Menu

10 zasad wychowania dziecka. Sprawdź, czy je znasz!



To jak właściwie wychować dziecko bywa tematem sporów. Nie ulega żadnej wątpliwości, że maluchowi należy poświęcić dużo uwagi – szczególnie w trakcie pierwszych lat życia. Ponadto warto otaczać je miłością oraz troską. Każdy ma jakieś pasje i hobby – warto inwestować w zainteresowania swojego dziecka.

Postać Janusza Korczaka jest bardzo dobrze znana we wszystkich środowiskach, które związane są z wychowaniem dzieci. Janusz Korczak był lekarzem polsko-żydowskiego pochodzenia, który zasłynął przede wszystkim ze swoich działań na rzecz praw dziecka. Ten niezwykły człowiek skupiał się głównie na opuszczonych dzieciach, którym nikt inny nie chciał ofiarować uwagi.

W poniższym artykule opowiemy Ci o 10 zasadach Korczaka, które stanowią doskonałą podstawę do rozmów na temat tego, jak właściwie wychować dziecko. Stosowanie się do tych kilku reguł pozwoli Ci na wychowanie swojej pociechy na człowieka pełnego szacunku oraz miłości do innych ludzi.

Korczak, zasady wychowania – czyli 10 zasad wychowania dziecka na dobrego człowieka

Janusz Korczak oprócz działań na rzecz dzieci zajmował się także szeroko pojętą publicystyką. W jego dorobku możemy natknąć się zarówno na artykuły, jak i prace naukowe skupione głównie na kwestiach związanych z pedagogiką. Na podstawie jego przekonań oraz praktyk można wysnuć dziesięć zasad wychowania.

1. Dziecko ma prawo do bycia samym sobą,

2. Dziecko ma prawo do poważnego traktowania,

3. Dziecko ma prawo do dzielenia się swoimi wątpliwościami,

4. Dziecko ma prawo do niezgody na coś,

5. Dziecko ma prawo do posiadania czegoś swojego,

6. Dziecko ma prawo popełnić błąd,

7. Dziecko ma prawo być smutne,

8. Dziecko ma prawo zarówno rozwijać swoje pasje, jak i bawić się,

9. Dziecko ma prawo czegoś żądać od swojego rodzica,

10. Dziecko ma pełne prawo do tego, by być kochane przez swojego rodzica.

Janusz Korczak był zdecydowanym przeciwnikiem kar cielesnych, które za jego czasów były czymś normalnym i zdarzającym się na co dzień – zarówno w domach, jak i placówkach wychowawczych. W związku z tym trudno się dziwić, że jego nauczanie jako pedagoga sprowadza się do wychowania dziecka w otoczeniu miłości oraz szacunku.

10 zasad wychowania dziecka – czyli jak należy je traktować?

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że młody wiek nie oznacza głupoty. Pewna naiwność wynikająca z niewiedzy może wiązać się z niewłaściwymi decyzjami, ale rolą rodzica jest raczej przestrzeganie swojego dziecka i dbanie o jego bezpieczeństwo – jednak z szacunkiem i powagą dla indywidualności malucha.

Dziecko ma prawo zaprotestować, gdy coś mu się nie podoba, a także prośby o zmianę – chociażby koloru pokoju, który wydawał się być idealnym. Oczywiście w takich sytuacjach nie zawsze należy ulegać dziecku, ale należy zrozumieć, że dziecko jest pełnoprawnym człowiekiem, którego należy wysłuchać i starać się reagować na jego potrzeby.

Kiedy Twoje dziecko powie coś, co nie przypadnie Ci do gustu, to być może lepszym rozwiązaniem będzie wyrażenie swojego sprzeciwu w sposób łagodny. Wyjaśnienie pewnych kwestii czasami jest znacznie zdrowsze, gdy atmosfera jest spokojna. Oczywiście każdy doświadcza emocji – warto, żeby Twoje dziecko było tego świadome. Jednak niezwykle ważna jest także nauka odpowiedzialności za swoje czyny i słowa – nawet jeżeli były one spowodowane emocjami.

10 zasad wychowania dziecka – podsumowanie

Przede wszystkim kochaj swoje dziecko. Daj mu rozwijać swoje pasje. Jeżeli Twój maluch wykazuje zainteresowanie sportem, to być może warto zadbać o jakieś zajęcia sportowe. W przypadku dzieci, które mają artystyczne zacięcie, dobrze jest kupić farby czy kolorowanki. Wspólne malowanie z pociechą może być doskonałym narzędziem zarówno dla rozwoju Twojego malucha, jak i zacieśnienia więzi.

Pamiętaj też o poświęcaniu swojemu dziecku uwagi, gdyż nie ma nic gorszego niż poczucie, że nie zostało się wysłuchanym. Stosując się do tych kilku wskazówek na pewno uda Ci się stworzyć piękną i dobrą relację ze swoim dzieckiem. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pozwolił Ci się czegoś dowiedzieć, a także zachęcamy Cię do zapoznania się z resztą treści na naszym blogu.

Dodaj komentarz