Wielu rodziców zastanawia się, jak zbudować odwagę i pewność siebie u dziecka. Choć może wydawać się, że nie jest to trudne zadanie, to znaczna część osób popełnia wiele nieświadomych błędów, które niekorzystnie wpływają na samoocenę malucha. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dodać dziecku odwagi i śmiałości, kontynuuj czytanie naszego artykułu. Zapraszamy!
Niemal każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było pewne siebie. Jednak jak się okazuje, niewiele osób wie, jak wychować malucha, aby był odważny. Znaczna część rodziców nieświadomie sprawia, że dziecko traci poczucie własnej wartości i staje się nieśmiałe. Głównym błędem jest przyklejaniu malcowi etykiet. Zastanów się, jak często zdarza Ci się nazwać swoją pociechę “leniuszkiem”, “brudaskiem” lub “pączuszkiem”. Zapewne Tobie wydaje się, że to tylko niewinne, żartobliwe zwroty. Okazuje się jednak, że często pozostają one w pamięci dziecka na lata.
Kolejnym błędem jest podważanie wiary dziecka we własne siły. Często zachowanie to wynika z obaw o bezpieczeństwo malucha, jednak należy pamiętać, że nie da się uchronić go przed wszystkim. Jeśli przez lata będziesz zabraniała dziecku samodzielnego przygotowywania posiłków w obawie przed skaleczeniem, sprawisz, że stanie się ono nieporadne. Jeśli nie pozwolisz maluchowi biegać z rówieśnikami, gdyż boisz się, że się wywróci i złamie nogę, zablokujesz jego rozwój motoryczny oraz społeczny. Pamiętaj, że dziecko musi popełniać błędy. Nie jesteś w stanie uchronić go przed porażkami, niepowodzeniami i wszystkimi nieszczęściami. Twoim zadaniem jest podawanie mu dłoni, gdy upadnie.
Innym błędem, który sprawia, że dzieci stają się nieśmiałe i niepewne siebie, jest wytykanie wad i ciągłe krytykowanie jego zachowań. Oczywiście nie chodzi o to, żeby przymykać oko na złą postawę malucha. Aby dobrze wychować dziecko, trzeba stawiać mu granice i upominać na nieodpowiednie zachowania. Należy jednak robić to w odpowiedni sposób. Warto porozmawiać z maluchem, poprosić go o wskazanie przyczyny swojej postawy i poinformować go, nad czym powinien popracować. Pamiętaj, że jest zasadnicza różnica między zwrotami: “Nie podoba mi się Twoje zachowanie – chciałbym, abyś je zmienił” a “Ty nigdy nie potrafisz się dobrze zachować”. Każde dziecko popełnia błędy! Jeśli usłyszy od rodzica, że nic mu nie wychodzi, to z pewnością nie wpłynie to pozytywnie na jego pewność siebie. Należy pamiętać, że odpowiednia krytyka polega na delikatnym zwróceniu uwagi i doradztwie.
Gdy już wiesz, jak nauczyć dziecka odwagi i jakich błędów wychowawczych nie należy popełniać, czas poznać najlepsze ćwiczenia na zbudowanie pewności siebie u maluchów.
Pierwsze z nich jest bardzo proste. Aby je przeprowadzić, wystarczy przygotować kartkę papieru, klej, pisaki oraz nożyczki. Gdy już zbierzesz wszelkie potrzebne materiały, przyklej zdjęcie dziecka na środku papieru, a następnie poproś, aby wypisało na papierze wszystkie swoje pozytywne cechy. Powiedz maluchowi, aby umieścił na kartce każde miłe słowo, które usłyszał od innych. Powstały kolaż zawieście w widocznym miejscu w pokoju dziecka.
Kolejne ćwiczenie budujące pewność siebie u maluchów polega na stworzeniu listy osiągnięć. Daj dziecku kartkę i poproś, aby wypisało swoje sukcesy dotychczasowe sukcesy. Pamiętaj, że papier musi być na tyle duży, żeby maluch mógł na bieżąco uzupełniać listę.
Trzecie ćwiczenie, które sprawi, że maluch nabierze wiary w siebie, polega na przygotowaniu listy obowiązków i odhaczaniu wykonanych czynności. Pamiętaj, że powierzając dziecku pewne zadania, sprawisz, że poczuje się ono ważne i odpowiedzialne. Oczywiście nie muszą to być skomplikowane czynności. Na liście może znaleźć się np. podlewanie kwiatów, odkurzanie, zmywanie naczyń, mycie podłóg, przygotowywanie śniadań czy wycieranie kurzy. Za większą ilość wykonanych obowiązków, warto wynagrodzić dziecko choćby pochwałą. Warto wspomnieć o dobrych zachowaniach malucha w większym towarzystwie. Z pewnością podbuduje to jego samoocenę.