Menu

5 powodów, dla których warto czytać książki razem z dzieckiemWspólne spędzanie czasu z dzieckiem pogłębia zaufanie i dobrze wpływa na relację, jednak warto przy okazji zatroszczyć się o to, żeby ten czas niósł ze sobą rozwój dla pociechy. Z tego powodu wielu rodziców stawia na czytanie! Dlaczego warto czytać książki dzieciom? Jakie są nasze propozycje książek dla dzieci?

Rozwój malucha w pierwszych latach życia zależy od wielu czynników. Dzieci szybko chłoną wiedzę, dlatego warto świadomie wybierać wręczane im upominki – każda zabawka czy prezent powinny mieć potencjał edukacyjny. Wbrew pozorom kupno odpowiednich produktów nie jest taki skomplikowany, zwłaszcza w przypadku książek. Dlaczego jednak to one są tak skutecznym rozwiązaniem?

Czytanie dzieciom – korzyści

1) Rozwój mózgu
Co daje czytanie książek dzieciom? Głównym argumentem jest stymulowanie mózgu do rozwoju. Maluch, nawet zanim nauczy się używać słów, chłonie otaczający go świat i stara się go zrozumieć. Z tego powodu warto często mówić do dziecka, ponieważ dzięki temu neurony w jego mózgu będą szybciej się rozwijały i powstaną nowe połączenia między nimi.

2) Mowa i pamięć
Czytanie dzieciom wpływa pozytywnie na rozwój mowy i pamięci. Do tego fabuła często wyjątkowo interesuje pociechę, dlatego ta cały czas jest skupiona i śledzi przebieg wydarzeń. Co więcej, maluch musi zapamiętać akcję, żeby rodzic przy kolejnym czytaniu mógł kontynuować od danego momentu książki.

3) Wyobraźnia i kreatywność
Co jeszcze daje dzieciom czytanie książek? Warto wspomnieć na przykład o niesamowitym wpływie na wyobraźnię i tym samym na kreatywność malucha. Pociecha musi przecież wyobrażać sobie zdarzenia znane z lektury, wizualizować postacie, opisane krajobrazy i nie tylko. To bardzo istotne, ponieważ wspomniane wyobraźnia i kreatywność przydają się w całym życiu i pozwalają na szybsze i oryginalne rozwiązywanie problemów.

4) Inteligencja emocjonalna
Czytanie książek dzieciom dobrze wpływa także na kształtowanie inteligencji emocjonalnej. Opowieści dla maluchów doskonale opisują stany psychiczne bohaterów, ich emocje i reakcje na różne sytuacje. Z tego powodu warto stawiać na historie posiadające morał. Dzięki temu malec może się nauczyć, że warto być dobrym, nie unosić się gniewem i działać zgodnie ze swoim sumieniem, szanować innych i wiele więcej.

5) Pomysł na wspólne spędzanie czasu
Wspólne czytanie z dzieckiem jest ciekawą formą spędzania czasu. Warto dbać o to, żeby między rodzicem a maluchem budowała się zdrowa więź. Nie da się zaprzeczać, że im więcej czasu poświęcisz dziecku, tym większe będziecie mieli do siebie zaufanie. Przy tym wszystkim rodzic również może się zrelaksować podczas czytania, ponieważ nie jest to męcząca czynność.

Czytanie dzieciom książek – nasze propozycje

Czas na bajkę. Jak powstał garb wielbłąda

To bardzo ciekawa książka opowiadająca o tym, jak powstał garb wielbłąda. Historia oryginalnie została napisana przez Rudyarda Kiplinga, natomiast ten egzemplarz jest jej adaptacją z pięknymi obrazkami. Opowiastka jest napisana prostym językiem, dlatego może być czytana najmłodszym dzieciom.

Alicja w Krainie Czarów

Alicja w  Krainie Czarów to prawdopodobnie jedna z najbardziej znanych opowieści na świecie. Z tego powodu warto ją również opowiedzieć własnemu dziecku. Historia przybliża postać Alicji biegnącej za Białym Królikiem, która przenosi się do innego, fantazyjnego świata.

Czerwony Kapturek

Dlaczego babcia ma takie duże uszy? Czerwony Kapturek to przepiękna bajka, która od lat zdobywa uznanie na całym świecie. Ta adaptacja baśni braci Grimm posiada dodatkowo niezwykłe ilustracje stworzone przez Francescę Cosanti.

Piękne opowieści dla 5-latka

To ciekawy zbiór opowieści, który jest przeznaczony dla pięciolatków. Zawiera kultowe historie, takie jak na przykład Kot w Butach czy Śpiącą Królewnę lub Nowe Szaty Cesarza.

Dodaj komentarz