Menu

Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku



Podróże z najmłodszymi często mogą stanowić nie lada wyzwanie. Jest tak głównie ze względu na wszechobecna nudę, którą dzieci mogą odczuwać szczególnie podczas dłuższej jazdy. O ile tego typu problemom da się stosunkowo łatwo zaradzić, o tyle rozważenie tego, od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika, dla rodziców jest już dużo bardziej skomplikowane. Warto zatem poznać obecnie obowiązujące przepisy w tym zakresie, jasno i przejrzyście określające wytyczne podróżowania z małymi pasażerami.

Do kiedy dziecko w foteliku – dlaczego fotelik jest niezbędny dla maluchów?

Podróże z dzieckiem to wyzwanie dla rodziców, ale także niepowtarzalna okazja do pokazania maluchom świata, tego dalszego oraz bliższego. Poza takim aspektem podróży samochodowych nie można także zapominać o praktycznym wykorzystywaniu auta na co dzień – jest ono przecież niezbędne do wożenia dzieci do szkoły czy przedszkola. Nie da się zatem wyeliminować konieczności podróżowania z dzieckiem samochodem. W związku z tym powstaje wiele pytań związanych z bezpieczeństwem podczas takiej jazdy. Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? 

Jest to zdecydowanie najczęściej zadawane pytanie. Wszyscy rodzice z pewnością doskonale wiedzą, jak skomplikowane może być użytkowanie specjalnego fotelika dziecięcego na co dzień, szczególnie jeśli w grę wchodzi przenoszenie go do różnych pojazdów. Dorośli więc często z utęsknieniem wyczekują momentu, w którym będą mogli ostatecznie pożegnać się z tym dodatkowym wyposażeniem swojego auta. W rzeczywistości jednak nie można spieszyć się z tą decyzją – nie tylko ze względu na obowiązujące przepisy, ale przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo malucha.

Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

Choć z pewnością wielu rodziców chciałoby jak najszybciej pożegnać się z fotelikiem, jednocześnie zyskując dodatkową przestrzeń w aucie, nie należy robić tego w zgodzie z samodzielnie ustalonymi wytycznymi. Wręcz przeciwnie – to, od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika, uzależnione jest od zasad zawartych w przepisach. Największe znaczenie ma w tej kwestii Kodeks Drogowy, a konkretniej artykuł 39. Jasno wynika z niego, że dziecko musi jeździć w foteliku, jeśli ma mniej niż 150 cm wzrostu. W takiej sytuacji maluch może być przewożony jedynie w takim foteliku, który jest odpowiednio dostosowany do jego wzrostu oraz wagi. Jedynie takie dostosowanie jest w zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa w każdej sytuacji drogowej.

Zastanawiasz się, do kiedy dziecko w foteliku? Choć wcześniej przytoczone zasady są dość jasne, to jednak istnieją pewne wyjątki od reguły, które trzeba mieć na uwadze. Dotyczą one przede wszystkim sytuacji, w której dopasowanie wzrostu oraz wagi malucha do fotelików jest niemożliwe. W takim wypadku polskie prawo rzeczywiście dopuszcza możliwość jazdy bez fotelika. Na szczęście obecnych jest tak wiele propozycji z tego zakresu, że zazwyczaj nie ma problemu w spełnieniu tego obowiązku.

Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce?

To również jedno z najpopularniejszych pytań, jakie może zadawać sobie każdy rodzic. Co do zasady zazwyczaj przy przewozie dzieci stosuje się specjalne foteliki samochodowe, jednak podstawki ciągle są w użytku. Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce? Najlepiej nie wykorzystywać tego rozwiązania w ogóle. Choć jest ono dopuszczalne przez polskie prawo, to jednak jego użycie nie gwarantuje dziecku żadnej realnej ochrony. Daje jedynie fałszywe poczucie bezpieczeństwa oraz wypełnienia obowiązku, które jednak ma niewiele wspólnego z realną ochroną malucha.

Do kiedy dziecko w foteliku i jak sprawnie zorganizować podróż z pociechą?

Podróżowanie z dzieckiem, choć nie jest łatwe, z pewnością jest warte starań. Chodzi tutaj nie tylko o walor edukacyjny, ale także możliwość spędzenia czasu ze swoim maluchem. Często jednak zdarza się, że rozmowy są niewystarczające do skutecznego zabawienia dziecka. Podczas podróży warto więc wykorzystywać praktyczne zabawki manualne dostępne w naszej ofercie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać także zabawki sensoryczne.

Dodaj komentarz