Menu

Pierwszy dzień w przedszkolu! Jak wesprzeć swoje dziecko?Okres przedszkolny w życiu każdego malucha to dosyć burzliwy czas zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Wielu rodziców zaznacza, że w dniu, w którym ich pociecha miała iść do przedszkola po raz pierwszy, była ona przerażona i za nic w świecie nie chciała opuszczać swojego domu. Nic w tym dziwnego – w przedszkolu nie ma przecież mamy i taty – obrońców i bohaterów, wzorów do naśladowania dla znacznej większości dzieci, jest za to zupełnie nieznane miejsce i kompletnie nowe osoby – pozostałe dzieci oraz panie przedszkolanki.

Wielu rodziców również z bólem i stresem zostawia swoje maluchy w przedszkolu. Nie tylko są do nich bardzo przywiązani, ale także martwią się, czy poradzą sobie w zupełnie innym środowisku i zastanawiają się, jak będą się one zachowywać. Należy też pamiętać, że opiekun powinien być w tym czasie dla dziecka wsparciem, pomagać mu i rozmawiać z nim, słuchać jego uwag i potrzeb. Wielu rodziców nie za bardzo jednak wie, jak mają się za to zabrać. Z tego względu zebraliśmy rady dla rodziców na pierwszy dzień w przedszkolu. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Przedszkole – pierwsze kroki w edukacji

Przedszkole jest jednym z pierwszych etapów edukacji malucha. To właśnie tam zacznie uczyć się literek i cyferek, poznaje nowe słowa z różnych dziedzin, rozpocznie też intensywną naukę czytania i pisania. Oprócz tego zaczną rozwijać się jego zdolności interpersonalne – w końcu dookoła będzie miał on mnóstwo nowych osób, w tym głównie innych dzieci, z którymi wspólnie będzie spędzać czas podczas zajęć oraz zabaw. To bardzo ważny czas w życiu każdego małego człowieka, ponieważ te umiejętności pozostaną z nim na całe życie. Przedszkole pomaga dziecku nieco się usamodzielnić – w końcu pani przedszkolanka nie jest mamą, a więc maluch musi zacząć pewne rzeczy wykonywać samodzielnie, ponieważ opiekunka nie ma możliwości, aby pomóc mu ze wszystkim. Wbrew pozorom, pomaga też nawiązać specjalną relację rodzica z dzieckiem i zacieśnić więzy rodzinne – zarówno wy, jak i wasza pociecha będziecie za sobą tęsknić, a więc każda spędzona wspólna chwila będzie dla was jeszcze bardziej wartościowa. Wypełnijcie ją więc wspólnymi rozmowami, zabawami, i innymi formami spędzania czasu razem.

Pierwszy dzień w przedszkolu – porady

Wielu rodziców w pierwszym dniu przedszkola jest przekonanych, że będą oni musieli stoczyć z maluchem prawdziwą batalię przepełnioną niezadowoleniem, smutkiem i płaczem. Można jednak temu zapobiec lub zminimalizować histerię poprzez odpowiednie przygotowanie.

W pierwszej kolejności – porozmawiaj z dzieckiem na ten temat. W żadnym wypadku nie wolno brać malucha „z zaskoczenia” i z dnia na dzień posyłać go do przedszkola. Wywoła to u niego bardzo ciężką traumę i może ono w pierwszej chwili uznać, że zostało nawet porzucone w obcym miejscu przez rodziców na zawsze. Rozmowa powinna być dla malucha przyjemna i powinieneś przekazać mu jak najwięcej informacji dotyczących przedszkola i obowiązujących tam zadań. Postaraj się odpowiedzieć na każde jego pytanie i rozwiej wszelkie wątpliwości – dzięki temu zainteresujesz go tym tematem i być może sprawisz, że będzie się on ekscytować na myśl o nowym miejscu.

Jeżeli jednak czujesz, że Twoje dziecko się stresuje, to warto udać się do przedszkola, zanim będzie ono tam regularnie uczęszczać. Sprawdź więc, czy placówka organizuje zajęcia adaptacyjne lub drzwi otwarte, podczas których maluch będzie mógł zapoznać się z salą przedszkolną, szatniami, placem zabaw, zabawkami, a także z panią przedszkolanką. Dobrym rozwiązaniem jest też umożliwienie pociesze swobodnej zabawy w nowym miejscu. Jeżeli zauważysz, że pochłonęła je wykonywana czynność, to spróbuj wyjść na kilka minut na korytarz i zobaczyć jej reakcję. Kiedy następnym razem przyprowadzisz dziecko do przedszkola, będzie się ono czuło pewniej i lepiej – w końcu już tam było, pozna to miejsce oraz panią przedszkolankę, która będzie się nim opiekować przez następnych kilka godzin.

 

Dodaj komentarz