Menu

Jak poradzić sobie z atakami histerii u dziecka?



Dzieci, szczególnie te w wieku około trzeciego roku życia, bardzo często reagują atakami histerii. Jest to jednak jednym z etapów ich rozwoju, a co więcej – bardzo ważnym. Istotne jest jednak, aby nauczyć dziecko radzenia sobie z tymi trudnymi dla niego emocjami. Ataki histerii u dziecka mogą być uciążliwe dla otoczenia, jak i nawet niebezpieczne dla samego malucha.

Jak reagować na atak histerii u dziecka?

W sytuacji, gdy dziecko zaczyna wpadać w histerię, pod żadnym pozorem nie można pozwolić na to, aby udzieliły się nam się jego emocje. Zachowanie spokoju może być niezwykle trudne, jednak krzyki w tej sytuacji nic pozytywnego nie wniosą. Mimo że może się to wiązać ze swego rodzaju wstydem, który można odczuwać gdy dziecko traci nad sobą panowanie. Nie warto myśleć o tym jako o błędzie wychowawczym, ale sytuacji, którą jedynie spokój może uratować.

Atak histerii u dziecka – co robić?

Dla wielu rodziców bardzo trudna jest kwestia tego, jak radzić sobie z histerią dziecka. W takim momencie dziecko traci panowanie nad sobą. Może być agresywne względem rodzica, osób z otoczenia jak i samego siebie. Atak histerii może wynikać z bardzo wielu kwestii. Może być to m.in. brak zrozumienia swoich emocji, próba zbadania jak dalece może sobie pozwolić czy osiągnięcia swojego celu. Czasem jednak może w taki sposób sygnalizować niedobór uwagi, która powinna być mu okazywana. 

Jak sobie radzić z histerią u dziecka?

Sposobów na poradzenie sobie z histerią u dziecka jest sporo, jednak warto zastosować się do różnych pomysłów ze względu na indywidualny charakter każdego dziecka.

Zachowaj spokój nawet jeśli będzie to trudne

Kluczową kwestią, która będzie miała wpływ na uspokojenie dziecka będzie zachowanie spokoju. Tylko w sposób opanowany można coś wskórać w tej sytuacji. Niezwykle istotne jest, aby nie reagować gwałtownie. Nie powinno dojść do żadnych krzyków czy próby uspokajania dziecka siłą.

Spróbuj zrozumieć co mogło się stać

Ze względu na to, że Twoje dziecko może nie rozumieć w pełni swoich emocji, nie posiada jeszcze takich oporów pod względem wyrażania emocji jak dorośli. Nie wie kiedy może, na co sobie pozwolić, aby było to zgodne z ogólnie przyjętymi zasadami danej kultury. Spróbuj zrozumieć co mogło wywołać dane zachowanie. Na tyle, o ile to możliwe, pozwól dziecku na uporanie się ze swoimi emocjami, postaraj się pokierować to w taki sposób, aby nie powtarzało się w przyszłości.

Pomóż dziecku się wyciszyć

W tak trudnym momencie, jakim jest atak histerii niezbędne jest, aby działać na różnych płaszczyznach na raz. To, jak uspokoić dziecko nie jest aż takie oczywiste. Warto w tej sytuacji zacząć mówić do dziecka w sposób spokojny i nieco cichszy. W takiej sytuacji do dziecka mogą nie docierać bodźce zewnętrzne, dlatego to istotne, by poczuło, że ma w Tobie oparcie i się na nie nie gniewasz.

Nie potęguj w dziecku negatywnych emocji

W trakcie bezradności zdarza się robić czasem rzeczy, których później łatwo jest żałować. Nie wyśmiewaj, nie krzycz i nie przedrzeźniaj dziecka, gdyż wszystko to może jedynie zaognić sytuację. Spowoduje to jedynie, że dziecko się nie uspokoi a nieprzyjemna dla Waszej dwójki chwila będzie trwała dłużej.

Ustal z dzieckiem granicę, których się nie przekracza

Przy tego typu zachowaniu kluczowe jest zachowanie konsekwencji. Należy pokazać dziecku, że jest ważne, jednak nie można mu pozwolić na wszystko. Aby było to skuteczne rozwiązanie trzeba pokazać dziecku, że histeria nie będzie miała żadnego wpływu na ostateczną decyzję.

Pokaż dziecku, że ma prawo do emocji, jednak musi wyrażać je w inny sposób

Do prawidłowego rozwoju dziecka niezbędne jest, aby zdawało sobie ono sprawę z tego, że ma prawo do przeżywania każdego rodzaju emocji. To, jak sobie radzić z histerią dziecka jest niezwykle złożone dlatego warto kształtować w dziecku nawyk odreagowywania w inny sposób. W takiej sytuacji możesz mu pozwolić na boksowanie w poduszkę czy zachęcić do uprawiania jakiegoś sportu i zapisać je na zajęcia grupowe. Bardzo istotne jest to, aby dziecko czuło się zrozumiane, ale zdawało sobie sprawę z istnienia granic.

 

 




Dodaj komentarz