Menu

Ćwicz pamięć z dzieckiem poprzez gry pamięciowe!Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wczesne lata dziecka odbijają się na całe późniejsze życie, także jako dorosłego człowieka. Za młodu ludzie chłoną masę wiedzy, umiejętności i kreują nawyki, dlatego rolą rodzica jest odpowiednie stymulowanie malucha do rozwoju. Dobrym pomysłem w tym zakresie są gry pamięciowe, określane też jako memory dla dzieci. Dlaczego warto je kupić i jaki produkt wybrać?

Dlaczego warto postawić na memory? Gra tego rodzaju ćwiczy pamięć pociechy, co jest szczególnie istotne w każdym momencie życia człowieka. Częste stosowanie takich produktów może sprawić, że malec będzie lepiej zapamiętywał informacje pozyskane w przedszkolu, szkole itd. To także istotne w dorosłym życiu. Oczywiście, każdemu zdarza się o czymś zapomnieć, jednak gry pamięciowe zmniejszają ryzyko wystąpienia takiej sytuacji. To nie wszystko, ponieważ bardzo często wraz ze wspominaną pamięcią trenowana jest też sprawność manualna malucha i logiczne myślenie. Dziecko będzie też przyzwyczajało się do trwającego przez dłuższą chwilę skupienia.

Gry pamięciowe dla dzieci to produkty bardzo proste w swojej istocie. Najczęściej są to zestawy pewnych elementów, które można łączyć w pary. Zazwyczaj chodzi o dopasowanie dwóch takich samych obrazków, jednak istnieją produkty, które wymagają na przykład rozpoznania tego samego dźwięku lub tej samej faktury. Gra memory to dobry pomysł na prezent dla dziecka, ponieważ zasady rozgrywki są bardzo proste, a więc zabawa jest przystępna.

Należy jednocześnie pamiętać, że w każdym przypadku gra memory powinna być dopasowana do aktualnego rozwoju dziecka. W tym przypadku rodzic powinien obserwować swoją pociechę, by wiedzieć, jaki produkt będzie dla niej odpowiedni, ponieważ nie zawsze wiek malucha jest wyznacznikiem. Producenci umieszczają na swoich produktach oznaczenia wiekowe, jednak czasami może się zdarzyć, że na przykład dwulatek poradzi sobie spokojnie z produktem dla trzylatka. Dobre dopasowanie produktu do rozwoju malca jest ważne z tego powodu, iż jego pamięć musi być w odpowiedni sposób stymulowana, a więc gra memory dla dzieci nie może być zbyt prosta, ani zbyt trudna, ponieważ stosowanie produktu nie będzie skuteczne.

Jakie gry pamięciowe dla dzieci sprawdzą się najlepiej?

Viga 51308 Gra memo zwierzątka

Zadaniem dziecka w przypadku tej gry pamięciowej jest odpowiednie dopasowanie okrągłych elementów przedstawiających wesołe zwierzątka. Produkt będzie także ćwiczył sprawność manualną i cierpliwość. Ta gra memory może także pomóc rodzicowi w uczeniu malucha nazw zwierząt. Każdy element wykonano z drewna lakierowanego pomalowanego nietoksycznymi farbami. Jest to więc produkt ekologiczny i bezpieczny dla organizmów najmłodszych.

Viga 50126 Gra memo Zwierzątka

Ta gra memory jest bardzo podobna do produktu powyższego i spełnia te same funkcje. Można jednak dodać, że korzystanie z tej zabawki może się odbywać na zasadzie rywalizacji. Na stole rozkłada się krążki stroną niezadrukowaną. Kto odgadnie, gdzie znajduje się para danego elementu, zabiera ją. Wygrywa gracz z większą ilością krążków.

SMALL FOOT Memo Dotykowe – gra sensoryczna

Ta gra pamięciowa wpływa dobrze nie tylko na zapamiętywanie, ale rozwija również sensoryczne postrzeganie przedmiotów. Zestaw składa się z planszy z otworami, w każdym z nich znajduje się materiał o innej fakturze. Zadaniem dziecka jest odnalezienie klocka, który będzie posiadał identyczną fakturę, co otwór w podstawie i umieszczenie go w niej. Zabawę można urozmaicić przez zakrycie oczu malca.

SMALL FOOT Memo Dźwiękowe – gra sensoryczna

Ten produkt również dotyczy zapamiętywania, jednak na podstawie innego zmysłu, co modele powyższe – słuchu! W każdym z niewielkich pojemników znajduje się inne wypełnienie, które będzie wydawało różne dźwięki podczas potrząsania. Kiedy dziecko nauczy się biegle dobierać w pary pojemniki, rodzic może wypełnić je innymi rzeczami, na przykład piaskiem itd.

Dodaj komentarz