Menu

Co można zrobić z masy plastycznej? 5 propozycji!



Kreatywność jest istotnym elementem życia każdego człowieka. Szczególnie warto na nią zwrócić uwagę w dość wczesnym stadium rozwoju dziecka. Dzięki masom plastycznym pociechy mają szansę rozwinąć swoje zdolności manualne, wykorzystując pomysłowość, która dzieciom nieodzownie towarzyszy. Taka forma spędzenia czasu sprzyja ich koncentracji i staje się wspaniałą zabawą dla całej rodziny. Jest to idealne ćwiczenie sprawności palców a nawet całych dłoni.

1. Ślimaczki proste w wykonaniu

Nie warto stawiać dziecka przed dużymi wyzwaniami na samym początku. Może to działać zniechęcająco i skrócić czas zabawy. Dobrym rozwiązaniem jest zainteresowanie dziecka prostymi zabawami z masą plastyczną, sprawdzając tym samym czy odpowiada mu tego typu rozrywka.

Do przeprowadzenia tego typu zabawy wystarczy zaopatrzyć się w jeden lub kilka kolorów masy plastycznej dla dzieci. Możesz wziąć kawałek masy i razem z dzieckiem zacząć ugniatać rozgrzewając tym samym materiał. Można formować kuleczki, ruloniki czy też inne małe elementy. Z ruloników możliwe jest ulepienie ślimaczków, co pobudzi wyobraźnię dziecka. Warto jednak pozostawić dziecku dowolność, by dać szansę na wykazanie się jego kreatywności.To ćwiczenie jest nie tylko doskonałą rozrywką, ale także pozwala na ćwiczenie sprawności palców.

2. Wykorzystanie foremek

Kiedy podstawy korzystania z masy plastycznej są już opanowane bądź mamy do czynienia ze starszym dzieckiem, śmiało można przenieść zabawę na wyższy wymiar. Pomocne może okazać się wykorzystywane foremek. Działanie to pozwoli zadbać o dokładność dziecka, którą można wspierać w różnoraki sposób. Silikonowe foremki są wygodne w użyciu i cechują się wielobarwnością i różnorodnością kształtów. Wystarczy wypełnić foremkę po brzegi i ściągnąć szablon. Uzyskany efekt przypomina babki z piasku, chętnie wykonywane przez dzieci na plaży. Oprócz tego uformowane kształty dają możliwość układania z nich konstrukcji niczym z klocków. Wielowymiarowość zabawy sprawia, że dziecko nie znudzi się szybko.

3. Lepienie postaci z ulubionej bajki

Świetnym sposobem na jeszcze większe pobudzenie wyobraźni dziecka jest zaproponowanie mu ulepienia ulubionej postaci z bajki. Warto sięgać po to, co dzieci lubią i znają. Będą czuły się pewnie i komfortowo, przez co w pełnym skupieniu oddadzą się wykonywanemu zajęciu. Wręcz maluchowi masy plastyczne o kilku różnych barwach! Wiele kolorów daje nieograniczone możliwości tworzenia przeróżnych ludzików, zwierzątek czy fikcyjnych postaci. Nie warto jednak poprawiać prac dzieci, pozwalając im na tworzenie tego w ich nieidealny, jednak jakże wyjątkowy sposób.

4. Tworzenie przedmiotów potrzebne do różnych zabaw (np. w sklep)

Neutralna forma tej zabawy sprawia, że z masy można stworzyć niemal wszystko. Jeśli dziecko żali się, że w jego “sklepie” jest za mało produktów – stwórzcie je wspólnie! Tak samo można działać w przypadku tworzenia zabawkowych monet, by nauczyć dziecko odpowiedzialności za fundusze. Najlepszą cechą masy do zabawy dla dzieci jest fakt, że kiedy stworzony element nie został utwardzony, a się znudzi, to z powodzeniem można stworzyć z niego coś innego. Jest to rozwiązanie zgodne z myślą zero waste, a poza tym pozwala wyeliminować problem walających się po mieszkaniu zapomnianych zabawek.

5. Kwiatki z masy plastycznej jako prezent

Dzieci mają małe pole manewru, jeśli chodzi o wręczanie prezentów bliskim – są w końcu zależne od rodziców. Ich wyroby z mas plastycznych mogą się okazać możliwością do zaangażowania się w tworzenie prezentów i zrealizowania swoich pomysłów na różne okazje. Kwiatki, motylki czy serduszka, to tylko kilka propozycji, którymi można obdarować dziadków, rodziców czy rodzeństwo jako prezent z okazji świąt czy urodzin.

Co będzie najlepszym wyborem dla dziecka?

Na rynku istnieje wiele różnych wariantów więc by zaopatrzyć się w najlepszą masę plastyczną dla dzieci należy się zastanowić nad potrzebami dziecka.

Oprócz mas plastycznych znakomicie sprawdzają się także pianki multisensoryczne, które można dodać do kąpieli, zachęcając i  angażując dziecko do codziennych czynności pielęgnacyjnych.

 

Dodaj komentarz