Menu

Jak skompletować wyprawkę dla noworodka?Pojawienie się dziecka w rodzinie to wspaniały czas, jednak jednocześnie bardzo wymagający. Niemowlę wymaga nieustannej opieki oraz ciągłej uwagi rodziców. Żeby zapewnić maluchowi odpowiednie warunki oraz komfort, ważne jest wyposażenie się w przydatne akcesoria, które w niektórych przypadkach będą nieocenioną pomocą. Jak zatem powinna wyglądać wyprawka dla noworodka i mamy?

Wyprawka dla noworodka

Przed narodzinami dziecka warto zrobić spore zakupy. To trudne zadanie, ponieważ opieka nad maluchem wymaga korzystania z wielu produktów, między innymi z pieluch i odpowiednich kosmetyków. Nie wolno zapomnieć o konieczności zakupu wózka i ubranek. Warto również zaznaczyć, że nawet tania wyprawka dla noworodka wiąże się ze sporym wydatkiem, na który trzeba się przygotować.

Wyprawka dla noworodka – opieka: kosmetyki i akcesoria

Istnieje szereg potrzebnych przedmiotów, w jakie powinni się zaopatrzyć przyszli rodzice. Są to między innymi akcesoria, takie jak wanienka do kąpieli, pieluchy, nożyczki do obcinania paznokci czy przewijak oraz chusteczki. Bardzo ważne są także kosmetyki, najlepiej hipoalergiczne. Należy też zakupić płyn do kąpieli, oliwkę, krem na odparzenia. Dobrze jest też kupić specjalny proszek do prania dziecięcych ubranek .

Wspomniane wcześniej pieluchy powinny być jednorazowe, gdyż są one najbezpieczniejsze. Noworodek zużywa około 10 pieluch dziennie, dlatego dobrze jest jednak posiadać w zapasie kilka sztuk pieluszek wielorazowych.

Wyprawka dla noworodka – lista ubranek

Noworodek powinien być wyposażony w ubranka, jednak nie warto kupować ich sporo, ponieważ ten szybko z nich wyrośnie. Trzeba jednak pamiętać o ich regularnym praniu w odpowiednim detergencie. Wybierajmy produkty wyłącznie z atestowanych materiałów. Co się przyda?

 • Body,
 • śpioszki,
 • skarpetki,
 • spodenki,
 • czapeczki,
 • koszulki bez rękawów,
 • pajacyki,

Najczęściej odpowiednie rozmiary dla noworodków to 56-68 cm.

Wyprawka dla noworodka – dobry sen maluszka

Małe dzieci nie potrzebują poduszki, jednak dobry materac oraz kołderka lub kocyk są obowiązkowe. Potrzebne będą:

 • kocyk,
 • kołderka ,
 • łóżeczko/kołyska,
 • cerata do podłożenia,
 • Miś Szumiś (opcjonalnie),
 • rożek do otulenia (opcjonalnie).

Wyprawka dla noworodka i mamy, czyli wygodne karmienie

Dziecko na początku swojego życia najczęściej pobiera pokarm od matki. Z tego powodu warto zadbać o kilka akcesoriów, które mogą się okazać przydatne:

 • laktator,
 • wkładki laktacyjne do biustonosza,
 • lanolina (maść do łagodzenia obrzęków brodawek

Wyprawka dla noworodka i mamy – kilka przykładowych produktów

Kołyska z pilotem Star

Ten produkt doskonale sprawdzi się podczas pierwszych miesięcy życia malucha. Jest wyposażony w kółka z hamulcem, dzięki czemu łóżeczko można łatwo przesuwać. Po podniesieniu kółek produkt będzie pełnić funkcję kołyski. Pod koszem znajduje się przestrzeń na przydatne akcesoria, takie jak kosmetyki, pieluchy czy ubranko na zmianę lub dodatkowy kocyk.

Lanolina Lansinoh HPA® 40 ml

Lanolina jest hipoalergiczna, a dodatkowo skutecznie łagodzi obrzęk piersi. Nie plami ubrań i nie trzeba jej zmywać przed karmieniem.

Lansinoh Laktator manualny

Laktator służy do odciągania nadmiaru pokarmu, a także do jego magazynowania (np. kiedy mama musi zostawić malca pod opieką babci). Urządzenia ręczne są proste i intuicyjne w obsłudze.

Szumiś Jagna – aplikacja, czujnik snu

Wbrew pozorom nie jest to zwykła maskotka, ale bardzo przydatne akcesorium. Szumisie emitują kilka rodzajów szumu. Badania udowadniają, że takie odgłosy relaksują i uspokajają dzieci, dzięki czemu mogą one łatwiej zasnąć. Obecność szumu w pewien sposób przypomina maluchowi środowisko z brzucha mamy, gdzie cały czas słyszał dźwięk podobny do tego, jaki wydaje Szumiś. Ten model jest dodatkowo wyposażony w czujnik snu. Łączy się także z aplikacją na smartfona. Wspomniany czujnik powiadomi rodzica, że maluch się obudził, a także samoczynnie włączy uspokajający szum. Z poziomu aplikacji można także sterować wszystkimi innymi funkcjami urządzenia, czyli między innymi zmieniać dźwięki i głośność, a także aktywować czy dezaktywować czujnik snu. Szumisie są wykonywane z hipoalergicznych materiałów.

Dodaj komentarz