Menu

5 pomysłów na zabawy oparte na współpracyKiedy dzieci trafiają do przedszkola, konfrontują się z innymi pociechami, dlatego muszą uczyć się zarówno rywalizacji, jak i współpracy. W dzisiejszym wpisie pochylimy się bardziej nad drugim zagadnieniem, dlatego czytając dalej, poznasz ciekawe zabawy rozwijające współpracę i współdziałanie.

Dziecko uczy się współpracy już od narodzin, ponieważ musi nauczyć się życia ze swoimi rodzicami. Warto jednak zwracać uwagę na to, by maluch potrafił także skutecznie działać w grupach rówieśników, ponieważ umiejętność ta przydaje się nie tylko w przedszkolu czy szkole, ale też całym dorosłym życiu. Można ją ćwiczyć na różne ciekawe sposoby, a najlepszym rodzajem nauki jest… zabawa!

Gry i zabawy – współpraca w grupie

1 Zabawy dotyczące rękodzieła

Zabawy na współpracę i współdziałanie często dotyczą rękodzieła. Dzieci mogą na przykład mieć za zadanie stworzyć ludzika z kasztanów i żołędzi dla innego dziecka (lub rodzica) na podstawie rozmowy dotyczącej tego, jak ten miałby wyglądać. Z tego powodu dobrze jest podzielić grupę maluchów w pary. Oczywiście, bardzo podobnie może działać rysowanie wymarzonej postaci innego uczestnika zabawy, czy tworzenie łańcuszków z koralików. Dowolność jest spora, a brak rywalizacji zapewnia maluchom komfort.

2 Kup dziecku klocki!

Klocki oferują niesamowitą dowolność. Można na przykład zadać dzieciom za zadanie stworzenie wieży. W tym przypadku zabawa także może dotyczyć dorosłego! Natomiast klocki posiadające instrukcję (np. w celu złożenia konkretnego samochodzika) mogą być bardziej skomplikowane, dlatego maluch może wymagać pomocy rodzica lub innej pociechy.

3 Zawody sportowe

Ruchowe zabawy rozwijające współpracę i współdziałanie są bardzo dobrym pomysłem, ponieważ dzięki aktywności fizycznej dziecko poprawnie rozwija swoje ciało! Ciekawym pomysłem jest na przykład przeciąganie liny, biegi sztafetowe. Mniej wysiłkowym zajęciem może być także rzucanie do celu i zdobywanie punktów do wspólnej puli, np. dzieląc dzieci na dwie grupy, a nawet robiąc zawody maluchy kontra dorośli!

4 Taniec!

Taniec jest doskonałą zabawą zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Maluchy podczas takiej aktywności nauczą się, że skuteczne tańczenie wymaga współpracy obojga partnerów w oparciu o własne ruchy, jak i rytm. Kto wie, być może dzięki temu obudzisz w swojej pociesze nową pasję! Do tego to również jest zabawa rozwijająca ciało!

5 Gry wymagające współpracy – kooperacja

Na rynku można znaleźć wiele gier, które wymagają od graczy dążenia do wspólnego celu. Dobrym przykładem są zwyczajne piłkarzyki, jeśli gra w nie czwórka uczestników. Przy tym wszystkim maluch będzie się uczył wygrywania oraz przegrywania.

Gry i zabawki do współpracy w grupie – nasze propozycje

Zestaw Drewnianych Klocków Classic World

Ten zestaw drewnianych klocków doskonale sprawdzi się w przypadku wspomnianego budowania wieży. Elementy kompletu różnią się od siebie kształtem, dlatego podczas zabawy maluchy będą musiały uważać, by wieża się nie wywróciła.

SMOBY Piłkarzyki Nr 1 Duży STÓŁ Piłkarski

Stół do piłkarzyków to świetna gra dla dwóch lub czterech osób. W drugim przypadku maluchy muszą ze sobą współpracować, by ograć przeciwników. Produkt od firmy Smoby sprawdzi się również wśród starszych dzieci, a nawet dorosłych!

SMALL FOOT Drewniane Koraliki do Nawlekania

Zabawa w nawlekanie koralików rozwija sprawność manualną i wyobraźnię. Para dzieci biorących udział w zabawie może zrobić sobie nawzajem wisiorki, które później założą. Zestaw składa się z wielu elementów, różniących się od siebie kolorystyką i rozmiarami. Koraliki wykonano z drewna.

Klocki Blocki MyCity Dźwig 380 el.

Klocki drugi raz pojawiają się w naszym zestawieniu, jednak w tym przypadku zadaniem dziecka jest wykonanie pojazdu na podstawie dołączonej do zestawu instrukcji. Spora ilość elementów może wymagać pomocy osoby dorosłej, dlatego to świetne rozwiązanie na zabawę malucha z rodzicem. Produkt przedstawia duży dźwig z ruchomymi elementami.

Dodaj komentarz