Menu

5 propozycji zabawek rozwijających umiejętności sensoryczne u dzieciKażdy rodzic wie, że zabawki nie tylko bawią, ale też uczą! Nie bez powodu ostatnimi czasy coraz więcej mówi się o sensoryce i jej istotności względem ogólnego rozwoju malucha. Czym jest więc sensoryka i jakie zabawki sensoryczne warto kupić swojemu dziecku? Dowiesz się, czytając dalej!

Sensoryka to słowo nieprzypadkowo kojarzące się z angielskim sense, oznaczającym zmysł. Termin jest używany w celu nazwania ogółu zdolności odbierania bodźców zmysłowych. Chodzi więc o umiejętność prawidłowego przetwarzania informacji wysyłanych do mózgu przez zmysły, co jest szczególnie ważne w rozwoju dzieci.

Trzeba wiedzieć, że poprawny rozwój sensoryki nie powinien być dla pociechy skomplikowany, a więc nieangażujący zbyt wiele zmysłów jednocześnie. Nadal trzeba przy tym dbać, by np. dziecku posiadającemu produkty stymulujące dotyk wręczać zabawki stymulujące słuch itd. Dzięki temu maluch nabędzie umiejętności prawidłowego interpretowania i segregowania otrzymywanych informacji, jednocześnie kształtując mechanizmy reakcji na nie.

Oczywiście, sensoryka pociechy rozwija się cały czas, jednak warto zadbać o to, by kształtowała się równomiernie i prawidłowo. W tym celu dobrze jest kupować zróżnicowane sensoryczne zabawki dla dzieci.

Wspominane produkty są też wskazane w ramach terapii. Zabawki do terapii sensorycznej różnią się fakturami, emitowanymi odgłosami. Nieprawidłowa integracja sensoryczna wymaga szczególnego ćwiczenia odbierania bodźców, ponieważ taki maluch może mieć trudności z planowaniem swoich działań, cierpieć z powodu nadpobudliwości lub kłopotów z koncentracją. Problemem może także być zbyt duża lub mała wrażliwość na bodźce, niski poziom aktywności fizycznej.

Zabawki edukacyjne sensoryczne są wskazane dla każdego dziecka. Zastanawiając się nad wyborem konkretnego produktu, warto postawić przede wszystkim na propozycje dające różne wrażenia zmysłowe. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Jakie zabawki sensoryczne wręczyć dziecku?

SMALL FOOT Pluszowa Kostka Edukacyjna – kostka sensoryczna


Ten produkt to doskonała propozycja na ćwiczenie dotyku. Do produkcji zabawki wykorzystano materiały szorstkie, gładkie, śliskie, szeleszczące. Dochodzą do tego różnego rodzaju zapięcia, takie jak zamek błyskawiczny, guziczki czy rzepy. Po rozpięciu dziecku może się ukazać kolejna ścianka z innym materiałem, frędzelki itd. To bardzo prosta w swojej istocie zabawka, jednak doskonale rozwija zmysły.

SMALL FOOT Memo Dźwiękowe – gra sensoryczna


To bardzo ciekawy produkt, który w przeciwieństwie do poprzedniego bardziej rozwija słuch, niż dotyk. Zestaw składa się z 6 par drewnianych pudełek, w których znajdują się różne przedmioty. Zadaniem dziecka jest dopasowanie par przez potrząsanie i usłyszenie podobieństw. Oczywiście, dla urozmaicenia zabawy rodzic może zmienić zawartość pudełeczek, wsypując na przykład ryż, piasek etc.

SMALL FOOT Sensoryczne Pudełko Edukacyjne – zabawka dla dzieci

W przypadku tej zabawki zadaniem dziecka jest odgadnięcie przedmiotu ukrytego w pudełku. Dla ułatwienia pociecha może podglądać, jednak nie jest to aż tak spore uproszczenie – otwory w pudełku wyposażono w pryzmat.

SMALL FOOT The Very Hungry Caterpillar Motor Skills Toy with Vibration – wibrująca maskotka edukacyjna (bardzo głodna gąsienica)


Ciekawy produkt przedstawiający zabawną gąsienicę. Po naciągnięciu wibruje i emituje delikatne odgłosy. Dzięki temu zapewnia ciekawe wrażenia dotykowe, ale także dźwiękowe. Wykonano ją ze zróżnicowanych tkanin. Pętla pozwala na zawieszenie zabawki w łóżeczku dziecka.

SMALL FOOT Toy Chest – skrzynia z zabawkami

Ten zestaw składa się z pętli motorycznej w postaci pajacyka, która może pełnić również funkcje grzechotki. Dochodzą do tego kolorowe koraliki do nawlekania, klocki z literkami, sorter kształtów, zestaw małego majsterkowicza (element do wbijania młotkiem drewnianych kołków). Komplet zawiera także kolorową wieżę.

Dodaj komentarz