Menu

Jak wyczyścić zabawki dla dzieciZabawki dla dzieci niejednokrotnie w wyniku codziennych czynności po pewnym czasie ulegają zabrudzeniu. Często lądują na podłodze, a maluch poprzez wkładanie ich do buzi poznaje świat. Dlatego tak istotne jest zadbanie o ich odpowiednią higienę, aby dziecko mogło z nich swobodnie korzystać oraz byśmy nie musieli martwić się o zarazki czy bakterie. Jak czyścić zabawki dla dzieci i dlaczego warto regularnie to robić?

Jak prać zabawki dla dzieci? Skuteczne rozwiązania

Czyszczenie zabawek dla dzieci jest konieczną czynnością, dzięki której zapobiegniemy gromadzeniu się na ich powierzchni szkodliwych dla naszego maluszka bakterii oraz drobnoustrojów. Nie mają bowiem one łatwego życia, ponieważ wielokrotnie poniewierają się po podłodze oraz ulegają zabrudzeniom od jedzenia, śliny dziecka czy kurzu. W takiej sytuacji ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja, aby nasze dziecko mogło bawić się czystymi, pozbawionym niekorzystnych zarazków zabawkami.

Pamiętajmy jednak, aby nadmiernie nie dezynfekować zabawek, ponieważ może to doprowadzić do powstania różnego rodzaju alergii u malucha. W takiej sytuacji warto znaleźć właściwe rozwiązanie, pozwalające na jednoczesne zachowanie sterylności zabawek, bez obawy o zaburzenia odporności oraz negatywny wpływ na otoczenie.

Przy użyciu czego i jak często myć zabawki?

Systematyczność mycia zabawek uzależniona jest zarówno od ich rodzaju, jak i częstotliwości ich używania przez malucha. Produktami, które najczęściej powinniśmy poddawać dezynfekcji, są różnego rodzaju grzechotki oraz gryzaki, które nagminnie wkładane są przez dziecko do buzi oraz niejednokrotnie w ciągu dnia lądują na podłodze. Zabawki naszego dziecka najlepiej czyścić raz na tydzień, a także w chwili zauważenia, że są one zabrudzone jedzeniem, kurzem bądź innymi substancjami. Częstotliwość mycia uzależniona jest również od sytuacji, w której się znajdujemy. Jeśli przedmiot upadł dziecku na ziemię podczas spaceru, warto abyśmy po powrocie do domu od razu zajęli się jego czyszczeniem.

Co więcej, jeśli w domu mamy zwierzęta, to również musimy przywiązywać zwiększoną uwagę do pielęgnacji zabawek naszego malucha. Sierść, zarazki i ślina zwierzaka mogą wywołać niepożądane rezultaty, dlatego w takiej sytuacji warto uważać i przyłożyć większą uwagę do ich czyszczenia.

W zależności od tworzywa, z którego wykonane są zabawki, do ich czyszczenia warto wykorzystywać różnego rodzaju preparaty. Do drewnianych produktów warto używać delikatnie mokrej ściereczki lub octu rozcieńczonego wodą. Pamiętajmy jednak, aby nie zanurzać tego typu zabawek w wodzie, ponieważ drewno nie powinno być zbyt mokre. Do mycia wielu produktów możemy używać również wody z mydłem lub płynem do naczyń. Jednak warto, abyśmy wybierali produkty z odpowiednim składem, ekologiczne bądź hipoalergiczne, które nie podrażnią delikatnej skóry naszego maluszka. Zabawki pluszowe ze spokojem możemy prać w pralce, przy zastosowaniu delikatnych i dobrej jakości proszków lub płynów do prania, co z pewnością nie zaszkodzi ich estetyce oraz skórze naszego potomka.

Dlaczego warto zadbać o higienę zabawek dla dzieci?

Odpowiednie dbanie o regularne czyszczenie zabawek niesie za sobą wiele korzyści. W wyniku codziennej zabawy ulubione misie, grzechotki oraz wszelkiego rodzaju zabawki ulegają zabrudzeniom. Gromadzące się na ich powierzchni bakterie oraz zarazki mogą wywołać u naszego malucha szereg negatywnych reakcji, które z pewnością nie pozostaną całkowicie neutralnego dla jego organizmu. Dlatego tak istotna jest ich pielęgnacja, która pozwoli naszemu dziecko bawić się swoimi ukochanymi zabawkami, bez obawy o jego zdrowie.

Żeby ustalić właściwą częstotliwość czyszczenia przedmiotów, którymi każdego dnia bawi się nasz potomek, warto je bacznie obserwować. W ten sposób z pewnością zauważymy, czy dany produkt nadaje się do zabawy, czy powinniśmy go najpierw umyć. Nie bez znaczenia jest również częstotliwość użytkowania zabawek. Im intensywniej dziecko się nimi bawi, tym częściej powinniśmy je prać.

Dodaj komentarz