Menu

Dlaczego dziecko bije innych i co z tym zrobić



Agresja u dzieci to wbrew pozorom dość często spotykane zjawisko. Choć jej wystąpienie z pewnością niepokoi wszystkich rodziców, warto do tematu podejść po ostudzeniu emocji. Stres i zdenerwowanie dorosłych z pewnością nie służą maluchowi, który nie potrafi poradzić sobie z własnymi emocjami, wyrażając je w formie agresji. Jak reagować, gdy dziecko bije? Zastosowanie się do uniwersalnych zasad pomaga w takiej sytuacji zachować spokój i opanowanie, co w dłuższej perspektywie niewątpliwie działa na korzyść pociechy.

Dlaczego dziecko bije? Powody wyrażania agresji w pierwszych latach życia

Zazwyczaj złość wyrażana w formie bezpośredniej i otwartej agresji raczej kojarzy się z dorosłymi, aniżeli dziećmi. Panuje przekonanie, że najmłodsi ewentualne negatywne emocje wyrażają poprzez płacz, a nie agresywne zachowania. Niestety, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Warto pamiętać, że dziecko nieustannie obserwuje otaczający je świat. Nie ma zatem możliwości, aby nie zdawało sobie sprawy z różnorodnego wachlarza emocji, jakiego doświadczają również dorośli. Maluchy widzą więc, że złość jest w jakiś sposób obecna w życiu. Zazwyczaj jednak nie stanowi to głównej odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego dziecko bije.

Problemy z przejawianiem agresywnych zachowań u dziecka najczęściej pojawiają się w momencie skoku rozwojowego. W tym okresie maluch bardzo intensywnie przeżywa zmiany, jakie zachodzą nie tylko w jego ciele, ale także mózgu. Mówi się, że na tym etapie pociecha zaczyna rozumieć swoją odrębność – wie już, że jest osobną jednostką i chce to wyraźnie manifestować, domagając się spełnienia swoich żądań. Jeśli nie wszystko pójdzie zgodnie z takimi założeniami, może pojawić się agresja. Jak reagować, gdy dziecko przejawia takie zachowania?

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że dziecko nie robi tego ze złośliwości, a jedynie próbuje poradzić sobie z nadmiarem emocji, których nie umie jeszcze dobrze nazwać ani ocenić. W takiej sytuacji reaguje bardzo emocjonalnie, chcąc dać wyraz swojemu niezadowoleniu, zwrócić na siebie uwagę lub po prostu osiągnąć zamierzone cele. Zdenerwowanie rodzica w takiej sytuacji nie przyniesie nic dobrego, a wręcz przeciwnie – może pogorszyć sytuację, wprowadzając jeszcze bardziej nerwową atmosferę. Chcąc pomóc maluchowi w wyrażaniu emocji, należy zastanowić się, dlaczego dziecko bije. Zrozumienie przyczyn takiego zachowania jest najważniejszym krokiem do rozwiązania problemu.

Jak reagować, gdy dziecko bije inne dzieci?

Wyrażanie agresji może mieć zróżnicowany charakter – nie zawsze złość ze strony malucha wygląda tak samo. Czasem jest kierowana wyłącznie w kierunku dorosłych. Takie zachowanie zazwyczaj stanowi próbę wymuszenia określonych zachowań, które dziecko postrzega jako swoją korzyść. Dobra wiadomość brzmi w taki sposób, że w takiej sytuacji o wiele łatwiej jest zareagować, od razu hamując agresję malucha. Nieco większe problemy pojawiają się wtedy, gdy negatywne zachowanie zostaje ukierunkowane bezpośrednio na rówieśników. Jak reagować, gdy dziecko bije inne dzieci?

Ważne jest przede wszystkim szybkie przerwanie konfliktu i niedopuszczenie do jego dalszej eskalacji. To jednak rozwiązanie doraźne, które nie rozwiązuje istoty problemu. Czasem pojawiająca się agresja stanowi wynik trudności z odnalezieniem się w grupie – gdy pociecha nie czuje się w niej pewnie, jego najlepszą obroną wydaje się być atak, czyli postawa agresywna wobec innych dzieci. W takiej sytuacji warto zadziałać bezpośrednio na przyczynę problemu. Ułatwienie maluchowi zintegrowania się z grupą z pewnością może okazać się pomocne. Jak to zrobić? Nie ma lepszego sposobu niż wspólna zabawa. Warto wybrać takie propozycje, dzięki którym dzieci będą w pełni skupione na zadaniu, a zatem nie zostanie pozostawiona przestrzeń na niepotrzebne konflikty. Dobrym wyborem będą klasyczne gry, takie jak bierki czy przeciąganie liny. Wybieranie zabaw zręcznościowych dodatkowo aktywizuje maluchy, co pomaga im spożytkować energię w odpowiedni sposób. Dodatkowo pracując w zespole, mogą doskonale zintegrować się ze sobą.

Dodaj komentarz