Menu

Jak uczyć dzieci gry w szachy?



Gra w szachy to świetna rozrywka, którą od wielu lat cenią sobie zarówno młodsze, jak i starsze osoby. Oprócz tego niewątpliwie płyną z niej również liczne korzyści dla mózgu czy sprawności intelektualnej. To właśnie z tych względów coraz więcej rodziców planuje zapoznanie swoich pociech z zasadami gry. Podejmując taką decyzję należy mieć jednak na uwadze, aby wprowadzanie dziecka w świat szachów odbyło się w sposób angażujący, a zarazem dopasowany do jego wieku i możliwości. Jak uczyć dzieci gry w szachy, aby sprawiało im to prawdziwą radość?

Jak uczyć dzieci grać w szachy?

Nauka dzieci – tak naprawdę czegokolwiek – powinna być dostosowana do ich potrzeb. W najmłodszych latach nasze pociechy szczególnie efektywnie uczą się poprzez zabawę, ponieważ jest ona dla nich naturalną formą aktywności. Z tego powodu rodzicom, którzy zastanawiają się, jak uczyć dzieci gry w szachy, przede wszystkim zaleca się uczynienie nauki zabawą i sprawienie, by maluch czerpał z niej frajdę. Warto to potraktować jako czas wspólny rodzica i dziecka, w którym opiekun będzie w pełni skupiony na tej aktywności i wykazywał wobec niej zainteresowanie. Ważne jest również to, jak długo będzie trwała jedna sesja nauki – czas, w którym dziecko jest w stanie się skoncentrować na jednej rzeczy, różni się w zależności od wieku. Niewielu dorosłych zdaje sobie sprawę, że efektywna nauka przez więcej niż 15-20 minut jest po prostu niemożliwa dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Jak nauczyć dzieci gry w szachy? Nauka poprzez zabawę

Aby zainteresować dziecko grą w szachy, warto podchodzić do niej z entuzjazmem. Należy również pozwolić dziecku na swobodne popełnianie błędów. Najmłodsze maluchy na początku prawdopodobnie będą chętniej bawiły się figurami niż poznawały zasady gry i jest to naturalne – warto im na to pozwolić. Cierpliwość i okazywanie zainteresowania pociesze jest kluczem do tego, jak nauczyć dzieci grać w szachy. Rodzic może się pokusić o przygotowanie kolorowych materiałów dydaktycznych lub zakup podręcznika szachowego dla dzieci. Ważne, by materiały były jak najbardziej angażujące oraz ciekawe dla dziecka.

Jak uczyć dzieci gry w szachy i od jakiego wieku zacząć?

Tak naprawdę gry w szachy można zacząć uczyć nawet 2-latka. Oczywiście, nie będzie to polegało na nauce pełnych zasad – w tym wieku można postawić na poznawanie nazw figur oraz szachownicy. Stopniowo można prezentować maluchowi, w jaki sposób poruszają się figury. Wszystkie zasady gry są w stanie opanować już dzieci 4-letnie – należy jednak dostosować tempo nauki do indywidualnych potrzeb i możliwości naszej pociechy.

Jeśli dziecko będzie zainteresowane szachami i opanuje zasady gry, można zapytać je o chęć uczestnictwa w zajęciach szachowych. W wielu miastach znajdziemy lekcje grupowe dla dzieci w różnym wieku, które dają możliwość nie tylko nauki gry, ale również socjalizacji, co całościowo będzie jeszcze lepiej oddziaływać na rozwój malucha. Warto ponadto wspomnieć, że grać w szachy mogą się uczyć już dzieci w wieku 2 lat, jednak według badań największe korzyści odniosą dzieci co najmniej 5-letnie.

Jak uczyć dzieci grać w szachy i dlaczego warto się na to zdecydować?

Istnieją liczne badania, które wykazują, że nauka gry w szachy przez dzieci niesie różnorodne i ważne korzyści dla ich rozwoju. Naukowcy udowodnili, że trening gry w szachy istotnie zwiększa iloraz inteligencji, jako że w jego trakcie ćwiczona jest umiejętność krytycznego oraz logicznego myślenia. Dzięki szachom rozwijają się również zdolności matematyczne, językowe, a nawet psychospołeczne – szachiści statystycznie lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów. Co więcej, wskazuje się także na takie korzyści, jak poprawa refleksu, koordynacji ruchowej oraz rozumienia konsekwencji swoich działań.

Pytając, jak nauczyć dzieci grać w szachy, warto zdawać sobie sprawę, że nauka powinna być dopasowana przede wszystkim do ich potrzeb. Zainteresowanie dziecka szachami może niezwykle pozytywnie wpłynąć na ich rozwój, dlatego warto zaznajamiać pociechę z szachownicą i figurami już od najmłodszych lat.

Dodaj komentarz