Menu

Dzień Ziemi – jak możesz świętować z dzieckiem?Ty i Twoja rodzina staracie się być ekologiczni? A może zastanawiasz się, dlaczego takie postawy są coraz bardziej popularne? Z okazji nadchodzącego Światowego Dnia Ziemi postanowiliśmy przygotować pomysły na zabawę i propozycje zabawek przyjaznych naturze.

Światowy Dzień Ziemi wypada rokrocznie 22 kwietnia i jest stosunkowo nowym świętem. Celem inicjatywy jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie i uświadamianie, jak działa ekosystem naszej planety oraz jakie zagrożenia niszczą środowisko.

Uczenie dziecka o ekologii jest bardzo ważne. Specjaliści alarmują, że za kilkadziesiąt lat znaczna część świata może nie posiadać dostępu do wody, dlatego od każdego z nas zależy to, w jakich warunkach będziemy żyć już stosunkowo za niedługo, a zwłaszcza nasze dzieci.

Z uwagi na rosnącą świadomość społeczeństwa, coraz rzadziej stosuje się zabawki plastikowe na rzecz np. drewnianych. Nawet jeśli sztuczne tworzywo jest używane, to dobrze, by pochodziło z recyklingu lub po czasie użytkowania zostało oddane do przerobu surowców wtórnych.

Warto mieć świadomość, że plastik może się rozkładać nawet 100-1000 lat. Wyrzucany w niewłaściwych miejscach niszczy środowisko i zatruwa zwierzęta, które mylą go z pożywieniem. Dochodzi do tego emisja CO2 do atmosfery, spowodowana spalinami samochodowymi czy nadal powszechnymi w Polsce elektrowniami węglowymi. Z tego powodu warto chociażby segregować śmieci i ograniczać zużycie plastiku. Oczywiście, jedna osoba o ekologicznej postawie jest zaledwie kroplą w oceanie, jednak ocean ten jest przecież zbiorem wielu kropel.

Gry i zabawy na dzień ziemi

Dzień ziemi dla dzieci może być bardzo radosnym świętem, jednak zależy to od nastawienia opiekuna. Bycie osobą ekologiczną to także dobra zabawa! Ciekawym pomysłem jest na przykład posadzenie własnego drzewa w ogrodzie, tłumacząc, że rośliny dają nam tlen i oczyszczają powietrze. Oczywiście, nie wszyscy mają własny ogródek, dlatego można na przykład z pomocą niewielkich kubeczków posadzić pietruszkę, bazylię lub szczypiorek na parapecie. Na pewno przydadzą się potem w kuchni!

Dobrą zabawą jest także zlecenie dziecku narysowanie drzewa, pór roku lub innych rzeczy bądź zjawisk dotyczących środowiska. Możecie razem z pociechą stworzyć nawet komiks np. o tym, dlaczego sadzenie drzew jest ważne.

Gry i zabawy na dzień ziemi mogą dotyczyć także wyjątkowej wycieczki, na przykład do parku celem odnalezienia różnego rodzaju roślin i stworzenia zielnika. Co więcej, warto podróż połączyć z piknikiem!

Warto także w Dzień Ziemi kupić dla dzieci ekologiczne upominki wyjaśniając, dlaczego właśnie takie zostały wybrane. Mogą to być sadzonki, zabawki drewniane lub gry.

Dzień ziemi – pomysły na prezent dla dziecka

SMALL FOOT XXL Dominos „Active”

Domino to świetna propozycja dla małych dzieci. Zadaniem jest łączenie ze sobą elementów w taki sposób, by identyczne grafiki stykały się ze sobą. Dzięki temu rozwija się logiczne myślenie! Co więcej, omawiany produkt posiada wyjątkowo duże klocki. Można z nich także układać ciekawe konstrukcje! Domino posiada certyfikat FSC, a więc drewno użyte do produkcji zestawu pochodzi ze zrównoważonych upraw.

Zestaw drewnianych klocków w wiaderku – 60 elementów – Viga PolarB

Klocki zawsze są dobrym pomysłem na prezent, ponieważ rozwijają kreatywność, wyobraźnię, sprawność manualną, a przy tym możliwości zabawy są praktycznie nieskończone! Komplet także wykonano z drewna i pomalowano bezpiecznymi, certyfikowanymi farbami.

SMALL FOOT Draughts and Chess „Active”

Ten produkt jest idealną propozycją dla osób wybierających się do ogrodu, parku lub na wycieczkę. Plansza została wykonana z odpornego na wilgoć tworzywa i można ją przytwierdzić do ziemi drewnianymi kołkami. Może więc urozmaicić wspólny piknik. Drewniane krążki mogą posłużyć do gry w warcaby, a także szachy. Produkt także posiada wspomniany certyfikat FSC.

Dzwonki Chromatyczne Kolorowe Drewniane Cymbałki Ksylofon Viga Toys

Ta zabawka zapewni nie tylko świetną zabawę, ale też rozwój muzyczny i rytmiczny. Deseczki wydające dźwięki są dość spore, dlatego malec nie powinien mieć problemu z trafieniem w cymbałki.

Dodaj komentarz