Menu

Jakie zabawki można wykorzystać do integracji sensorycznej



Zabawki do integracji sensorycznej

Integracja sensoryczna to sposób, w jaki odbieramy i przetwarzamy zewnętrzne bodźce. Za jej działanie odpowiada korelacja zmysłów i mózgu. Jeśli organizm działa poprawnie, odbiór bodźców pozwala na racjonalną selekcję informacji i bazowanie na doświadczeniach z przeszłości. W sytuacji, w której dochodzi do zaburzeń w tej płaszczyźnie, niezbędna może okazać się terapia. Pomocnym elementem w tej sytuacji są zabawki do integracji sensorycznej. Jak można je wykorzystać? Na co zwrócić szczególną uwagę przy ich zakupie? Jakie są główne cele zabaw sensorycznych?

Integracja sensoryczna – do jakiego wieku?

Integracja sensoryczna zaczyna się już od momentu, w którym dziecko znajduje się w łonie matki. Przebiega i rozwija się intensywnie do ok. 7 roku życia. Nieprawidłowa integracja sensoryczna przejawia się w nienaturalnym, niewłaściwym odbiorze bodźców. Dziecko nie potrafi reagować adekwatnie do danej sytuacji. Jeśli rodzice zauważają w zachowaniu pociechy pewne dysfunkcje, należy zadbać o odpowiednią diagnostykę, a w dalszej kolejności zdecydować się na pomoc terapeutyczną. Proces zmian, zachowań i reakcji na bodźce należy czujnie obserwować do ok. 3-5 roku dziecka. Nie warto czekać z konsultacją u lekarza specjalisty do 7 roku życia dziecka. Dziecko w tym okresie intensywnie się rozwija, a niezgodności w obszarze sensoryki mogą znacząco wpływać na inne układy w jego ciele.

Integracja sensoryczna – zabawki

Terapia zaburzeń procesów sensorycznych powinna odbywać się w dogodnych, bezpiecznych i komfortowych warunkach. Obecność zabawek w życiu dziecka znacząco wpływa na proces odbierania, analizowania i segregowania bodźców.  Ponadto poprawia koncentrację i daje ogromne pole do poznawania swoich skrytych zainteresowania. Decydując się na zakup zabawek sensorycznych, warto postawić na sprawdzony sklep. Opinie doświadczonych specjalistów powinny stanowić fundamentalny wyznacznik w przypadku zakupu zabawek sensorycznych dla dziecka do domu. Celem zabaw sensorycznych jest wpłynięcie na proces percepcji u dziecka. Zabawki nie powinny powodować poczucia zakłopotania, zdenerwowania czy niechęci. Warto więc skonsultować zakup zabawek z terapeutą zajmującym się leczeniem zaburzeń integracji sensorycznej.

Ciekawe zabawki znajdziecie na przykład klikając tutaj!

Cele zabaw sensorycznych

Zabawki sensoryczne wpływają na wiele układów w ciele dziecka. Jednymi z głównych celów zabaw sensorycznych są: wzmocnienie napięcia mięśniowego, usprawnienie koordynacji ruchowej, wspieranie rozwoju mózgu, pobudzenie nerwów odpowiedzialnych za przekazywanie bodźców do mózgu czy wspieranie kreatywnych działań. Wiele zależy od rodzaju zabawki, z jaką dziecko ma do czynienia. Wielu rodziców zastanawia się, czy zakup zabawki sensorycznej jest istotny, jeśli dziecko nie wykazuje żadnych, niepokojących zachowań. Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Warto zapewnić dziecku jak najlepsze możliwości rozwoju i wspomóc wszelkie procesy związane z motoryką, percepcją czy aktywizacją komunikatów. W przypadku implementacji zabaw sensorycznych kluczowym aspektem jest systematyczność. Trudno zauważyć zmiany bez regularnych działań, dlatego tak ważna jest konsekwencja rodziców dziecka w tym obszarze.

Zabawki do integracji sensorycznej – skuteczna terapia

W przypadku korzystania z pomocy terapeuty, zmiany w zachowaniu dziecka powinny być widocznie po kilku, bądź kilkunastu spotkaniach. Wiele zależy od stopnia zaburzeń integracji sensorycznej. Jeśli dziecko wykazuje nadmierny niepokój, dziwnie reaguje na niektóre bodźce, jest lękliwe, nie potrafi odnaleźć się wśród innych dzieci lub wykazuje problemy z koordynacją ruchową, koncentracją i równowagą, należy skonsultować się z wykwalifikowanym lekarzem specjalista i terapeutą, którzy dopasują sposób prowadzenia terapii indywidualnie. Zabawki do integracji sensorycznej to doskonałe rozwiązanie, które może pomóc dziecku w przystosowaniu się do warunków i zasad życia w społeczeństwie.

Dodaj komentarz