Menu

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?Istnieje prawdziwe powiedzenie, że człowiek uczy się całe życie i jest ono prawdą. Od pierwszych dni naszego życia zdobywamy wiedzę i umiejętności, które w przyszłości są dla nas bardzo cenne i ważne. Wśród nich są również takie, o których mówi się, że jak się ich raz nauczymy, to nigdy nie zapomnimy. Tak jest m.in. z chodzeniem, chwytaniem przedmiotów, utrzymywaniem równowagi, bieganiem czy skakaniem. Wiele osób zalicza do tej grupy również pływanie oraz jazdę na rowerze, ze szczególnym naciskiem na tę drugą. Poprawna jazda na rowerze jest dosyć wymagająca. Potrzeba do niej odpowiedniego wyczucia równowagi, siły rąk oraz nóg, a także możliwości utrzymania ciała w konkretnych pozycjach. Nie ma ustalonego konkretnego wieku, w którym dziecko powinno nauczyć się jeździć na rowerze. Co więcej, nie ma też przedziału czasowego, w którym musi się ono zmieścić z nauką. Niektóre dzieci szybciej zdobywają tę umiejętność a inne później i zajmuje im to dłużej, jednak nie oznacza to, że pociecha jest w jakikolwiek sposób gorsza – wynika to po prostu ze specyfiki i złożoności całej czynności.

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? To pytania zadaje sobie wielu rodziców, a my postanowiliśmy na nie odpowiedzieć. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią poniższego artykułu.

Jazda na rowerze – umiejętność którą pamięta się przez całe życie

Jak już wspomnieliśmy, umiejętność jazdy na rowerze jest wymagająca, jednak nie jest ona bardzo skomplikowana do tego stopnia, aby kilkuletnie dziecko nie mogło się jej nauczyć. Co więcej – w wielu przypadkach im wcześniej maluch podejmie naukę, tym lepiej. Szybciej złapie on bowiem podstawy i błyskawicznie przebrnie przez kolejne etapy zdobywania tej przydatnej umiejętności. Podstawą są tu jednak chęci. Wielu rodziców zastanawia się „jak nauczyć oporne dziecko jeździć na rowerze?” Nie jest to dobra droga. Może maluch wcale nie chce się teraz uczyć i boi się, że coś mu się stanie? Aby dziecko miało odwagę podejść do nauki i chciało zdobyć wiedzę i umiejętności w prowadzeniu roweru, należy przedstawić mu to jako coś bardzo przyjemnego, pozytywnego i bardzo przydatnego. Warto też zaznaczyć, że wystarczy, że raz nauczy się jeździć i będzie pamiętało to do końca życia.

Jak szybko nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Zazwyczaj rodzice zaczynają od niewielkich rowerków biegowych lub trójkołowych. Nie ma w tym nic złego – należy bowiem odpowiednio dobierać sprzęt do możliwości i wieku dziecka. Kiedy maluch już trochę podrośnie, można nabyć mu pierwszy prawdziwy rower i wyposażyć go w boczne kółka, dzięki którym łatwiej będzie pociesze utrzymać równowagę. Wraz z nabraniem przez nią pewności można stopniowo zdejmować kółka dodatkowe, aż w końcu maluch pojedzie zupełnie bez nich. Istnieją jednak błyskawiczne sposoby nauki z pominięciem etapu jazdy z bocznymi kółkami. Wystarczy zabrać pociechę na górkę porośniętą trawą, na której nie będzie się ona bała upaść. Ponadto na górce nie ma żadnych obiektów, z którymi maluch może się zderzyć, a więc będzie to dla niego bezpieczne rozwiązanie. W ten sposób maluch bardzo szybko złapie pewność siebie i sam zacznie pedałować – ani się obejrzysz, a już będzie sam jeździł.

O czym trzeba pamiętać ucząc malucha korzystania z roweru?

Po pierwsze – bezpieczeństwo. Dziecko nie tylko musi czuć się bezpieczne siedząc na siodełku, ale też musi być odpowiednio zabezpieczone. Dobrze dopasowany kask i ochraniacze na łokcie oraz kolana stanowią tutaj bardzo ważne elementy. Dzięki nim nawet kiedy maluch upadnie na nieco twardszą nawierzchnię, to nie powinna stać mu się krzywda. Oprócz tego do nauki trzeba mieć odpowiednią przestrzeń. Wiele osób próbuje uczyć swoje pociechy jazdy w prywatnym ogródku, jednak często jest to problematyczne ze względu na nierówności terenu, które małym dzieciom mogą sprawiać spore kłopoty przy próbie ich pokonania. Właśnie z tego względu, aby uczyć dziecko jeździć należy postawić na możliwie płaskie nawierzchnie. Świetnym wyborem będzie więc park albo specjalny plac, gdzie właśnie dla maluchów, które dopiero uczą się korzystania z roweru, namalowano i ustawiono linie i znaki, dzięki którym jest im zdecydowanie łatwiej, a do tego uczą się w tym samym czasie obowiązujących przepisów drogowych. Dobrym rozwiązaniem będzie też płaski trawnik lub górka – szczególnie przy szybkiej metodzie nauki.

 

Dodaj komentarz