Menu

Gry strategiczne dla dzieci sposobem na rozwój logicznego myśleniaGry planszowe są doskonałym sposobem na spędzanie czasu. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że zabawa z ich pomocą w przypadku najmłodszych pozwala szczególnie mocno się rozwijać. Spośród licznych propozycji na wyjątkową uwagę zasługują gry strategiczne dla dzieci. Jakie korzyści płyną z tej aktywności i które produkty sprawdzą się najlepiej w swojej roli?

Zabawki dostarczają najmłodszym różnych bodźców. U niemowląt liczą się takie rzeczy, jak chociażby ich kolor czy faktura, natomiast starsze pociechy powinny korzystać z produktów rozwijających ich sprawność manualną, ruchową, a także logiczne myślenie. Istnieje wiele propozycji na rynku, które spełniają różne funkcje w zakresie wspominanego rozwoju maluchów. Dlaczego więc to właśnie gry strategiczne (planszowe) są odpowiednim rozwiązaniem dla pociech?

Strategiczna gra planszowa prawie zawsze wymaga uczestnictwa co najmniej dwóch graczy. Z tego powodu maluch może bawić się z rodzicami lub swoimi znajomymi czy rodzeństwem. Dzięki temu dziecko musi współpracować z innymi, co pozwala budować relacje i zacieśniać więzi. Jednocześnie malec będzie uczył się zdrowej rywalizacji, a także pozna smak zwycięstwa i porażki. Rolą rodzica jest uczenie malucha, że nie zawsze można odnieść sukces, jednak przegrana wcale nie jest niczym strasznym.

Trzeba też wspomnieć, że gry strategiczne dla dzieci nie bez powodu mają w swojej nazwie słowo „strategia”, które oznacza planowanie swych ruchów tak, by odniosły one jak najkorzystniejsze skutki w przyszłości. Jednocześnie istotne jest branie pod uwagę możliwych ruchów innych graczy. To bardzo zajmujące umysłowo zajęcie, a dzięki niemu wykształca się w dziecku umiejętność logicznego myślenia. To ważne, ponieważ  w przyszłości dziecko będzie potrafiło szybciej rozwiązywać trudne sytuacje, odnajdując możliwie jak najlepsze i skuteczne rozwiązania.

Nie da się powiedzieć, jakie są najlepsze gry strategiczne. Wszystko zależy od preferencji. Jednocześnie trzeba pamiętać, że w każdym przypadku gra powinna być dopasowana do aktualnego stopnia rozwoju malucha. Oczywiście, producenci umieszczają oznaczenia wieku na opakowaniach i w kartach produktów, jednak może się przecież zdarzyć, że malec np. trzyletni jest odpowiednio rozwinięty, by korzystać z gier dla czterolatków itd. Rodzic sam powinien ocenić, czy dany produkt dobrze się sprawdzi.

Jakie gry strategiczne dla dzieci będą najlepszym wyborem?

SMALL FOOT Gra w Statki


Statki (zwane także Okrętami) to bardzo popularna gra strategiczna dla dzieci. Omawiany produkt został wykonany z ekologicznych materiałów. Zestaw wyposażono w statki różnych rozmiarów, planszę oraz bomby. Zasady nie są skomplikowane – celem jednego gracza jest zatopienie wszystkich okrętów drugiego bez spoglądania, gdzie faktycznie się znajdują. Podczas swej tury wybiera się pole, w które chce się trafić „bombą”. Gracz drugi odpowiada „pudło” lub „trafiony”, ewentualnie „trafiony zatopiony”, kiedy cały statek zostanie zniszczony.

SMALL FOOT Szachy Drewniane


Szachów raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Gra jest popularna od wielu wieków i jest określana jako najbardziej znana gra tego rodzaju. Zarówno plansza, jak i figury zostały wykonane z ekologicznego materiału, jakim jest drewno. To nie lada gratka dla dzieci, ponieważ w szachach należy nieraz planować nawet kilka ruchów do przodu. Ponadto dorośli także mogą z powodzeniem bawić się tym produktem.

SMALL FOOT Draughts and Chess „Active”


Ten produkt także pozwala grać w szachy, jednak jest dedykowany dla osób chcących spędzić czas w ogrodzie! Plansza jest elastyczna, a do ziemi przymocowuje się ją czterema kołkami. Jest też bardzo duża – jej wymiary wynoszą 85 na 85 centymetrów!

Drewniana Gra Dla Dzieci Kolorowe Kulki Masterkidz

Ta gra jest odpowiednia nawet dla pociech w wieku dwóch lat! Zabawa polega na układaniu schematów z kul umieszczonych na dołączonych do zestawu kartach. Zestaw wykonano z ekologicznych materiałów.

Dodaj komentarz