Menu

Co zrobić, gdy dziecko ma problemy z koncentracją?Problemy z koncentracją u dziecka powinny zawsze być dla rodzica alarmujące. Trudności w utrzymaniu uwagi mogą mieć bardzo poważne przyczyny, które – jeśli zostaną zlekceważone – często przekładają się na kłopoty w domu, szkole oraz w kontaktach z innymi ludźmi. Jak pomóc dziecku, które ma problemy z koncentracją?

Każde dziecko ma niekiedy trudności w skoncentrowaniu się czy utrzymaniu uwagi, tak samo jak dorośli. Jeśli jednak obserwujemy, że takie objawy utrzymują się przez dłuższy czas, jest to sygnał, który powinien nas zaniepokoić. W takiej sytuacji należy udać się z dzieckiem na wizytę do psychiatry bądź neurologa, a specjalista przeprowadzi wywiad oraz odpowiednie badania. Nie powinno się samodzielnie szukać rozwiązań, jeśli dziecko wykazuje deficyt uwagi, ponieważ mogą być one nieskutecznie i potencjalnie szkodliwe dla pociechy.

Problemy z koncentracją u dziecka – objawy

Wśród objawów świadczących o potencjalnym zaburzeniu wymienia się brak umiejętności utrzymania uwagi na jednym zadaniu przez dłuższy czas, brak reakcji na komunikaty kierowane w stronę dziecka, popełnianie błędów w wyniku nieuwagi czy brak umiejętności zwracania uwagi na szczegóły.

Dziecko może borykać się z poważniejszym problemem także wówczas, gdy obserwujemy, że często porzuca rozpoczęte zadanie przed jego ukończeniem, niedokładnie wykonuje polecenia, gubi ważne rzeczy, nie pamięta o codziennych obowiązkach, a nawet słabe bodźce je dekoncentrują. Takie objawy najczęściej zauważane są w momencie, gdy maluch rozpoczyna proces edukacji i napotyka problemy, które przekładają się na złe wyniki w nauce. Jednak dzięki świadomości na temat tych niepokojących objawów możemy zauważyć sygnały znacznie wcześniej oraz oszczędzić dziecku ogromu stresu i frustracji.

Choć leczeniem takich zaburzeń powinien zająć się przede wszystkim lekarz, istnieje szereg czynności, które można podjąć jako rodzic. Warto zadbać między innymi o aktywność fizyczną, dietę oraz mniejszą ilość bodźców w otoczeniu dziecka, a także okazywać mu zrozumienie i cierpliwość.

Jak pracować nad koncentracją dziecka?

Jeżeli dziecko nie wykazuje niepokojących objawów, a jedynie chcemy wspomóc jego rozwój i poprawić koncentrację, możemy podjąć kilka kroków. Pamiętajmy jednak, że oprócz zaburzeń dotyczących deficytu uwagi oraz problemów z koncentracją, przyczyn tego typu problemów może być więcej – zła sytuacja w rodzinie, słaba motywacja, ograniczone zdolności intelektualne czy przemiany społeczne i inne. W takich przypadkach należy zaadresować źródło problemu w odpowiedni sposób – tutaj ćwiczenia czy suplementacja witamin na niewiele mogą się zdać.

Koncentracja dziecka – ćwiczenia

W usprawnieniu koncentracji warto wspierać także zdrowe dzieci. Pomogą w tym odpowiednie ćwiczenia, które mogą przybrać formę rodzinnego spędzania czasu, dzięki czemu przyjemne łączy się z pożytecznym.

Puzzle i łamigłówki to jedne z najbardziej skutecznych ćwiczeń z racji na to, że są bardzo angażujące – pobudzają wyobraźnię oraz myślenie, a jednocześnie wpływają na poprawę koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Pomocne będzie również wspólne czytanie, podczas którego dziecko będzie śledziło palcem czytany przez rodzica tekst. Innym sposobem jest zachęcenie malucha do rysowania oburącz, jako że angażuje to obie półkule mózgowe jednocześnie oraz wspiera ich współpracę.

Szybką zabawą, idealną do przeprowadzenia w dowolnym czasie i momencie, będzie poproszenie dziecka do podania słowa zaczynającego się na literę, którą zakończoną był wyraz podany przez rodzica.

W kwestii suplementacji warto zadbać o witaminy z grupy B, która poprawia zdolności skupienia i uczenia się. Nie mniej ważna jest witamina D usprawniająca funkcjonowanie całego układu nerwowego oraz wpływająca na poprawę pamięci. Podobne działanie wykazuje witamina E. Warto je nie tylko suplementować, ale postarać się przede wszystkim o to, by podawane dziecku posiłki były bogate w wymienione składniki, jako że dieta również jest istotnym czynnikiem w kwestii koncentracji czy uwagi.

Dodaj komentarz