Menu

Zabawki dla dzieci z ADHD – po jakie warto sięgnąć?W dzisiejszych czasach problemy z koncentracją i nadpobudliwością są często spotykanym problemem wśród dzieci i młodzieży. Łatwy dostęp do internetu i multimediów sprawia, że dzieci są przez cały czas atakowane różnego rodzaju bodźcami. W niektórych przypadkach zdarza się również, że sprawa jest znacznie poważniejsza niż zwykła dziecięca nadpobudliwość. Pociecha może cierpieć na nadpobudliwość psychoruchową, która najbardziej znana jest jako ADHD. Jaki rodzaj zabaw będzie dobry dla malucha i jakie zabawki dla dzieci z ADHD sprawdzą się do tego najlepiej? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Czym jest ADHD i jakie są jego objawy?

ADHD jest nazwą zespołu nadpobudliwości psychoruchowej, czyli neurorozwojowych zaburzeń psychicznych, które powodują między innymi problemy z koncentracją, nadpobudliwość, a nawet impulsywność. Objawy można zauważyć już przed ukończeniem przez dziecko piątego roku życia. Niestety w wyniku tego zaburzenia dzieci muszą zmagać się między innymi z problemami ze skupieniem uwagi, trudnościami w zapamiętywaniu i organizacji, a także z dużym roztargnieniem. Dzieci z ADHD często są również bardzo niecierpliwe, działają impulsywnie, często bez myślenia o ewentualnych konsekwencjach, przez co dla niektórych osób przebywanie w ich towarzystwie może być uciążliwe.

Dzieciom cierpiącym na ADHD można pomóc na wiele sposobów. Przede wszystkim warto jest skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty, który nie tylko będzie pracował z dzieckiem w celu jego wsparcia, ale również doradzi Ci, jakie działania warto podejmować w celu osiągnięcia lepszych efektów. Kolejnym sposobem na rozładowanie nadmiaru energii Twojego dziecka jest zapisanie go na zajęcia sportowe w postaci na przykład basenu czy zajęć z karate. W ten sposób dziecko będzie mogło dać upust nagromadzonej energii i to w znacznie zdrowszy sposób niż przy pomocy gier komputerowych. Jednak dziecku z ADHD należy zapewnić wsparcie na cały dzień, dlatego koniecznie należy wybrać odpowiednie dla niego zabawki, które pomogą mu w skupieniu się i wyciszeniu.

Jakie zabawki dla dzieci z ADHD warto kupić?

Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych zabawek, jednak przed wyborem konkretnego modelu, warto zastanowić się w jaki sposób pomogą one Twojemu dziecku. Jednym z rekomendowanych typów zabawek są modele sensoryczne dla dzieci z ADHD. Poniżej przedstawiamy listę ciekawych propozycji zabawek dla dzieci z ADHD, które mogą skutecznie poprawić umiejętności koncentracyjne dziecka.

Jednym z ciekawszych sposobów na wsparcie dziecka z ADHD jest zapewnienie mu możliwości uwolnienia pokładów jego wyobraźni. Doskonale do tego nadaje się ciastolina, która skutecznie przyciągnie uwagę dziecka. W tym zestawie ciastoliny dostępnych jest aż 17 różnych kolorów, z których można stworzyć właściwie wszystko. Oprócz tego, że ciastolina wzbudza w dziecku duże zaangażowanie, działa ona również odstresowująco, kiedy jest ugniatana, a oprócz tego znacznie rozwija kreatywność. Dodatkowym atutem tej zabawki jest to, że dziecko może się nią bawić zarówno samodzielnie jak i z resztą rodziny.

Chyba każdy grał kiedyś w bierki, więc nie będzie raczej żadnym zaskoczeniem to, że ta gra wymaga często dużego skupienia. Grając w bierki dziecko będzie musiało się skupić, żeby wygrać i wykazać się cierpliwością, więc będzie to świetny sposób, żeby rozwinąć te umiejętności u dziecka, które ma z nimi problem. Jest to dobry pomysł zwłaszcza, że udział w grze może wziąć cała rodzina.

Kolejną propozycją jest ciekawie zaprojektowana przebijanka dla dzieci, w tej zabawce przy wbiciu jednego bolca następny natychmiast wyskakuje z innej strony, dzięki ich połączeniu. Zabawka jest wytrzymała dzięki drewnianej konstrukcji, co jest szczególnie ważne w tego typu produktach. Jest to świetny sposób na umożliwienie dziecku dania upustu nadmiarowi energii.

Dodaj komentarz