Menu

Raczkowanie – jak stymulować prawidłowy rozwój?



W pierwszych latach życia da się wyróżnić wiele istotnych etapów rozwoju dziecka, a jednym z nich niewątpliwie jest raczkowanie. Co istotne, tego rodzaju ruch wpływa nie tylko na sprawność fizyczną, ale także inteligencję pociechy. Z tego powodu warto wspomagać malucha w tym zakresie. W takim razie jak ćwiczyć z dzieckiem raczkowanie?

Dlaczego raczkowanie jest ważne?

Raczkowanie lub pełzanie oznacza aktywność fizyczną dla malucha. To ważne, ponieważ przyspiesza to rozwój mięśni, ale nie tylko, ponieważ czynność ta stymuluje mózg. Dzięki temu podczas ruchu dziecka powstają nowe połączenia nerwowe. Maluch musi na przykład zrozumieć, że wraz z ruchem prawej ręki do przodu, powinien nastąpić ruch lewą nogą. Dochodzi do tego poznawanie otoczenia, które wymaga obserwacji, nasłuchiwania.

Specjaliści są zgodni, że zaniedbania w przypadku aktywności ruchowej w okresie niemowlęcym mogą doprowadzić do późniejszych problemów z przyswajaniem informacji czy opóźnić naukę czytania oraz pisania. Raczkowanie jest więc ważne!

Jak ćwiczyć raczkowanie?

Mniej więcej w okolicach drugiego miesiąca życia warto odwracać dziecko na brzuszku, dzięki temu będzie musiało wykonać ruch dla zmiany perspektywy, nauczy się podnosić główkę. Prowadzi to do rozwoju zmysłu wzroku! Niemowlak może początkowo mieć problem z orientacją przestrzenną, ale po czasie nauczy się dostrzegać, a więc także omijać przeszkody.

Rodzic zastanawiający się, jak ćwiczyć raczkowanie dziecka, powinien przede wszystkim razem z maluchem spędzać czas na podłodze. Dzięki temu pociecha będzie czuła się bezpiecznie. Oczywiście, dobrze jest zabezpieczyć niemowlę, rozkładając na ziemi koc, cienki materac etc. Dobrym pomysłem może być położenie obok poduszki lub innego w miarę miękkiego przedmiotu, na który malec będzie się wspinać, co przy okazji zapewni mu zabawę!

Jak wspomagać raczkowanie?

Warto wspomnieć, że dziecko najpewniej chce się dostać w określone miejsce z jakiegoś powodu. Na przykład dana barwa lub przedmiot przykuły uwagę malca, więc ten postanowił przyjrzeć się sprawie z bliska. Oznacza to, że maluch pozostawiony samemu sobie może nie być skory do ruchu, a więc dobrze go do tego zachęcić, na przykład za pomocą dźwiękowych zabawek, kolorowych pluszaków i innych rzeczy, które zainteresują pociechę. Interesującym wspomaganiem raczkowania jest też na przykład ułożenie toru przeszkód, korzystając z zabawek, poduszek czy własnego ciała.

Zachętą dla malucha może być wspólna zabawa z rodzicem. Opiekun sam może raczkować z pociechą, na przykład bawiąc się w zwierzątka czy organizując małe wyścigi.

Warto wspomnieć o tym, by nie skracać na siłę okresu raczkowania, na przykład zbyt szybko ucząc chodzenia.

Jak wspomagać raczkowanie – przydatne produkty

SMALL FOOT „Bear” Baby Blanket – mata dla niemowląt

Kiedy dziecko jeszcze nie jest mistrzem raczkowania, a więc ćwiczy podnoszenie się i pełza, to nauka wiąże się z licznym wywracaniem. Z tego powodu dobrze jest zapewnić maluchowi miękkie podłoże. Ta mata dla niemowląt jest przyjemna w dotyku i odpowiednio miękka, by zamortyzować pierwsze upadki.

SMALL FOOT Pluszowy Lis

Ciekawym wsparciem dla dziecka w okresie raczkowania może być zwyczajny pluszak! Ten uroczy lisek ma piękny, rudy kolor, dzięki czemu na pewno przykuje uwagę dziecka. Jest też miękki i sprawdzi się również w ramach przytulania. Można go ustawić obok (lecz nie zbyt blisko) niemowlęcia, by spróbowało zdobyć zabawkę. W miarę postępu dobrze jest skonstruować tor przeszkód (np. ustawiając poduszki na drodze do zabawki).

Simba Interaktywna świnka ChiChi Love


To drugi pluszak w tym zestawieniu, jednak znacznie różni się od swojego poprzednika. Przede wszystkim jest to zabawka interaktywna. Wydaje odgłos chrumkania, co może szybko przykuć uwagę dziecka. Do tego świnka po wciśnięciu przycisku na plecach będzie szła do przodu, a więc maluch dla urozmaicenia nauki może gonić pluszowego zwierzaka.

Dodaj komentarz