Menu

5 pomysłów na śniadania do przedszkolaPrzedszkole to wyjątkowy czas w życiu każdego malucha. Dla części z nich to pierwszy raz, kiedy zostają na dłużej w zupełnie nowym miejscu i wśród nowych osób, ale pod opieką przedszkolanki, a nie rodzica. To także okres powstawania pierwszych znajomości i tworzenia więzi międzyludzkich i uczenia się zupełnie nowych rzeczy. Dla małego organizmu bywa to czasem bardzo męczące, dlatego należy zadbać o to, aby pociecha miała energię na cały dzień, przygotowując jej pyszne, pożywne i zdrowe posiłki. Niektórzy rodzice mają jednak problem z tym, co podać maluchowi na drugie śniadanie – kanapki szybko się znudzą, a słodycze odpadają, więc co zrobić, aby dziecko chętnie jadło, a jednocześnie, aby jedzenie mu smakowało i było dla niego odpowiednie (czyli zawierało niezbędne składniki odżywcze)? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w poniższym artykule – serdecznie zapraszamy do lektury.

Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia

Śniadanie, zarówno pierwsze, jak i drugie, to najważniejsze posiłki dnia. To one zapewniają nam podstawowe pokłady energii, które następnie uzupełniamy obiadem, podwieczorkiem i kolacją. Musi więc być ono syte, pożywne i pełne wartości odżywczych, które są potrzebne Twojemu maluchowi do prawidłowego rozwoju. Wielu rodziców ma jednak spory problem z tym, co zaserwować swojemu dziecku i to z wielu różnych powodów. Po pierwsze – pociechy bywają bardzo wybredne. Niektóre jedzą wyłącznie wybrane produkty przyrządzone i podane w konkretny sposób. Trzeba przy tym pamiętać, że nie można wmuszać dziecku jedzenia, gdyż w ten sposób jeszcze bardziej zniechęci się ono do próbowania nowych potraw. Po drugie – dzieci szybko się nudzą i to nawet jeżeli nie są zbyt wybredne. Warto więc zadbać o to, aby posiłki były różnorodne i nie były one powtarzalne (czyli np. jeden jadłospis na tydzień, który jest na okrągło wykorzystywany ponownie wróży katastrofę). Trzeba też pamiętać, że śniadanie do przedszkola dla 3-latka będzie inne niż dla 5-latka. Wynika to z faktu, że smak wyrabia się z czasem i to, co smakowało dziecku dwa lata wcześniej, niekoniecznie musi odpowiadać mu teraz.

A więc co dawać dziecku na śniadanie do przedszkola? W tym miejscu mówimy o śniadaniu spożywanym jeszcze w domu, przed wyjściem.

Jedną z najbardziej podstawowych potraw, które maluchy wręcz uwielbiają, jest ryż na mleku. Przepis na to śniadanie jest znany nam od wielu lat i jest niezwykle prosty do wykonania. Wiemy też doskonale, jak smakuje, ponieważ większość z nas sama jadła go w wieku dziecięcym. Alternatywą dla ryżu na mleku mogą być wszelkie owsianki, kaszki i jaglanki, które z łatwością można wzbogacić o świeże owoce i zdrowe nasiona.

Dobrym rozwiązaniem mogą być też placuszki lub naleśniki – posmarowane niskosłodzonym dżemem z dodatkiem świeżych owoców robią prawdziwą furorę wśród dzieci, a co więcej – dorośli również chętnie po nie sięgają w ramach śniadania.

Co dać dziecku na drugie śniadanie do przedszkola?

To, co nasz malec weźmie ze sobą do jedzenia, również ma bardzo duże znaczenie. Po pierwsze – musi to być coś, z czego jedzeniem poradzi sobie samodzielnie, a więc najlepiej potrawy, które można zjeść bez problemu rękami lub np. samą łyżką. Doskonale sprawdzą się tutaj placuszki z owocami oraz różnego rodzaju tortille, np. z wędliną i warzywami. Dobrym pomysłem mogą być też kolorowe pizzerinki oraz różnego rodzaju sałatki np. warzywna z mozzarellą.

Przekąski na mały głód

Mały głód może dopaść każdego z nas, a w szczególności nasze dzieci, które błyskawicznie spalają energię pochodzącą ze śniadania i obiadu. Właśnie dlatego należy dołożyć maluchowi do śniadania niewielkie przekąski, dzięki którym nie zgłodnieje on zbyt szybko. Jeżeli Twoje dziecko lubi warzywa, to świetnym rozwiązaniem mogą okazać się np. „frytki” z marchewki, czyli pokrojona w szersze słupki marchew na surowo. Mogą to być też np. paski papryki, podzielone brokuły czy mała paczuszka herbatników – Twoje dziecko z całą pewnością to doceni.

Dodaj komentarz