Menu

Od kiedy krzesełko do karmienia?Dobrze dobrane krzesełko do karmienia to niezwykle przydatne akcesorium, które znacznie ułatwia karmienie mniejszego dziecka oraz naukę samodzielnego jedzenia przez starsze dzieci. Warto wiedzieć, kiedy jest dobry moment na zakup takiego mebla, a także na co zwrócić uwagę przy wyborze, aby krzesełko było bezpieczne i wytrzymałe. Kiedy krzesełko do karmienia będzie dobrym pomysłem?

Od kiedy krzesełko do karmienia powinno się pojawić w naszym domu?

Wielu rodziców czeka na moment, w którym będzie mogło zacząć korzystać z krzesełka do karmienia ze względu na to, że podawanie dziecku posiłków w taki sposób jest znacznie łatwiejsze. Podkreśla się więc szczególnie funkcjonalne aspekty akcesorium, jakim jest krzesełko do karmienia. Od kiedy więc można zacząć myśleć o jego zakupie? Dobry moment na taką inwestycję następuje mniej więcej w 8 lub 9 miesiącu życia dziecka, czyli wówczas, kiedy potrafi już ono utrzymać główkę i samodzielnie siedzieć. Okres ten nie pokrywa się jednak z momentem, w którym powinniśmy rozpocząć rozszerzanie diety dziecka, który przypada po ukończeniu przez nie 6. miesiąca życia. W krzesełko do karmienia możemy zaopatrzyć się już wtedy, jeśli dziecko jest gotowe do samodzielnego siedzenia. Jeśli nie, karmienie powinniśmy przeprowadzać trzymając dziecko na kolanach w takiej pozycji, która uniemożliwi zadławienie się.

Kiedy krzesełko do karmienia będzie potrzebne i dlaczego jego odpowiedni wybór jest tak ważny?

Jeżeli chcemy zacząć rozszerzać dietę malucha, który jeszcze nie potrafi siedzieć, możemy postawić na krzesełko, które zapewni mu pozycję półleżącą. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że jeśli zmusimy dziecko do przyjęcia postawy siedzącej, może ona powodować obciążenie kręgosłupa, a także znaczny dyskomfort. Warto także mieć na uwadze, że wybór krzesełka jest niezwykle ważną kwestią – wpływa ono na ustawienie główki dziecka, a ono z kolei przekłada się na efektywność karmienia, ponieważ wpływa na pracę języka i żuchwy. Co więcej, przełykanie stałego pokarmu w pozycji siedzącej jest znacznie bardziej bezpieczne i komfortowe. Wiemy już, od kiedy krzesełko do karmienia jest dobrym pomysłem – przedstawiamy więc kilka kryteriów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas jego wyboru.

Krzesełko do karmienia – od kiedy i jak wybrać?

Jeżeli planujemy zakup krzesełka dla dziecka, które jeszcze nie siedzi samodzielnie, ale wkracza już w okres, w którym należy zacząć rozszerzanie diety, z powodzeniem możemy się zdecydować na model z regulowanym oparciem. W ten sposób, gdy maluch podrośnie, takie krzesełko da możliwość optymalnego ustawienia oparcia pod kątem prostym. Dla zapewnienia prawidłowej postawy dziecka warto stawiać na krzesełka, które posiadają podnóżek – bez niego przebywanie w takiej pozycji może mieć negatywny wpływ na stawy. Od kiedy krzesełko do karmienia stanie w naszym domu, konieczne będzie wdrożenie niezbędnych środków bezpieczeństwa podczas podawania jedzenia. Na szczęście zapewnia je wiele modeli pod postacią kilkupunktowych pasów, które dodatkowo ułatwiają utrzymanie odpowiedniej pozycji.

Od kiedy krzesełko do karmienia i co jeszcze jest ważne przy jego wyborze?

Kiedy krzesełko do karmienia będzie sprzyjało prawidłowemu rozwojowi postawy malucha? To pytanie powinno być bliskie wszystkim rodzicom. Oprócz wcześniej wymienionych czynników ważny jest również stopień jego miękkości oraz obecność zapadnięcia na oparciu. W dobrze wyprofilowanym krzesełku taki mankament nie powinien mieć miejsca, a konstrukcja nie może być zbyt miękka. Warto postawić na mebel, którego elementy będą regulowane, a on sam będzie mobilny za sprawą kółek, które powinny być przy tym wyposażone w solidną blokadę. Należy zwrócić ponadto uwagę na to, czy części krzesełka, które potencjalnie wchodzą w kontakt z żywnością, posiadają odpowiednie atesty. Co więcej, warto by były one wykonane z materiałów, które nie sprawiają trudności w czyszczeniu. Wielu rodziców decyduje się z tego powodu na modele z wyjmowaną tacką, dzięki której utrzymanie krzesełka w czystości jest znacznie łatwiejsze.

Dodaj komentarz