Menu

Zabawki dla dzieci z autyzmemWybieranie zabawek dla dziecka z autyzmem wcale nie oznacza konieczności wybierania się do specjalistycznego sklepu. Nie różnią się one bowiem od tych, którymi bawią się wszystkie pociechy. Oczywiście należy zachować uwagę podczas wyboru, ponieważ niektóre produkty sprawdzają się po prostu lepiej, są natomiast dostępne w praktycznie każdym sklepie z zabawkami.

Czym jest autyzm?

Autyzm jest dolegliwością przyporządkowaną do grupy zwanej „wycofanie”. Chodzi o niechęć do nawiązywania kontaktu z otoczeniem i ludźmi. Odkryto wiele czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia, jednak nie ma określonej konkretnej przyczyny. Zaburzenie to ma ma charakter neurologiczny, często mówi się, że jest to choroba genetyczna (określono dużą ilość genów powodujących autyzm). Często w grę wchodzi również środowisko. Badania sugerują też, że autystyczne dzieci mają nieprawidłowy poziom neuroprzekaźników.

Jak rozpoznać autyzm?

Najczęściej w rodzicach może wzbudzać podejrzenia odmienność ich dziecka w stosunku do rówieśników, ponieważ dziecko z autyzmem zachowuje się na swój sposób niestandardowo. Warto wiedzieć, że autyzm bywa diagnozowany nawet w okresie niemowlęcym. Wiele dzieci w okolicach drugiego lub trzeciego roku życia izoluje się od świata zewnętrznego. Dziecko z autyzmem w przedszkolu nie ma ochoty na mówienie, nie lubi się bawić z rówieśnikami. Pojawia się często swego rodzaju regresja rozwoju. Zdarza się, że malec wykazuje bardzo wysoki talent w wąskiej dziedzinie – może posiadać na przykład genialną pamięć.

Autystyczne dziecko przywiązuje się do schematów, z tego powodu często zdarza się, że reaguje silnymi emocjami, jeżeli coś wychodzi poza granice owego schematu. Mimo braku zwykłych kontaktów z otoczeniem, chore dzieci do komunikacji używają konkretnych gestów, wskazują obrazki itd.

Przedmiotem zaburzeń są także zmysły dziecka, które mogą wykazywać sporą obojętność na pewne bodźce, a na inne nawet nadwrażliwość. Na przykład jedna autystyczna pociecha może unikać przytulania, z kolei inna będzie to robiła nagminnie, sprawiając rodzicowi nawet ból.

Jak uczyć dziecko z autyzmem czytania umysłu?

Zadaniem rodzica jest pokazanie dziecku, że ludzie mają inne myśli, niż ono. Dzieci z autyzmem bowiem mogą nie wiedzieć, że ktoś ma inną perspektywę. Opiekun powinien również wyjaśniać, że ludzie rozumieją coś, wyłącznie dzięki własnym doświadczeniom, a także mogą mieć mylne przekonanie na temat pewnych spraw. Najważniejsze jest jednak to, by malec wiedział, że jeden człowiek może myśleć o myślach drugiego, a na podstawie tego wyciągać wnioski i przewidywać zachowania. Nie jest to łatwe zadanie, jednak warto poświęcić czas na to zajęcie, ponieważ znacznie pomoże dziecku w późniejszym życiu.

Jakie są dobre zabawki dla dzieci z autyzmem?

Przed jakimkolwiek zakupem powinno się dzieci dokładnie obserwować. Należy bowiem wiedzieć, na co pociecha reaguje dobrze, a czego nie lubi. Zabawa musi przede wszystkim przynosić dziecku zabawę, ale powinna też uczyć. Jednak dopiero mając na uwadze predyspozycje malucha można dokonać zakupu.

Kiedy chce się kupić dziecku zabawkę, powinna ona uczyć zabawy, dostarczać przyjemności, zapewniać rozwój dla wielu zmysłów (np. zabawki sensoryczne), zapraszać do interakcji z bliskimi. Warto zrezygnować z produktów emitujących migające światło lub głośne, nagłe dźwięki.

Zabawki terapeutyczne dla dziecka z autyzmem

Viga 50287 Klocki 75

Zestaw klocków cieszy się popularnością u wszystkich dzieci, również tych z autyzmem. Zabawki kreatywne pozwalają na samodzielne tworzenie ciekawych wizji. Klocki w tym przypadku posiadają różne kształty, dzięki czemu tym bardziej stymulują umysł pociechy. Zabawa wymagać będzie od dziecka skupienia i pomysłowości. Poprawiona zostanie także motoryka malca.

SMALL FOOT Kostka Interaktywna

Zabawki interaktywne są bardzo skuteczne w przypadku dzieci z autyzmem. Wymagają one wykonywania określonych czynności, po których następuje reakcja zabawki. Na przykład posuwając biedronkę do góry, spadnie ona niedługo do pierwotnego poziomu, podobnie z koralikami wyżej.

SMALL FOOT Piłka Nożna Przez Słomkę

Piłka nożna przez słomkę

Ta zabawka zachęci malucha do wspólnej zabawy z opiekunem lub rówieśnikami. Została wykonana z wysokiej jakości materiałów.

SMALL FOOT gra zręcznościowa balansująca – żabka

Ten produkt świetnie się sprawdzi w kontekście uczenia dziecka cierpliwości. Zabawa wymaga koncentracji i kreatywnego myślenia.

SMALL FOOT Zestaw Konstrukcyjny dla Dziecka – budowanie z klocków

W tym przypadku również dziecko będzie miało do czynienia z klockami. Ta zabawka jednak będzie wymagała stworzenia unikalnego toru dla srebrnej piłki, przez co poza kreatywnością, dziecko będzie ćwiczyło logiczne myślenie.

SMALL FOOT Klocki do Układania – zabawka edukacyjna

Ta zabawka nie tylko wpłynie na naukę logicznego myślenia u dzieci, ale też pozwoli poznać pewne mechanizmy (działanie kół zębatych). Zabawka jest przeznaczona dla rocznego dziecka.

Dodaj komentarz