Menu

Instrumenty muzyczne dla dzieci – dlaczego warto się nimi zainteresować?Istnieje wiele sposobów na to, by odpowiednio wpłynąć na rozwój dziecka. To dzięki zabawkom pociechy odkrywają świat i pasje oraz własne talenty. Jeżeli zastanawiasz się, czy Twój maluch wykazuje predyspozycje muzyczne, to świetnym pomysłem na upominek dla niego będą instrumenty muzyczne dla dzieci!
 

Instrumenty dla dzieci – co dają?

 
Człowiek jest otoczony dźwiękami od najmłodszych lat, a nawet jeszcze w okresie ciąży. To właśnie dlatego wiele pociech zasypia łatwiej w towarzystwie białego szumu, ponieważ ten przypomina im o warunkach panujących w brzuchu mamy. Rozwój słuchowy malucha jest bardzo istotny, dlatego warto stymulować go kupując odpowiednie produkty.
 
Oczywiście, granie na instrumentach jest niemożliwe dla najmłodszych dzieci, ponieważ wymaga przede wszystkim sprawności manualnej, która w pierwszych latach życia pociechy jest zbyt mała. Nie zmienia to faktu, że można niemowlętom śpiewać kołysanki i włączać różne melodie (np. z pozytywki lub zabawki). Jednak już w wieku około trzech lat można zakupić pierwsze instrumenty muzyczne dla dzieci. Nie są one pełnoprawnymi instrumentami, jednak działają bardzo podobnie i pozwalają pociesze poznać zasady ich funkcjonowania. Zarówno muzyka, jak i sam rytm pozytywnie pływają na rozwój malca.
 
Tego rodzaju aktywność mocno rozwija kreatywne myślenie malucha. Badania potwierdzają, że samodzielne tworzenie dźwięków działa na te sfery mózgu, które odpowiadają za koncentrację, koordynację ruchową, cierpliwość, poczucie własnej wartości i wytrwałość! To cechy, które przydadzą się w przyszłości. Nawet, jeżeli malec nie zostanie muzykiem, to będzie wiedzieć, iż odpowiedni wkład pracy przynosi efekty, a do tego potrzebny jest czas i poświęcenie.
 
Zaawansowane instrumenty warto dawać starszym pociechom, ale nie zmienia to faktu, że nawet niemowlęta mogą korzystać z grzechotek, małych bębenków. Takimi zabawkami bardzo prosto się bawi, a przy tym pozwalają one poznawać świat dźwięków. Być może dla rodzica korzystanie z nich będzie w pewnym stopniu uciążliwe, ale warto skupić się na rozwoju pociechy. Po 18 miesiącu życia można także zaopatrzyć się w cymbałki. Ich odgłos jest przyjemny dla ucha i pozwala wprowadzić malucha do późniejszego grania na pianinie (rozkład blaszek jest podobny do klawiatury fortepianowej).
 
Nie należy także zapominać o fakcie, że instrument nie powinien zniechęcać dziecka. Z tego powodu w takie produkty, jak gitary, keyboardy i skrzypce powinny być wręczane pociechom bardziej świadomym. Dlaczego? Najmłodsze pociechy mogą nie rozumieć faktu, że nikt nie rodzi się wirtuozem, a stworzenie nawet prostej melodii wymaga czasu. Dobrze także wiedzieć, czy malec jest uzdolniony muzycznie. By to zrobić (jeżeli rodzic nie posiada słuchu muzycznego), wystarczy poprosić znajomego muzyka o ocenę słuchu np. na podstawie zaśpiewania usłyszanej melodii.
 

Jakie instrumenty dla dziecka sprawdzą się dobrze na początek?

 

SMALL FOOT Gitara dla Dzieci

Warto postawić na zabawkowe instrumenty muzyczne dla dzieci. Ciekawym i jednocześnie najczęściej kupowanym produktem jest gitara. Dobrze wybrać model na przykład firmy SMALL FOOT.
 


 
Ten produkt różni się od standardowych gitar sposobem wykonania. Nadal jednak zasada działania jest ta sama, czyli naciśnięcie na próg w określonej wysokości i szarpnięcie za strunę generuje dźwięk. Warto dodać, że jest to model nieduży, dlatego będzie odpowiedni dla 3-4 latków. To dobry wiek, by poznać podstawy i później zaopatrzyć pociechę w prawdziwy instrument. Podobne produkty świetnie się sprawdzają jako instrumenty muzyczne dla dzieci w przedszkolu.
 

SMALL FOOT Klasyczne Skrzypce Dla Dzieci


 
Bardzo dobrym pomysłem są także skrzypce. Te jednak są trudniejsze w nauce, dlatego dobrze mieć pewność, że pociecha nie zniechęci się od razu. Firma SMALL FOOT również oferuje taki instrument. Nie są to skrzypce drewniane, ale plastikowe, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe. To dobre rozwiązanie, ponieważ pociecha może przypadkowo instrument upuścić.
 

SMALL FOOT Akordeon – zabawka dla dziecka

 
Ciekawym wstępem do grania na pianinie może się także okazać akordeon. Zabawkowe instrumenty dla dzieci tego typu są proste – mają mniej przycisków i dźwięków możliwych do zagrania. Pozwalają dziecku zapoznać się z działaniem klawiatury.
 


 
Akordeon marki SMALL FOOT posiada wygodny pas oraz niską wagę, a także rozmiar odpowiedni dla czteroletnich maluchów.
 
Zabawkowe instrumenty są doskonałym sposobem na „zarażenie” dziecka miłością do muzyki. Są także o wiele tańsze, niż prawdziwe odpowiedniki, dlatego nawet jeżeli malec zaprzestanie nauki, to nie będzie się ten fakt wiązał ze stratami finansowymi dla rodzica.

Dodaj komentarz