Menu

Wkładki laktacyjne – do czego służą i jak stosować?Karmienie piersią jest niewątpliwie wyjątkowym czasem. Laktacja, czyli okres produkcji pokarmu przez matkę, ma na celu zapewnienie dziecku odpowiednich składników odżywczych, jednak warto pamiętać, że nie tylko komfort malucha jest ważny – równie istotne jest dobre samopoczucie mamy. Z tego powodu powstało wiele produktów stanowiących niemałe ułatwienie dla kobiet w okresie karmienia piersią – jednym z nich są wkładki laktacyjne. Jakie wybrać, jak długo ich używać i dlaczego warto to robić?

Podczas pierwszych tygodni od porodu proces produkcji pokarmu nie jest zwykle unormowany. Z tego powodu często dochodzi do nadmiernej laktacji, co objawia się wyciekaniem mleka między karmieniami. Może to powodować dyskomfort, dlatego idealnym rozwiązaniem w przypadku tego zjawiska są właśnie wkładki laktacyjne.

Wkładki laktacyjne to niewielkie krążki, które stosuje się w celu zabezpieczenia odzieży przed zabrudzeniami spowodowanymi wyciekaniem pokarmu. Oczywiście, ich celem jest także zapobieganie podrażnieniom brodawek. Warto wspomnieć, że wkładki laktacyjne sprawdzają się też w późniejszym okresie karmienia, ponieważ dziecko spożywające pokarm z jednej piersi, nadal pobudza drugą do produkcji mleka. Podobna sytuacja dotyczy używania laktatora na jednej piersi.

Wkładki laktacyjne – jak długo używać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Używaj ich tak długo, jak potrzebujesz. Niektóre kobiety przestają je stosować po kilku tygodniach od porodu, inne preferują korzystanie z nich przez cały okres laktacji. Jak zakładać wkładki laktacyjne? Nie ma w tym nic trudnego. Wkładki laktacyjne umieszcza się w biustonoszu od wewnętrznej strony, wypukłością w stronę bielizny.

Wkładki laktacyjne – ile potrzeba?

Jest to pytanie podchwytliwe, ponieważ istnieją dwa typy wkładek laktacyjnych. Można zaopatrzyć się w modele jednorazowe, które wyrzuca się po użyciu, a także wielorazowe, które wymagają regularnego prania. W drugim przypadku warto zaopatrzyć się w minimum 4 sztuki, żeby zawsze posiadać czyste wkładki na zmianę. Jest to też zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązanie.

Co ile zmienia się wkładki laktacyjne?

Wyciekanie pokarmu zwykle nie jest intensywne, dlatego częsta zmiana wkładek nie będzie konieczna. Ogólna zasada mówi, że należy to robić wtedy, kiedy staną się mokre, ponieważ wilgoć tworzy przyjazne dla bakterii środowisko.

Wkładki laktacyjne – jakie produkty warto kupić?

Lansinoh Wkładki laktacyjne jednorazowego użytku (60 szt)

To zestaw 60 wkładek laktacyjnych. Są to produkty oczywiście jednorazowe. Posiadają uniwersalny rozmiar, dlatego sprawdzą się w przypadku piersi o dowolnej wielkości. Są delikatnie wyprofilowane i przyjemne w dotyku. Zostały wykonane ze sprawdzonych materiałów – polimeru zatrzymującego wilgoć oraz tkaniny bez dodatku BPA i BPS. Mają biały kolor i nie są widoczne pod bielizną. Z tego powodu młode mamy doceniają je za komfort stosowania. Warto się w nie również zaopatrzyć przy stosowaniu wkładek wielorazowych, ponieważ mogą się przydać, kiedy nie będziesz mieć dostępu do czystych egzemplarzy (kiedy np. będą w praniu). Wkładki jednorazowe są wyposażone w paski samoprzylepne, które zapobiegają ześlizgiwaniu się.

Lansinoh wielorazowe wkładki laktacyjne 4 sztuki

Wielorazowe wkładki laktacyjne są idealnym rozwiązaniem dla każdej kobiety, której zależy na ekologii. Wykonano je z wytrzymałego tworzywa, dlatego na pewno będą skutecznie spełniały swoje zadanie nawet w całym okresie laktacji. Dobrze wiedzieć, że w tym przypadku także zastosowano uniwersalny rozmiar. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że wkładki mają wyprofilowanie dopasowane do kształtu piersi. Są wyłożone delikatnym i miękkim materiałem. Stworzono je z włókien bambusowych, wyróżniających się hipoalergicznymi właściwościami. Można je prać w pralce w 40 st. Celsjusza, używając specjalnego, dołączonego do zestawu woreczka. Modele wielorazowe również nie odznaczają się pod ubraniem.

Dodaj komentarz