecko nie chce iść do przedszkola?

Oprócz wyjątkowych akcesoriów do przedszkola kluczowa jest także komunikacja ze strony rodziców. Jeśli rano dziecko wpada w zły nastrój, nie należy mu ulegać. Ton rodzica powinien być spokojny i opanowany. Wskazane jest zaproponowanie dziecku jakiejś zabawy w drodze do przedszkola, która pozwoli odpędzić negatywne myśli i wprawić w lepsze nastawienie na całą resztę dnia.

Dodaj komentarz